Płyty azbestowo-cementowe faliste

Płyty azbestowo-cementowe faliste

Określenie. Płyty abzestowo-cementowe produkuje się z włókien azbestowych i cementu portlandzkiego wyższych marek w postaci pofalowych płyt o barwie szarej. Płyty te znane są również pod nazwą eternitu falistego. Właściwości. Płyty azbestowo-cementowe są lekkie, trwałe i odporne na wpływy atmosferyczne oraz na działanie grzybów i bakterii. Płyty są materiałem nieprzesiąkliwym, ognioodpornym. Wytrzymałość na zginanie w poprzek fali wynosi 160 kG/cm2 (15,7 MPa) (program uprawnienia budowlane na komputer). Gęstość pozorna (ciężar objętościowy) płyt i gąsiorów w stanie suchym wynosi 1000 kg/ms.

Zależnie od cech zewnętrznych rozróżnia się dwa gatunki płyt I i II. Płyty wysokofaliste są droższe niż płyty niskofaliste. Zastosowanie. Płyty azbestowo-cementowe stosuje się do krycia dachów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymagania. We wszystkich typach płyt zwichrowania nie mogą być większe niż

Zwichrowania gąsiorów są niedopuszczalne. Odłamania i wyszczerbienia mogą występować tylko w gatunku II i nie powinny być dłuższe niż 250 mm i o szerokości nie większej niż 30 mm na 1 m - dla płyt, 100 mm i o szerokości nie większej niż 10 mm na 1 sztukę - dla gąsiorów. Pęknięcia płyt, nie dłuższe jednak niż 100 mm, mogą występować tylko w II gatunku. Nie może być więcej niż 2 pęknięcia na szerokości płyty. Pęknięcia te mogą występować jedynie wzdłuż fali, i to tylko na jednej krawędzi płyty (program egzamin ustny).

Kolorowe płyty

Pęknięcia gąsiorów są niedopuszczalne. Przechowywanie i transport. Płyty azbestowo-cementowe układa się na równym podłożu w pomieszczeniach krytych do wysokości najwyżej 2,4 m. Płyty powinny być tak ułożone, aby fale nakładały się na siebie. Gąsiory zawiasowe układa się w stosy do wysokości 1 m. W czasie transportu płyty należy zabezpieczyć przed przesuwaniem i połamaniem. Przy przenoszeniu i załadunku należy zachować ostrożność. Nie wolno rzucać płyt ani gąsiorów (opinie o programie).

Właściwości. Kolorowe płyty mają takie same właściwości jak płyty azbestowo-cementowe faliste. Płyty produkuje się w kilku odcieniach kolorów: czerwonego, zielonego, czarnego, niebieskiego i żółtego. Trwałość barw określa się na kilkanaście lat. W sprzedaży znajdują się płyty wysokofaliste o 6 falach (typ WF-6) o wymiarach 1250×1097 mm, 1850×1097 mm, 2500×1097 mm oraz płyty niskofaliste o 9 falach (typ NF-9) o wymiarach 1250×1120 i 4500×1120 mm.

Zastosowanie. Kolorowe płyty azbestowo-cementowe stosuje się do krycia dachów. Można również używać je jako elementy dekoracyjne w elewacjach budynków. Wymagania. Wymagania są takie same jak dla płyt azbestowo- -cementowych falistych. Przechowywanie i transport. Warunki przechowywania i transportu są takie same jak dla płyt zwykłych z tym, że należy zwrócić szczególną uwagę, aby płyty nie uległy porysowaniu (segregator aktów prawnych).

Dachówki i gąsiory wypalane z gliny Określenie. Dachówki i gąsiory są to kształtki ceramiczne przeznaczone do krycia dachów. Właściwości. Pokrycia dachowe dachówką ceramiczną są trwałe i odporne na działanie ognia. Należą one do wyjątkowo estetycznych pokryć dachowych.

Pokrycia z dachówki są jednak bardzo ciężkie i wymagają mocnej konstrukcji oraz budowy stromych dachów. Z tych względów nie są chętnie stosowane (promocja 3 w 1). Rodzaj, wymiary i masę dachówek ceramicznych. W zależności od cech zewnętrznych rozróżnia się dwa gatunki dachówek 1 i 2. Spośród produkowanych dachówek dachówka holenderka jest najdroższa.

38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


38 478

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !