Blog

12.10.2020

Płaszcz studni

W artykule znajdziesz:

Płaszcz studni

Płaszcz studni

Po obliczeniu noża należy sprawdzić, czy płaszcz studni nie rozerwie się pod działaniem sił pionowych w razie zaklinowania się w gruncie górnej jego części, przy wybranym gruncie spod noża studni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sprawdzenie należy przeprowadzić w kilku przekrojach poziomych studni, przyjmując kolejno różne wysokości części zaklinowanej. Należy również sprawdzić na rozciąganie pionowe wkładki stalowe, rozmieszczone w ściankach płaszcza.

Przyjmuje się, że mógłby być rozerwany przekrój płaszcza położony tuż pod poziomem zaklinowania, przy czym w obliczeniach nie uwzględnia się utrzymujących sił tarcia na podwieszonej części płaszcza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Siłą rozrywającą jest ciężar studni poniżej poziomu zaklinowania. Całą siłę rozciągającą powinny przejąć wkładki stalowe.
Wykonanie płaszcza. Na terenach niepokrytych wodą powierzchniową płaszcz studni wykonuje się lub ustawia z gotowych elementów na tym miejscu, z którego będzie opuszczany. Miejsce to przed przystąpieniem do robót powinno być dokładnie wyrównane i położenie studni w planie ściśle wyznaczone (uprawnienia budowlane).

Zazwyczaj dla zmniejszenia sił tarcia na bocznej powierzchni studni, rozpoczynamy zagłębianie nie z poziomu placu budowy, lecz wykonujemy wykop głębokości 2 do 3 m, o ile poziom wód gruntowych na to pozwala i dopiero na wyrównanym dnie wykopu budujemy płaszcz studni. W ten sposób głębokość opuszczania płaszcza ulega zmniejszeniu o głębokość wykopu.
Budowę płaszcza rozpoczynamy od wykonania noża.
Noże stalowe oraz stalowe okucia noży żelbetowych i betonowych zazwyczaj wykonane są w warsztatach w kilku częściach o długościach umożliwiających łatwy transport środkami przewozowymi, które są do dyspozycji.

Na miejscu budowy poszczególne części noża montuje się, wiążąc je zazwyczaj śrubami lub spawając styki (program egzamin ustny).
Nóż płaszcza montuje się na podkładkach z bali drewnianych, ułożonych ściśle poziomo, równomiernie na obwodzie płaszcza, w ten sposób, aby można je było później łatwo usunąć do wnętrza studni przez podkopywanie poszczególnych podkładek.
Jeżeli grunt, na którym wykonujemy płaszcz, jest wytrzymały i nie zachodzi obawa nierównomiernego osiadania studni, wówczas nóż może być zmontowany bezpośrednio na gruncie bez podkładek. Należy wówczas specjalnie uważać, aby grunt został dokładnie wyrównany.

Elementy studzienne

Po ustawieniu noża należy go lekkimi uderzeniami młota wbić na kilkanaście centymetrów w grunt (opinie o programie).
Zmontowane na podkładkach lub ustawione wprost na gruncie noże należy jeszcze raz sprawdzić według osi budowli, czy nie mają odchyleń od przewidzianego położenia w rzucie poziomym i przekroju pionowym, a ujawnione usterki należy usunąć.
Gdy nóż jest w sposób właściwy ustawiony, przystępujemy do wykonania ścian płaszcza.
Elementy ścienne betonowe i żelbetowe prefabrykowane ustawiamy na nożu łączymy je między sobą i z nożem za pomocą łączników przewidzianych w projekcie.
Montaż takich ścian jest prosty i wymaga mało czasu. Z reguły na nożu ustawiamy element tylko na wysokość zapewniającą łatwe wykonanie robót ziemnych wewnątrz studni i opuszczanie płaszcza. Po częściowym zagłębieniu płaszcza dodajemy następne elementy.

Elementy studzienne wykonuje się w zakładach prefabrykacji lub na placu budowy (segregator aktów prawnych). Przewozi się je odpowiednimi środkami transportowymi, w zależności od ciężaru, i ustawia na miejscu budowy za pomocą dźwigów.
Dla ścian betonowych i żelbetowych ustawiamy deskowania z drewna lub blach stalowych. Deskowania takie mogą być wykonywane na całą wysokość studni lub też mogą być ruchome, stopniowo przesuwane do góry w miarę zagłębiania płaszcza.

Dla dolnej części płaszcza, obejmującej nóż studni, gdzie ściany są pochyłe, zachodzi konieczność wykonania deskowania nieprzesuwnego, używanego jednokrotnie.
Przenośne lub ślizgowe deskowania wpływają opóźniająco na zagłębianie płaszcza, gdyż mogą być przenoszone wyżej dopiero po stwardnieniu betonu. Z tego względu deskowania te mogą być stosowane wówczas, gdy pośpiech w wykonaniu robót nie jest czynnikiem decydującym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami