Blog

10.01.2022

Płyty trapezowe

W artykule znajdziesz:

Płyty trapezowe
Płyty trapezowe

Płyty trapezowe utrzymywane są we właściwym położeniu przez parcie masy betonowej i dociskanie do nakładek przybitych do wewnętrznej strony płyt prostokątnych. Do czasu napełnienia deskowania masą betonową płyty wewnętrzne rozparte są czasowo rozpórką z deski. Płyty trapezowe i prostokątne ściągnięte są ściągami z drutu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku gdy wymiary stóp fundamentowych są różne, wówczas wymiary płyt prostokątnych przyjmuje się odpowiednio do wymiarów największej stopy. W ten sposób płyty te można użyć do deskowania stóp o rożnych wymiarach, zmniejszając tylko długości płyt wewnętrznych trapezowych. O ile inne względy na to pozwalają, deskowanie należy rozpoczynać od stóp największych, przechodząc kolejno do najmniejszych, wówczas długość płyt wewnętrznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Deskowanie ścian betonowych składa się z poziomych płyt usztywnionych pionowymi krawędziakami lub żebrami z desek. Krawędziaki lub żebra z desek związane są ściągami z drutu przejmującymi siły wywołane parciem masy betonowej na płyty. Między płytami deskowania znajdują się rozpórki utrzymujące płyty w przewidzianej odległości odpowiednio do grubości ściany. Przy cienkich ścianach stosuje się rozpórki w postaci klocków lub bloków betonowych pozostających na stałe w betonie, zaś w grubych rozpórki drewniane wyjmowane w miarę betonowania.

Stateczność całej ściany podczas betonowania zapewniają odpowiednio umocowane zastrzały. Przy wysokich ścianach w celu lepszego usztywnienia dodaje się zwykle jeszcze poziome krawędziaki lub kleszcze stężające z desek (uprawnienia budowlane).

Deskowanie słupów, podciągów, belek i płyt stropowych. Do deskowania słupów prostokątnych stosuje się dwa rodzaje płyt - płyty zewnętrzne i płyty wewnętrzne. W płytach wewnętrznych listwy łączące są dłuższe niż płyty, aby mogły objąć płyty zewnętrzne zabezpieczając je w ten sposób przed przechylaniem się ku środkowi deskowania słupa. W jednej z płyt u dołu należy pozostawiać otwór rewizyjny umożliwiający oczyszczenie wnętrza słupów z wiórów i śmieci (program egzamin ustny).

Deskowanie słupów

Deskowanie słupów o zmiennym przekroju prostokątnym wykonywane jest z płyt o szerokości odpowiadającej największemu bokowi przekroju. Przy zmianie szerokości słupa w jednym tylko kierunku dwie płyty wewnętrzne odpowiadają stałej szerokości słupów, pozostałe zaś płyty zewnętrzne - największemu wymiarowi boku słupa. Przy deskowaniu słupów cieńszych płyty większe obejmują płyty o stałej szerokości. Dla zamocowania węższych płyt przybijane są dodatkowo nakładki od strony wewnętrznej płyt obejmujących (opinie o programie).

Przy połączeniu słupa z podciągiem (belką) wycina się w płycie bocznej deskowania słupa otwór o przekroju podciągu odpowiadającym wymiarom zewnętrznym deskowania podciągu, obramowując otwór nakładkami dla oparcia na nich deskowania podciągu. Słupy stężone są jarzmami, które przejmują działanie sił parcia świeżej masy betonowej na płyty deskowania słupa.

W deskowaniach słupów o wysokości do 4 m rozstaw jarzm przyjmuje się zazwyczaj 60 cm. Przy słupach o większej wysokości należy sprawdzić rozstaw jarzm na parcie świeżej masy betonowej. Dla prawidłowego ustawiania deskowania słupa w wyznaczonym miejscu, miejsce to oznacza się ramką drewnianą obejmującą deskowanie, a przymocowaną do klocków uprzednio zabetonowanych w stropie lub stopie fundamentowej (segregator aktów prawnych).

Wciskanie to powstaje przez wydłużanie się płyt deskowania podciągu na skutek pęcznienia drewna pod wpływem nadmiaru wody w masie betonowej, powodując uszkodzenia, a nawet zniszczenie materiału przy rozdeskowaniu. Podciągi i belki deskuje się z uprzednio przygotowanych płyt. Płyty boczne deskowania powinny obejmować płytę spodnią belki (rys. 5-20). Umożliwia to wcześniejsze rozdeskowanie bocznych płyt deskowań (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami