Blog

Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 2
24.02.2023

Płytki ceramiczne

W artykule znajdziesz:

Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 3
Płytki ceramiczne

Szkody na powierzchniach ścian w budynkach mieszkalnych narażonych na działanie wilgoci występowały wówczas, gdy płytki okładziny ułożono na zaprawie gipsowej lub przyklejono klejem dyspersyjnym, ale woda przez siatkę spoin mogła przedostawać się na tylną stronę płytek, co powodowało ich odrywanie się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zagrożenie wilgocią pomieszczeń mieszkalnych jest o wiele mniejsze niż pomieszczeń mokrych (np. natrysków) publicznych łaźni i zakładów przemysłowych, dlatego też w budownictwie mieszkaniowym można zrezygnować z kosztownych środków uszczelniających. Niemniej jednak, także i w budynkach mieszkalnych, szczególnie w obrębie natrysków, trzeba liczyć się z krótkotrwałym zamakaniem ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Badania szkód wykazały, że ściany budynków mieszkalnych narażone na działanie wilgoci nie muszą stanowić uszczelnionej przegrody zabezpieczającej sąsiednie pomieszczenia przed przenikaniem wody, lecz mieć zabezpieczone warstwy wierzchnie i przekrój ściany przed uszkodzeniem przez wilgoć(uprawnienia budowlane).

Płytki ceramiczne i z tworzyw sztucznych są szczelne i wodoodporne, dlatego też woda może się dostawać do podłoża tylko przez siatkę spoin i tam ewentualnie spowodować szkody, które mogą prowadzić do odpadania płytek (problemy uszczelniania ścian przy ich połączeniach oraz przy obiektach sanitarnych i przejściach rur)(program egzamin ustny).

W celu uzyskania w budownictwie mieszkaniowym wolnych od szkód powierzchni ścian narażonych na duże zawilgocenie, należy już w fazie projektowania przewidzieć środki zmierzające do zmniejszenia (lub zapobieżenia) przenikania wilgoci przez siatkę spoin, a tym samym do zmniejszenia ryzyka szkód. Należy też przewidzieć stosowanie w tym celu do budowy podłoża materiałów niewrażliwych na wilgoć lub chroniących przed nią.

Woda może się przedostać pod powłokę z płytek przez wypełnienie spoin lub przez włoskowate rysy znajdujące się przy brzegach płytek. Skutki nawet małych nieszczelności mogę przybrać duże rozmiary, ponieważ woda drogą kapilarną może przeniknąć do podłoża o wiele szybciej i w większych ilościach, niż będzie jej w podłożu ubywać w wyniku dyfuzji i parowania (opinie o programie).

Zaprawy spoinowe

Gotowe, przemysłowo mieszane zaprawy spoinowe do okładzin narażonych na działanie wilgoci zawierają z reguły dodatki, które obniżają wodochłonność i moduł sprężystości spoin, a poprawiają przyczepność. Badania jednak wykazały, że tylko użycie kitu spoinowego sporządzonego na żywicach epoksydowych może skutecznie zapobiec tworzeniu się rys włoskowatych przy brzegach spoin i nie dopuścić do przenikania wody przez materiał spoinowy (segregator aktów prawnych).

Gipsowe materiały budowlane, jak np. tynk podkładowy z zaprawy gipsowej, płyty gipsowo-kartonowe czy pełne płyty gipsowe tracą swoją wytrzymałość przy stałym działaniu wilgoci. W połączeniu z hydraulicznymi środkami wiążącymi może przy zawilgoceniu wystąpić pęcznienie gipsu (tworzenie się kryształów etryngitu). Również płyty wiórowe, nawet produkowane przy zastosowaniu kleju wodoodpornego, wykazują tylko ograniczoną wodoszczelność. Kleje dyspersyjne pęcznieją pod wpływem wody. Wszelkiego ryzyka uniknie się, jeżeli na opryskiwane wodą ściany nie użyje się tych materiałów i np. przy odpowiednim podłożu (np. z betonu) zastosuje się jako tynk podkładowy zaprawę szczelną zamiast zaprawy gipsowej, a do mocowania okładziny zaprawę cementową zamiast kleju dyspersyjnego.

Często ze względów konstrukcyjnych (np. przy budowie domów o konstrukcji stojakowej z gotowych elementów obłożonych płytami wiórowymi lub przy stawianiu ścianek działowych gipsowo-kartonowych) bądź wykonawczych (np. przy tynkowaniu wszystkich pozostałych powierzchni wewnętrznych tynkiem gipsowym) nie jest celowe stosowanie na podłoża powierzchni ścian narażonych na opryskiwanie wodą odmiennych, niewrażliwych na wilgoć materiałów, jeżeli powierzchnie te są niewielkie. W takich przypadkach konieczne jest jednak zmniejszenie ryzyka szkód przez dobór możliwie wodoodpornego rodzaju podłoża, jak też i odpowiednie zagruntowanie jego powierzchni środkami wodoodpornymi. Również dokładne i starań na spoinowanie lub zastosowanie okładzin bezspoinowych (np. miękkich płyt z PCW zapobiega przenikaniu wilgoci przez ścianach i zmniejsza ryzyko szkód (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 8 Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 9 Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 10
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 11
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 12 Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 13 Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 14
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Techniczna jednostka masy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami