Blog

Analiza mechaniczna zdjęcie nr 2
24.07.2020

Płaszczyzna sklejki

W artykule znajdziesz:

Płaszczyzna sklejki

Analiza mechaniczna zdjęcie nr 3
Płaszczyzna sklejki

W klasyfikacji odróżnia się prawą (lepszą) i lewą (gorszą) płaszczyznę sklejki. Jakość strony lewej zasadniczo nie powinna być niższa od jakości strony prawej o więcej niż jedną klasę, ale w sklejkach cieńszych (grubości do 6 mm) różnica ta może stanowić w sklejkach jakości wyższej (I i II klasa) - dwie klasy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy klasyfikowaniu sklejki bierze się pod uwagę te wady drewna i wady produkcji, które obniżają wytrzymałość i trwałość sklejki oraz gładkość i równość powierzchni. Ponadto uwzględnia się barwę i rysunek słojów. Naturalnymi wadami drewna są: zmiany barwy, zgnilizna, sęki, otwory po sękach, pęcherze żywiczne. Wadami zaś produkcji są: szorstkość powierzchni, plamy z przebicia, zabrudzenia, pęknięcia, przeszlifowanie do spoiny sklejonej, zakładki forniru i wtłoczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależnie od stopnia występowania wad drewna i produkcji, sklejki dzieli .się na cztery klasy jakości.

Płyty stolarskie są materiałem, którego konstrukcja ma na celu nie tyle wyrównanie właściwości technicznych w różnych kierunkach w stosunku do przebiegu włókien, lecz możliwie wydatne zmniejszenie kurczliwości i pęcznienia drewna w wyrobie (uprawnienia budowlane). Są one półfabrykatem stolarskim, o budowie zbliżonej do sklejek.
Do deskowań nie stosuje się tradycyjnych płyt stolarskich. Jedynie płyty ze środkiem pełnym mogą być użyte do deskowań przestawnych lub przesuwnych.
Płyty pilśniowe produkuje się z drewna rozwłóknionego do postaci pilśni - z domieszką spoiwa chemicznego - przez prasowanie na gorąco w prasach hydraulicznych.

Ze względu na sposób produkcji rozróżnia się płyty:
a) porowate - wytworzone z pilśni bez ciśnienia,
b) twarde - wytworzone z pilśni pod ciśnieniem,
c) bardzo twarde - wytworzone z pilśni sklejanej żywicami sztucznymi i sprasowanej pod ciśnieniem (program egzamin ustny).
Do deskowań stosuje się płyty twarde dla uzyskania gładkiej powierzchni betonu i płyty miękkie, którymi pokrywa się deskowanie w celu ocieplenia w czasie robót zimowych.

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe porowate produkuje się w grubościach 9,5 mm o tolerancjach ±0,8 mm, 12,5 mm (dopuszczalne odchyłki ±1,0 mm) i 19 mm (dopuszczalne odchyłki ±1,5 mm), szerokości 122 cm oraz długości: 200, 250 i 300 cm, przy czym mogą być także zamawiane długości inne, a mianowicie: 183, 244, 274, 305, 366 cm.
Płyty klasy II mogą być ponadto zamawiane długości: 100, 120 i 150 cm, dopuszczalne odchylenia szerokości ±0,3 cm, długości ±0,6 cm. Jeżeli grubość płyty przekracza podane granice odchyłek, płyty zostają przeklasyfikowane do II klasy.
Płyty pilśniowe twarde i bardzo twarde produkuje się grubości 3,2, 4,0 i 5,0 mm z dopuszczalną odchyłką ±0,3 mm, szerokości 122 cm oraz 130 i 160 cm (tylko twarde) długości: 200, 250, 300, 350 i 500 cm oraz 550 cm (tylko twarde) ponadto długości 40 do 150 cm z odstopniowaniem co 10 cm (opinie o programie).

Płyty porowate mają płaszczyznę prawą z odciskiem filcu, a twarde - gładką z połyskiem. Lewe płaszczyzny płyt mają powierzchnie szorstkie z odciskiem siatki metalowej prasy, przy czym odcisk siatki jest tym wyraźniejszy, im płyta jest twardsza.

Płyty porowate dzieli się na dwie klasy jakości:
- płyty bez wgłębień i wypukłości, narożniki nieuszkodzone; dopuszcza się nieliczne plamy o średnicy do 10 mm;
- płyty z plamami, bez wypukłości, ale z dopuszczalnymi wgłębieniami do grubości płyty; dopuszczalne są też uszkodzenia narożników do 5% płyt w partii (segregator aktów prawnych).
Płyty twarde i bardzo twarde klasyfikuje się również na dwie klasy jakości:
- płyty bez wgłębień, wypukłości i spęcznień brzeżnych, narożniki bez uszkodzeń, plamy dopuszczalne tylko pochodzenia technologicznego i wielkości do 10 mm; na lewej powierzchni dopuszcza się wgłębienia wypukłości w granicach dopuszczalnych odchyłek grubości na długość 5 cm;
- płyty bez wgłębień i wypukłości, plamy dopuszczalne z wyjątkiem przebijających na drugą stronę, uszkodzenia narożników dopuszczalne w ilości do 3% płyt partii, a spęcznienia brzeżne dopuszcza się na długości do 10 cm i szerokości do 2 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Analiza mechaniczna zdjęcie nr 8 Analiza mechaniczna zdjęcie nr 9 Analiza mechaniczna zdjęcie nr 10
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 11
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 12 Analiza mechaniczna zdjęcie nr 13 Analiza mechaniczna zdjęcie nr 14
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Analiza mechaniczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami