Blog

Układanie tradycyjne zdjęcie nr 2
18.02.2022

Płyty otworowe

W artykule znajdziesz:

Układanie tradycyjne zdjęcie nr 3
Płyty otworowe

W prefabrykowanym budownictwie miejskim, zwłaszcza wielkopłytowym, występują płytowe stropy sprężone w postaci płyt pełnych, otworowych lub rusztowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W Polsce stosowane są (Kombinat FADOM) płyty stropowe sprężane termicznie prętami o przekroju owalnym 40 mm2 ze stali stopowej St 140/160, importowanej. Sprężenie stropów pozwoliło na wyraźne zmniejszenie ich grubości w porównaniu z analogicznymi płytami żelbetowymi w innych systemach wielkopłytowych. W innych krajach spotyka się, oprócz płyt jednokierunkowo sprężonych, dostosowanych do podparcia na 2 krawędziach, także płyty krzyżowo sprężone, podparte na 3 lub 4 krawędziach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stropy przemysłowe, a także stropy większych rozpiętości w budownictwie miejskim, są częściej wykonywane z elementów sprężonych, gdyż intensywność i charakter obciążeń oraz rozpiętości pozwala na pełne wykorzystanie zalet sprężenia. Stosowane są elementy płytowo-żebrowe TT oraz płyty otworowe (uprawnienia budowlane). W Polsce produkowane są trzy typy stropowych elementów sprężonych:

  • płyty otworowe Stasa o grubości 120, 160 i 200 mm i szerokościach 0,5 i 1,0 m, sprężone splotami 2 0 2,5 mm; w oryginalnej technologii licencyjnej (NRD) płyty miały konstrukcję warstwową od 1973 r. Przedsiębiorstwo Prefabrykacji Przemysłu Węglowego (Zakład w Bolęcinie k. Chrzanowa) produkuje elementy jednorodne z lekkiego betonu łupkoporytowego klasy B 25,
  • Płyty otworowe SP (Spiroll) dla stropów rozpiętości 9,6 m, sprężone splotami 0 12,5 mm (1 0 4,5 + 6 0 4 mm) w liczbie 6-10,
  • płytowo-żebrowe elementy TT-44 analogiczne do płyt dachowych TT-
  • 40 rozpiętości 6-H5 m, sprężone splotami 0 7,8 mm w 6 wariantach 6-16 splotów (program egzamin ustny).

Sprężanie rusztu szczytowego

Płyty SP produkowane są w Polsce od 1975 r. W innych krajach dominują raczej elementy TT (np. w USA, ZSRR, RFN, Holandii, Finlandii, na Węgrzech), a także stosowane są inne przekroje, np. płyty SPAN-DECK, rozpowszechnione w Europie zachodniej i od 1977 r. produkowane na Węgrzech. W budynkach miejskich wymagających dużych rozpiętości stropów oraz przeniesienia znacznych obciążeń sprężenie jest stosowane w wielu elementach stropów i szkieletowej konstrukcji nośnej (opinie o programie).

Początkowo w tradycyjnych szkieletach złożonych z płaskich ram sprężenie łączono często z drobnowymiarową prefabrykacją. Jednocześnie wprowadzano nowe ustroje szkieletowe, w których obok rozpór stropowych sprężano słupki (wieszaki), zapewniające wzajemną współpracę tych rozpór. Dalszy rozwój konstrukcji szkieletowych dawał nowe możliwości zastosowania sprężenia (segregator aktów prawnych). W licznych realizacjach ustrojów płytowo-słupowych, w których stropy płaskie płytowe lub kasetonowe były podnoszone na słupach, wprowadzano dwukierunkowe sprężenie stropów, a także sprężano smukłe słupy. Najbardziej różnorodne zastosowania sprężenia znane są w dużych obiektach trzonowo-cięgnowych. W 35-piętrowym budynku bankowym w Johannesburgu sprężono zarówno prefabrykowane płyty stropowe, belki krawędziowe oraz wieszaki, jak i monolityczne ruszty poziome, z których każdy służy do podnoszenia 10 stropów.

Stropy i belki sprężono w technologii strunobetonu, a wieszaki i ruszty w technologii kablobetonu. Podobne w konstrukcji budynki administracyjne wzniesione w 1980 r. w Katowicach mają sprężone stropy strunobetonowe oraz kablobetonowy ruszt szczytowy, sprężony kablami BBRV 72 0 6 ze stali wytrzymałości 1800 MPa. Siła naciągu w każdym kablu wynosiła 2,45 MN były to największe typowe cięgna stosowane dotąd w Polsce. Sprężanie rusztu szczytowego odbywało się dwuetapowo: połowę kabli naciągnięto przed montażem stropów zawieszonych na stalowych wieszakach, a połowę przed montażem elementów elewacyjnych(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Układanie tradycyjne zdjęcie nr 8 Układanie tradycyjne zdjęcie nr 9 Układanie tradycyjne zdjęcie nr 10
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 11
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 12 Układanie tradycyjne zdjęcie nr 13 Układanie tradycyjne zdjęcie nr 14
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układanie tradycyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami