Blog

24.07.2020

Płaszczyzna sklejki

W artykule znajdziesz:

Płaszczyzna sklejki

Płaszczyzna sklejki

W klasyfikacji odróżnia się prawą (lepszą) i lewą (gorszą) płaszczyznę sklejki. Jakość strony lewej zasadniczo nie powinna być niższa od jakości strony prawej o więcej niż jedną klasę, ale w sklejkach cieńszych (grubości do 6 mm) różnica ta może stanowić w sklejkach jakości wyższej (I i II klasa) - dwie klasy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy klasyfikowaniu sklejki bierze się pod uwagę te wady drewna i wady produkcji, które obniżają wytrzymałość i trwałość sklejki oraz gładkość i równość powierzchni. Ponadto uwzględnia się barwę i rysunek słojów. Naturalnymi wadami drewna są: zmiany barwy, zgnilizna, sęki, otwory po sękach, pęcherze żywiczne. Wadami zaś produkcji są: szorstkość powierzchni, plamy z przebicia, zabrudzenia, pęknięcia, przeszlifowanie do spoiny sklejonej, zakładki forniru i wtłoczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależnie od stopnia występowania wad drewna i produkcji, sklejki dzieli .się na cztery klasy jakości.

Płyty stolarskie są materiałem, którego konstrukcja ma na celu nie tyle wyrównanie właściwości technicznych w różnych kierunkach w stosunku do przebiegu włókien, lecz możliwie wydatne zmniejszenie kurczliwości i pęcznienia drewna w wyrobie (uprawnienia budowlane). Są one półfabrykatem stolarskim, o budowie zbliżonej do sklejek.
Do deskowań nie stosuje się tradycyjnych płyt stolarskich. Jedynie płyty ze środkiem pełnym mogą być użyte do deskowań przestawnych lub przesuwnych.
Płyty pilśniowe produkuje się z drewna rozwłóknionego do postaci pilśni - z domieszką spoiwa chemicznego - przez prasowanie na gorąco w prasach hydraulicznych.

Ze względu na sposób produkcji rozróżnia się płyty:
a) porowate - wytworzone z pilśni bez ciśnienia,
b) twarde - wytworzone z pilśni pod ciśnieniem,
c) bardzo twarde - wytworzone z pilśni sklejanej żywicami sztucznymi i sprasowanej pod ciśnieniem (program egzamin ustny).
Do deskowań stosuje się płyty twarde dla uzyskania gładkiej powierzchni betonu i płyty miękkie, którymi pokrywa się deskowanie w celu ocieplenia w czasie robót zimowych.

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe porowate produkuje się w grubościach 9,5 mm o tolerancjach ±0,8 mm, 12,5 mm (dopuszczalne odchyłki ±1,0 mm) i 19 mm (dopuszczalne odchyłki ±1,5 mm), szerokości 122 cm oraz długości: 200, 250 i 300 cm, przy czym mogą być także zamawiane długości inne, a mianowicie: 183, 244, 274, 305, 366 cm.
Płyty klasy II mogą być ponadto zamawiane długości: 100, 120 i 150 cm, dopuszczalne odchylenia szerokości ±0,3 cm, długości ±0,6 cm. Jeżeli grubość płyty przekracza podane granice odchyłek, płyty zostają przeklasyfikowane do II klasy.
Płyty pilśniowe twarde i bardzo twarde produkuje się grubości 3,2, 4,0 i 5,0 mm z dopuszczalną odchyłką ±0,3 mm, szerokości 122 cm oraz 130 i 160 cm (tylko twarde) długości: 200, 250, 300, 350 i 500 cm oraz 550 cm (tylko twarde) ponadto długości 40 do 150 cm z odstopniowaniem co 10 cm (opinie o programie).

Płyty porowate mają płaszczyznę prawą z odciskiem filcu, a twarde - gładką z połyskiem. Lewe płaszczyzny płyt mają powierzchnie szorstkie z odciskiem siatki metalowej prasy, przy czym odcisk siatki jest tym wyraźniejszy, im płyta jest twardsza.

Płyty porowate dzieli się na dwie klasy jakości:
- płyty bez wgłębień i wypukłości, narożniki nieuszkodzone; dopuszcza się nieliczne plamy o średnicy do 10 mm;
- płyty z plamami, bez wypukłości, ale z dopuszczalnymi wgłębieniami do grubości płyty; dopuszczalne są też uszkodzenia narożników do 5% płyt w partii (segregator aktów prawnych).
Płyty twarde i bardzo twarde klasyfikuje się również na dwie klasy jakości:
- płyty bez wgłębień, wypukłości i spęcznień brzeżnych, narożniki bez uszkodzeń, plamy dopuszczalne tylko pochodzenia technologicznego i wielkości do 10 mm; na lewej powierzchni dopuszcza się wgłębienia wypukłości w granicach dopuszczalnych odchyłek grubości na długość 5 cm;
- płyty bez wgłębień i wypukłości, plamy dopuszczalne z wyjątkiem przebijających na drugą stronę, uszkodzenia narożników dopuszczalne w ilości do 3% płyt partii, a spęcznienia brzeżne dopuszcza się na długości do 10 cm i szerokości do 2 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami