Blog

Drewno warstwowe zdjęcie nr 2
26.03.2020

Płyty spocznikowe

W artykule znajdziesz:

Płyty spocznikowe

 

Drewno warstwowe zdjęcie nr 3
Płyty spocznikowe

Płyty spocznikowe od strony biegów schodowych mają odpowiednio wyprofilowane obrzeże dla oparcia płyt biegowych, a warstwa lastriko jest o 11 cm cofnięta w stosunku do obrzeża płyty od strony biegów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każda płyta spocznikowa ma cztery wgłębienia od dołu elementu, po dwie od strony ścian nośnych dla oparcia płyt na kątownikach przymocowanych do ścian nośnych. Transport i składowanie. Płyty spocznikowe w czasie składowania i transportu układa się warstwami w pozycji wbudowania na podkładach drewnianych grubości 38 mm. w liczbie warstw dostosowanych do nośności danego pojazdu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dopuszczalny zwis transportowanej płyty nie powinien przekraczać 30 cm. Przewożone płyty w kilku warstwach należy zabezpieczyć przed wzajemnym przesuwaniem, aby nie nastąpiło uszkodzenie powierzchni i krawędzi płyt.
Montaż płyt. Płyty podnosi się w pozycji wbudowania, dokonuje się tego żurawiem montażowym za pośrednictwem uniwersalnego trawersu z zawiesiami linowymi i uchwytami, które zaczepia się do ucha transportowego wkręconego do tulejki 0 25 mm z gwintem wewnętrznym 0 20 mm (uprawnienia budowlane).
Długość płyt jest o 4 cm krótsza od wymiaru w osiach ścian, na których są opierane. Natomiast ich szerokość jest dostosowana do szerokości podestów ustalonych w zunifikowanych klatkach schodowych.
Przy dłuższych traktach schodowych o szerszych podestach niż szerokość zunifikowanych płyt podestowych wykonuje się je z dwóch płyt ułożonych obok siebie.

W takich przypadkach płyty podestowe są elementami niosącymi ciężar płyt biegowych. Do uzupełnienia pełnej szerokości podestu można stosować płyty stropowe stosowane w wykonywanym budynku. W tym przypadku wykończenie powierzchni zewnętrznych można wykonać z lastryko lub ułożyć wykładzinę podłogową (program egzamin ustny).
Obrzeża płyt mają od strony biegów odpowiednie wyżłobienie typu Resting do oparcia płyt biegowych z warstwą lastryko cofniętą o 11 cm od położenia złącza, które uzupełnia się lastrykiem po zmontowaniu klatki schodowej, a od strony ścian nośnych i poprzecznych - wyżłobienie typu Resting, lecz krótsze o 5 cm. natomiast warstwa lastryko jest cofnięta od strony obrzeża o 3 cm.
Poza podstawowymi płytami podestowymi w zunifikowanych klatkach schodowych występują również:
- zunifikowane elementy obudowy obrzeży szybów dźwigowych.
- płyty podestowe dla ostatnich kondygnacji z oparciem dla jednego biegu schodów.
- płyty uzupełniające.

Transport i składowanie

Dobór odpowiednich płyt do wykonania klatki schodowej powinien być ustalony w projekcie budynku. Składowanie i transport płyt podestowych powinny odbywać się w ten sam sposób co płyt spocznikowych (opinie o programie).
Montaż płyt. Płyty podestowe podnosi się żurawiem montażowym za pośrednictwem uniwersalnego trawersu z zawiesiami linowymi, podobnie jak pełne płyty spocznikowe. Natomiast płyty kanałowe podnosi się i montuje za pośrednictwem uchwytów montażowych umieszczonych w czołach płyt (segregator aktów prawnych).

Na ścianach nośnych opiera się je według zasad obowiązujących przy układaniu stropów.
W prefabrykowanych zunifikowanych elementach klatek schodowych przewidziano również otwory dla przeprowadzenia instalacji sanitarnych i elektrycznych. Elementy balustrad. Prefabrykowane elementy balustrad są przystosowane do długości biegów i szerokości duszy między dwoma biegami zunifikowanych klatek schodowych prawoskrętnych.

Mogą one być jedno- lub dwupłaszczyznowe.
Balustrady jednopłaszczyznowe stosuje się w klatkach schodowych mających duszę szerokości 7 cm oraz długość biegu 250 i 280 cm. Natomiast balustrady dwupłaszczyznowe stosuje się w klatkach schodowych szerokości duszy 24. 27. 54 i 87 cm oraz długości biegów 250. 280 i 350 cm. Montaż balustrad (promocja 3 w 1).

Balustrady dwupłaszczyznowe montuje się przez przykręcenie przęseł balustrady do biegów klatki schodowej, a następnie do pasowania łączników. Do przykręcania przęseł balustrad służą śruby M20. dla których w biegach klatki schodowej umieszczone są tuleje metalowe z odpowiednim gwintem.

W miejscach gdzie umieszczenie było utrudnione, np. przy podestach ostatniego piętra, balustrady powinny być umocowane przez zabetonowanie kotwi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drewno warstwowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drewno warstwowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drewno warstwowe zdjęcie nr 8 Drewno warstwowe zdjęcie nr 9 Drewno warstwowe zdjęcie nr 10
Drewno warstwowe zdjęcie nr 11
Drewno warstwowe zdjęcie nr 12 Drewno warstwowe zdjęcie nr 13 Drewno warstwowe zdjęcie nr 14
Drewno warstwowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drewno warstwowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drewno warstwowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami