Blog

Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 2
07.08.2018

Drenaż terenu - dlaczego jest tak ważny?

W artykule znajdziesz:

Drenaż terenu - dlaczego jest tak ważny?

Decydując się na budowę domu lub innego obiektu budowlanego na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, w pierwszej kolejności należy zadbać o zaprojektowanie i wykonanie drenażu (program na komputer). Instalacja będzie zapobiegała tworzeniu się zastoisk wody na działce i ochroni fundamenty przed szkodliwym wpływem wody.
Na czym polega drenaż?
Drenaż terenu to instalacja umożliwiająca skuteczne odprowadzanie wód opadowych. Jej budowa jest uzależniona od specyfiki terenu i wymagań konkretnego inwestora (program na telefon). Przykładowo, jeśli drenaż ma być przyłączony do kanalizacji ogólnospławnej, niezbędne mogą okazać się urządzenia zapobiegające zamulaniu. W zależności od tego, czy drenaż znajduje się nad, czy pod powierzchnią ziemi, wyróżniamy drenaże powierzchniowe oraz podziemne.

Część gruntu rodzimego

Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 3
Drenaż terenu - dlaczego jest tak ważny?

W pierwszym przypadku część gruntu rodzimego zastępuje się materiałem o dużej przepuszczalności, na przykład keramzytem (program na egzamin ustny). Odprowadza od wody opadowe do wewnętrznych warstw gruntu, umożliwiając im powolne wsiąkanie. Drenaż podziemny to system sączków, znajdujących się poniżej poziomu gruntu i odprowadzających wody do odpowiedniego zbiornika, na przykład rowu melioracyjnego (promocja 3 w 1).
Dlaczego drenaż jest ważny?
Skuteczne odprowadzenie wody zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Problemy z pleśnią, czy nieprzyjemnym zapachem w piwnicach zwykle są związane właśnie z brakiem drenażu. Drenaż wpływa również na komfort użytkowania działki (segregator). Przy dużych deszczach ogromne kałuże mogą zwyczajnie uniemożliwić poruszanie się po niej. Ulewy i zastoiska wody wpływają negatywnie również na stan roślin znajdujących się w ogrodzie.
Kiedy wykonać drenaż?
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu już na etapie budowy domu (opinie). Niestety, wielu inwestorów nie decyduje się na wykonanie takiej instalacji, traktując ją jako zbędny koszt. Zaprojektowanie drenażu wokół istniejącego budynku jest oczywiście możliwe, jednak pociąga za sobą spore koszty i utrudnienia w normalnym korzystaniu z budynku i terenu wokół niego.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 8 Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 9 Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 10
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 11
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 12 Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 13 Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 14
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Asfalt poekstrakcyjny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami