Blog
Płyty azbestowo-cementowe faliste
W artykule znajdziesz:
Określenie. Płyty abzestowo-cementowe produkuje się z włókien azbestowych i cementu portlandzkiego wyższych marek w postaci pofalowych płyt o barwie szarej. Płyty te znane są również pod nazwą eternitu falistego. Właściwości. Płyty azbestowo-cementowe są lekkie, trwałe i odporne na wpływy atmosferyczne oraz na działanie grzybów i bakterii. Płyty są materiałem nieprzesiąkliwym, ognioodpornym. Wytrzymałość na zginanie w poprzek fali wynosi 160 kG/cm2 (15,7 MPa) (program uprawnienia budowlane na komputer). Gęstość pozorna (ciężar objętościowy) płyt i gąsiorów w stanie suchym wynosi 1000 kg/ms.
Zależnie od cech zewnętrznych rozróżnia się dwa gatunki płyt I i II. Płyty wysokofaliste są droższe niż płyty niskofaliste. Zastosowanie. Płyty azbestowo-cementowe stosuje się do krycia dachów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymagania. We wszystkich typach płyt zwichrowania nie mogą być większe niż
- 7 mm dla gatunku I,
- 10 mm dla gatunku II (uprawnienia budowlane).
Zwichrowania gąsiorów są niedopuszczalne. Odłamania i wyszczerbienia mogą występować tylko w gatunku II i nie powinny być dłuższe niż 250 mm i o szerokości nie większej niż 30 mm na 1 m - dla płyt, 100 mm i o szerokości nie większej niż 10 mm na 1 sztukę - dla gąsiorów. Pęknięcia płyt, nie dłuższe jednak niż 100 mm, mogą występować tylko w II gatunku. Nie może być więcej niż 2 pęknięcia na szerokości płyty. Pęknięcia te mogą występować jedynie wzdłuż fali, i to tylko na jednej krawędzi płyty (program egzamin ustny).
Kolorowe płyty
Pęknięcia gąsiorów są niedopuszczalne. Przechowywanie i transport. Płyty azbestowo-cementowe układa się na równym podłożu w pomieszczeniach krytych do wysokości najwyżej 2,4 m. Płyty powinny być tak ułożone, aby fale nakładały się na siebie. Gąsiory zawiasowe układa się w stosy do wysokości 1 m. W czasie transportu płyty należy zabezpieczyć przed przesuwaniem i połamaniem. Przy przenoszeniu i załadunku należy zachować ostrożność. Nie wolno rzucać płyt ani gąsiorów (opinie o programie).
Właściwości. Kolorowe płyty mają takie same właściwości jak płyty azbestowo-cementowe faliste. Płyty produkuje się w kilku odcieniach kolorów: czerwonego, zielonego, czarnego, niebieskiego i żółtego. Trwałość barw określa się na kilkanaście lat. W sprzedaży znajdują się płyty wysokofaliste o 6 falach (typ WF-6) o wymiarach 1250×1097 mm, 1850×1097 mm, 2500×1097 mm oraz płyty niskofaliste o 9 falach (typ NF-9) o wymiarach 1250×1120 i 4500×1120 mm.
Zastosowanie. Kolorowe płyty azbestowo-cementowe stosuje się do krycia dachów. Można również używać je jako elementy dekoracyjne w elewacjach budynków. Wymagania. Wymagania są takie same jak dla płyt azbestowo- -cementowych falistych. Przechowywanie i transport. Warunki przechowywania i transportu są takie same jak dla płyt zwykłych z tym, że należy zwrócić szczególną uwagę, aby płyty nie uległy porysowaniu (segregator aktów prawnych).
Dachówki i gąsiory wypalane z gliny Określenie. Dachówki i gąsiory są to kształtki ceramiczne przeznaczone do krycia dachów. Właściwości. Pokrycia dachowe dachówką ceramiczną są trwałe i odporne na działanie ognia. Należą one do wyjątkowo estetycznych pokryć dachowych.
Pokrycia z dachówki są jednak bardzo ciężkie i wymagają mocnej konstrukcji oraz budowy stromych dachów. Z tych względów nie są chętnie stosowane (promocja 3 w 1). Rodzaj, wymiary i masę dachówek ceramicznych. W zależności od cech zewnętrznych rozróżnia się dwa gatunki dachówek 1 i 2. Spośród produkowanych dachówek dachówka holenderka jest najdroższa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32