Blog
Terakotowe barwne płytki okładzinowe
W artykule znajdziesz:
Terakotowe barwne płytki okładzinowe
Barwa, kształt i wymiary dekoracyjnych płytek majolikowych nie są standaryzowane. Powinny zasadniczo odpowiadać tym samym wymaganiom, co płytki polewane (glazurowane) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oprócz płytek z polewą (glazurą) jednobarwną wyrabiane są płytki o polewie wielobarwnej tworzące całkowite rysunki (w granicach jednej płytki lub kilku płytek).
Terakotowe barwne płytki okładzinowe i części fasonowe powierzchni matowej wyrabiane są z trudnotopliwych glin, które nie kurczą się przy wypalaniu. Terakotę rozmaitych kolorów - żółtą, różową, pomarańczową,, szarą (o jasnych tonach) - otrzymuje się w procesie wypału wskutek zawartości w glinie naturalnych substancji barwiących albo wskutek dodania barwin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Terakotę stosuje się do licowania elewacyj w postaci płyt różnych wymiarów, fasonowych i profilowych elementów gzymsowych i cokołowych, a także w postaci płaskorzeźb, rzeźb wypukłych i innych plastycznych szczegółów elewacyj.
Za granicą szeroko stosowane jest licowanie elewacji samą barwną terakotą lub, w połączeniu z cegłą licówką lub z kamieniem naturalnym wapieniem, granitem, marmurem i in.
Płytki terakotowe, jak i wszelka terakota budowlana nie powinny mieć pęknięć i przy lekkim uderzeniu metalowym młotkiem powinny wydawać czysty, metaliczny dźwięk. Nieznaczne pęknięcia na tylnej stronie wyrobów terakotowych - pozostające bez wpływu na dźwięk dopuszczalne są najwyżej w 15% ogólnej ilości wyrobów.
Szczegółowe wymagania w stosunku do terakoty okładzinowej są zawarte w § 43 (uprawnienia budowlane).
Cegły-licówki wyrabiane są w postaci cegły dziurawki, której obie strony licowe są zabarwione lub pokryte glazurą. Powierzchnia licowa takiej cegły odpowiada główce cegły zwykłej ma wymiary 120×65 mm ), grubość jej po przepołowieniu wynosi 27,5 mm.
Płytki cementowe
Podstawowe wymagania stawiane licówce:
1. barwa powinna być jednolita dla całej powierzchni ściennej i w granicach jednej cegły zarówno w jasnych, jak i w ciemnych tonach;
- kształt o regularnych zarysach i równych płaszczyznach, bez obtłuczonych i stępionych rogów, pęknięć i innych wad; licówka powinna być sortowana według jednakowych rozmiarów, zwłaszcza według tej sernej grubości;
- wytrzymałość na ściskanie powinna być nie mniejsza niż 150 kg/cm2, na zginanie nie mniejsza niż 30-35 kg/cm2;
- nasiąkliwość - nie większa niż 10%;
- zawartość soli rozpuszczalnych - do 0,25%;
- odporność na działanie mrozu powinna być badana przy 25-krotnym zamrażaniu (program egzamin ustny).
Płytki cementowe dzielę się na trzy rodzaje: azbestowo- cementowe, cementowe z warstwą barwioną i płytki ze sztucznego marmuru o spoiwie z cementu portlandzkiego.
Płytki azbestowo-cementowe z ozdobną warstwą licową wyrabia się w sposób przemysłowy z mieszaniny azbestu i zaprawy cementowej. Według sposobu wykończenia dzieli się je na barwione na kolor jednolity (zwykłe i łupkowe) oraz wielobarwne - odrobione „pod marmur". Niektóre z płytek dzieli się rowkami na małe kwadraty, co nadaje im zewnętrzne podobieństwo do płytek, ceramicznych. Płytki azbestowo-cementowe stosuje się do licowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych.
Piybki cementowe z warstwą barwioną pokrywa się polewą (glazurą) sposobem natryskowym z dodatkiem materiałów uszczelniających. Powierzchnia ich jest gładka; odznaczają się one dużą wytrzymałością i stosowane są również do układania posadzek;, po zaciągnięciu woskiem płytki zachowują swój blask (opinie o programie).
Wymiary ich bywają różne. Najbardziej, rozpowszechnione są płytki kwadratowe 15×15 cm, grubości 2 cm.
Płytki cementowe, których powierzchnia odrobiona jest „pod marmur" noszą nazwę sztucznego marmuru. Wykonuje się je na spoiwie z cementu portlandzkiego lut) cementu białego z bar widiami mineralnymi (farbami); jeżeli marmur przeznaczony jest na posadzkę,, dodaje się również sztuczny karborund (segregator aktów prawnych).
Zaletą sztucznego marmuru jest bogactwo efektów barwnych.
W Rosji już dawno produkuje się płytki cementowe z barwioną warstwą, lecz stosowano je tylko do układania posadzek. Obecnie organizuje się produkcję płytek i płyt tego typu do okładzin ściennych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32