Blog

Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 2
10.02.2022

Płyty z polistyrenu

W artykule znajdziesz:

Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 3
Płyty z polistyrenu

Płyty z polistyrenu ekspandowanego można również formować metodą próżniową, co może też być wykorzystane dla potrzeb budownictwa, np. do izolacji różnych, bardziej skopmlikowanych rurociągów, szaf chłodniczych itp. Chociaż dziś jeszcze spienione tworzywo poliuretanowe jest dosyć drogie, to jednak przez łatwość stosowania bezpośrednio na budowie zdobywa sobie coraz większe powodzenie, gdyż metoda stosowania jest niezwykle szybka i czysta (program uprawnienia budowlane na komputer). Spienianie następuje momentalnie przez połączenie trzech składników i wytrysk przez specjalną głowicę mieszającą. Istnieje kilka systemów spieniania, mających na celu dobre wymieszanie wszystkich ciekłych składników, tj. izocyjanianu (np. Desmodur 44 V), poliestru lub polieteru (np. Desmophen TP lub FWA), aktywatorów (np. Desmorapid PP lub PV), stabilizatora (np. Si), emulgatora (np. SM), wody i cw. gazów (np. fluorotrójchlorometanu lub dwutlenku węgla) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stosowany dawniej system mieszania wszystkich składników w głowicy, został zastąpiony nowszym, gdzie wszystkie dodatki miesza się wstępnie z poliestrem lub polieterem (tzw. komponent b), a następnie dopiero w głowicy z izocyjanianem (komponent a) (uprawnienia budowlane). Spienianie powoduje dwutlenek węgla powstały w wyniku egzotermicznej reakcji izocyjanianu z wodą. W przypadku dodania fluorotrójchlorometanu (ciecz wrząca w temp. 25 °C) dodatek ten wspomaga spienianie, gdyż na skutek podwyższenia temperatury ponad 25 °C zmienia się on w gaz. Najistotniejszą częścią urządzenia spieniającego jest głowica mieszająco-wytryskowa (wylewowa). Nieodpowiednie wymieszanie składników może dać produkt o nierównomiernych lub niepożądanej wielkości porach oraz o złych własnościach (program egzamin ustny).

Tworzywo poliuretanowe

Głowice te działają na zasadzie wykorzystania ciśnienia powietrza lub gazu, przez wtrysk dwóch naprzeciw skierowanych strumieni cieczy lub też na zasadzie szybkoobrotowego mieszadła. Stosowanie systemu wysokociśnieniowego daje lepsze zmieszanie składników, a tym samym lepsze wyroby spienione. Do spieniania poliuretanów na budowie stosuje się lekkie urządzenia przenośne (opinie o programie). Podobnie produkuje się metodą ciągłą płyty z twardego poliuretanu spienionego, a ostatnio również gotowe płyty warstwowe i to nawet z profilowanymi krawędziami, co umożliwia szybki i łatwy ich montaż na budowie.

Wydajność produkcyjna urządzeń wynosi ok. 10 m/min przy szerokości zależnej od szerokości urządzenia (np. 1,5 m). Zastosowanie poliuretanów na budowie stało się możliwe dopiero po wynalezieniu prawie nieszkodliwego dwuizocyjanianu dwufenylometanu (Desmodur 44 V) (segregator aktów prawnych). Poza tym poprawiono przyczepność tego produktu do ścianek wypełnianych nim kształtek i zastosowano dodatek lotnej cieczy (np. fluorotrójchlorometanu) dla lepszego spieniania tworzywa i obniżenia temperatury reakcji o 50-P60 °C, przez co unika się przegrzania i szkodliwych naprężeń, a pory tworzywa są przeważnie zamknięte i wypełnione parami niepalnego związku. Oprócz częściowego zmniejszenia palności tworzywa obniżyła się przewodność cieplna oraz roszerzył zakres stosowania w temperaturze od 30 do 70°C.

Tworzywo poliuretanowe spienione miękkie produkuje się już nawet o ciężarze objętościowym 0,006. Jego rola w budownictwie również zwiększa się (np. do ocieplenia podłóg i ścian oraz do izolacji dźwiękochłonnych. Wprowadzenie do produkcji tego tworzywa tanich polieterów z petrochemii obniżyło cenę tego produktu (promocja 3 w 1). Produkcja poliuretanu spienionego miękkiego została u nas uruchomiona w dużej skali (Zakłady ,,Polopren” w Łodzi) i w najbliższym czasie nastąpi jej zwiększenie, można więc liczyć się z zastosowaniem tego tworzywa w budownictwie. Natomiast nasz przemysł okrętowy rozpoczął stosowanie natryskiwania poliuretanu spienionego twardego do izolacji pomieszczeń za pomocą urządzenia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 8 Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 9 Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 10
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 11
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 12 Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 13 Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 14
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poprawianie konsystencji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami