Blog

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 2
20.04.2020

Znajomość metod rzemieślniczych

W artykule znajdziesz:

Znajomość metod rzemieślniczych

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 3
Znajomość metod rzemieślniczych

Znajomość metod rzemieślniczych jest o tyle celowa, że przy przejściu od metod rzemieślniczych do przemysłowych zasadnicze koncepcje formowania w wielu przypadkach pozostają niezmienione, a zmiany polegają często tylko na zmechanizowaniu przebiegu prac lub zastąpieniu wysiłku fizycznego robotnika przez pracę urządzeń manipulacyjnych i transportowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymiary i ciężary produkowanych obecnie prefabrykatów wahają się w dość szerokich granicach. W świetle przyjętych tu określeń prefabrykatem jest zarówno lekka płyta dachowa pianoszklana o wymiarach na przykład 50 X 200 X 8 cm i ciężarze około 50 kG, jak i sięgające kilkuset ton wielkie żelbetowe elementy spotykane w budownictwie morskim.
Ciężary prefabrykatów praktycznie stosowanych w budownictwie przemysłowym nie osiągają tak wielkich, jak podane wyżej wielkości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wahają się one obecnie w granicach od ok. 100 kG do ok. 100 T. Do montażu ich używa się dźwigów różnej kategorii, poczynając od lekkich typów przesuwanych z łatwością z miejsca na miejsce ręcznie do typów najcięższych, których montaż często odbywa się za pomocą dźwigów kategorii lżejszej.

Ciężary prefabrykatów typu masowego, jak np. elementy przekryć dachowych hal przemysłowych w postaci płyt, płatwi, rusztów, panwi itp., wahają się w granicach od ok. 100 kG do ok. 1500 kG. Manipulowanie tymi elementami w czasie ich wykonywania, magazynowania, transportu i montażu wymaga zastosowania dźwigów i urządzeń mechanicznych lekkiego typu. Jako przykład elementu typu masowego pokazana jest panew żelbetowa o wymiarach 1,50 X 9,00 m i ciężarze ok. 1300 kG, transportowana po zdjęciu z matrycy na skład za pomocą lekkiej suwnicy bramowej.
Ciężary głównych elementów hal przemysłowych wahają się na ogół w granicach od ok. 1,5 T do ok. 30 T (uprawnienia budowlane). Uwidoczniony jest często stosowany w budownictwie polskim dźwigar łukowy o ciężarze 4,5 T montowany za pomocą dźwigu gąsienicowego. Montaż tej ramy dokonywany jest za pomocą dźwigu masztowego specjalnie zaprojektowanego do powyższego celu (program egzamin ustny).

Ciężary prefabrykatów

Ciężary prefabrykatów stosowanych przy budowie węgierskich elektrociepłowni sięgają 60 T. Przy budowie elektrociepłowni w Łodzi ciężary słupów wynosiły około 90 T.
Należy przypuszczać, że nowoczesne budownictwo przemysłowe nie zatrzyma się na tej ostatniej wielkości. Można przewidywać, że ciężary prefabrykatów przemysłowych osiągną, a być może i przekroczą 100 T (opinie o programie).
Najcięższe elementy spotyka się w budownictwie morskim przy budowie nabrzeży. Ciężary bloków mola osiągają 500 T.

Metody produkcji prefabrykatów oraz ogólny charakter konstrukcji prefabrykowanych zależne są w decydującym stopniu od tego, w jakim miejscu prefabrykaty są wykonywane. Odróżniamy 3 odrębne miejsca ich wykonywania.
Z reguły zakłady te są budowane w miejscach centralnych będących ośrodkami rozwoju budownictwa przemysłowego lub miszkaniowo-administracyjnego i znajdujących się w pobliżu baz surowcowych. Stałe zakłady prefabrykacji dysponują, podobnie jak i inne fabryki, stałą załogą, a produkcja w nich odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych typu stałego (segregator aktów prawnych).

Wytwórnie połowę. Wytwórnie te zakładane są na większych placach budowy w pobliżu budowanych obiektów. Załogę wytwórni może stanowić zespół delegowany na czas trwania budowy przez jeden z zakładów stałych lub też zespół podlegający przedsiębiorstwu miejscowemu. W wytwórniach polowych produkcja odbywa się zazwyczaj częściowo w budynkach typu prowizorycznego, częściowo na otwartym powietrzu.
Plac wznoszonej budowli. Prefabrykaty o wielkich wymiarach, których transport z zakładu stałego lub z wytwórni polowej jest niemożliwy lub przedstawia wielkie trudności, wykonywane są z reguły bez- pośredno na placu danej budowli tuż obok miejsca wbudowania elementu w konstrukcję (promocja 3 w 1). Prefabrykaty te wykonywane są na otwartym powietrzu przez zespoły robotnicze delegowane przez zakłady stałe lub podlegające miejscowemu przedsiębiorstwu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 8 Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 9 Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 10
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 11
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 12 Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 13 Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 14
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami