Blog
Płyta warstwowa
W artykule znajdziesz:
Płyta warstwowa o określonym kształcie i wymiarach, zaopatrzona na ogół w obramowanie, części stalowe, np. do połączenia z konstrukcją budynku itp., stanowi konstrukcyjny element budowlany (ścienny, dachowy lub stropowy). Jeżeli rdzeń płyty warstwowej nie posiada dostatecznej izolacyjności cieplnej, przestrzeń między rdzeniem i okładzinami wypełnia się w razie potrzeby (w budynkach ogrzewanych) dodatkowo materiałem izolacyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Okładziny wykonuje się z różnych materałów, a przede wszyskim z blachy stalowej lub aluminiowej, płyt azbestowo-cementowych, laminatów z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym, sklejki, płyt pilśniowych twardych lub bardzo twardych, płyt gipsowo-kartonowych itp. Obie okładziny mogą być z tego samego materiału i tej samej grubości (okładziny symetryczne) lub z dwóch materiałów, różniących się na ogół grubością oraz właściwościami fizycznymi i mechanicznymi. Dane dotyczące różnych materiałów na okładziny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rdzenie pełne, drążone i skrzynkowe wykonuje się z następujących pianek sztywnych: polistyrenowej, poliuretanowej, z polichlorku winylu, fenolowo-formaldehydowej (FF) oraz fenolowej modyfikowanej kauczukiem (FK), o ciężarach objętościowych wahających się na ogół w granicach 16-P120 kG/m:!, a niekiedy nawet większych. Ponadto stosuje się rdzenie papierowe komórkowe (o budowie plastra miodu) (uprawnienia budowlane).
Warstwy zewnętrzne łączy się z warstwą środkową za pomocą spoin klejowych lub dzięki przyczepności wytworzonej między łączonymi materiałami. Przyczepność tę uzyskuje się bądź przez spienianie składników między okładzinami, bądź - przez formowanie „na mokro” okładzin na powierzchni płyt ze spienionego tworzywa sztucznego.
Z wymienionych wyżej tworzyw spienionych tylko rdzenie poliuretanowe kształtują się wyłącznie przez spienienie składników między okładzinami. Pozostałe rdzenie łączy się na ogół z okładzinami za pomocą klejów (program egzamin ustny). Właściwości mechaniczne pianek sztywnych zależą przede wszystkim od ciężaru objętościowego; charakterystykę cech mechanicznych najczęściej stosowanych pianek podano wg danych angielskich. Z porównania przytoczonych danych wynika, że najkorzystniejsze właściwości mechaniczne wykazuje pianka PCW, najmniej korzystne - pianka FF.
Rdzenie komórkowe
Wykresy naprężeń-odkształceń postaciowych styropianu i pianki FF produkowanych w Polsce oraz pianki poliuretanowej wykonanej w skali laboratoryjnej z żywic produkcji angielskiej Suprasec D i Daltolac 22 (opinie o programie).
Rdzenie komórkowe (stosowane w budownictwie) wykonuje się (por. p. 2.10.5) z papieru przesycanego żywicą syntetyczną (krezolową lub fenolową); komórki mają na ogół kształt sześcioboczny o boku 8-^20 mm. Wykresy naprężeń-odkształceń takich rdzeni. Wytrzymałość przy ścinaniu rdzenia z papieru o grubości 0,15 mm i boku komórki 12 lub 18 mm wynosi odpowiednio 1,20 lub 0,90 kG/cm2. Rdzenie faliste i fałdowe są wykonywane z poliestrów zbrojonych matą szklaną o grubości ścianki na ogół 0,6-0,8 mm (segregator aktów prawnych).
Elementy warstwowe mają następujące właściwości:
- niski współczynnik przenikania ciepła K = 0,45-^0,60 kcal/m2h°C, spowodowany dużym oporem cieplnym rdzenia; w przypadku zastosowania rdzenia komórkowego wypełnia się komórki lekką pianką z tworzywa sztucznego (np. mocznikowo- lub fenolowo-formaldehydową), dzięki czemu zmniejsza się przewodność cieplną warstwy środkowej,
- mały ciężar jednostkowy (przeciętnie 15^-30 kG/m2),
- szczególnie korzystny wskaźnik lekkości konstrukcji, wyrażający się stosunkiem ciężaru jednostkowego płyty do jej nośności.
- Elementy warstwowe rozpatruje się jako płyty (lub powłoki) o cienkościennych warstwach skrajnych (okładzinach).
Trójwymiarowy rozkład naprężeń w płycie zginanej pod działaniem obciążenia zewnętrznego. W przypadku lekkiego rdzenia można przyjąć, że nie przejmuje on naprężeń normalnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32