Blog
Płyty stropowe
W artykule znajdziesz:
Płyty stropowe
Każdy element, po przeniesieniu i ustawieniu go bezpośrednio na kikutach ramy poprzedniej kondygnacji, usztywnia się stalowymi zastrzałami, których zagięte końce wsuwa się w otwory pozostawione w słupach. Element pozostaje tak usztywniony do chwili całkowitego zakończenia spawania złączy i częściowego ułożenia płyt stropowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płyty stropowe montuje się w miarę ustawiania szkieletu. Układa się je przeważnie kolejno - od płyt zewnętrznych do środkowych. Po ułożeniu płyt spawacze łączą wypuszczone z nich pręty zbrojenia z prętami rygli ram. Następnie połączenia zalewa się betonem. Dzięki temu uzyskuje się monolityczność płyty stropu.
Płyty stropowe opiera się też na ryglach ram bez połączeń zbrojeniem. Sztywność podłużną zapewniają przepony wstawione między słupy i płyty stropowe prostopadle do ram. Sztywność poprzeczną natomiast - przepony ustawione w płaszczyźnie ram. Przepony są wykonywane w postaci żelbetowych płyt prefabrykowanych z wypuszczonym zbrojeniem na obrysie. Pręty te przy- spawa się do wypuszczonego zbrojenia z ram i obetonowuje.
Równolegle z montażem stropu następuje ustawienie bloków lub murowanie ścian osłonowych. Bloki ścienne mają wycięcia, którymi opierają się na ryglach i płytach stropowych. Bloki ustawia się na zaprawie, łącząc je z ryglem przez przyspawanie wypuszczonych z rygla prętów do zabetonowanych w bloku blach i kątowników (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Złącza pionowe zalewa się po zmontowaniu kondygnacji.
We wszystkich rodzajach hal występuje montaż następujących elementów:
- stóp fundamentowych,
- słupów,
- dźwigarów,
- belek wieńczących,
- elementów ściennych,
- przekryć dachowych i ewentualnie świetlików.
Stopy fundamentowe wykonuje się przeważnie na mokro. Jednak w razie małych wymiarów stóp możliwa jest ich prefabrykacja. Stopy prefabrykowane ustawia się na podkładzie ze świeżego; chudego betonu. W stopach pozostawia się najczęściej tzw. kielichy do osadzenia słupów. Słup po wstawieniu w kielich pionuje się ustalając jego położenie za pomocą klinów, następnie kielich wypełnia się drobnoziarnistą masą betonową (uprawnienia budowlane).
Montaż słupów
Montaż słupów wykonuje się zależnie od ich ciężaru jedną i metod. Jeżeli ustawia się najpierw same słupy, rektyfikację ich przeprowadza się od razu całymi rzędami.
Ramy wykonuje się w całości lub składa z elementów. Montaż ram wykonywanych w całości wymaga stosowania dźwigów o dużej nośności lub współpracy dwóch dźwigów.
Ramy składane z części montuje się w ten sposób, że najpierw ustawia się słupy, następnie zaś układa rygle (program egzamin ustny).
Belki najpierw rozkładamy w pobliżu ich wbudowania wzdłuż linii słupów w poszczególnych przęsłach. Belki sprężone, dostarczone przez wytwórnię w częściach, wymagają przed montażem scalenia i sprężenia. Wykonuje to przeważnie specjalna brygada skierowana z wytwórni tych elementów. Belki są scalane na składowisku i rozwożone w całości. Po rozwiezieniu belek żuraw kolejno podjeżdża do nich, unosi je i kładzie na oporach słupów W czasie układania belek reguluje się ich położenie za pomoc podkładek i wykonuje tymczasowe połączenia (opinie o programie).
Stosowane są te: połączenia stałe na śruby, łatwe do wykonania i eliminujące konieczność łączenia prowizorycznego.
Szczególnie starannej rektyfikacji wymagają belki podsuwnicowe, aby można było na nich ułożyć potem tory suwnic (segregator aktów prawnych). Tolerancje torów podsuwnicowych są bardzo małe, dlatego też na źle ułożonych belkach układanie torów jest albo trudne, albo w ogóle niemożliwe.
Dźwigary dachowe montuje się tak samo jak belki. Jedyne wysokie dźwigary kratowe wymagają jeszcze dodatkowego usztywnienia za pomocą co najmniej 4 odciągów.
Usztywnienie to jest niezbędne podczas stawiania pierwszej kraty. Dalsze można związać z już stojącymi elementami (promocja 3 w 1). Dźwigary segmentowe są scalane na składowisku.Montaż pozostałych lekkich elementów przekrycia i ściennych przeprowadza się przeważnie drugim dźwigiem mniejszej nośności, ustawianym często na zmontowanej konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32