Blog

22.12.2022

Pobrane próbki wody

W artykule znajdziesz:

Pobrane próbki wody

Jeżeli próbka wody nie może być dostarczona do badania w wymaganym okresie czasu, należy ją przechowywać w stanie oziębionym (4 - 10°C) w chłodni lub na lodzie. Czas przechowywania próbki w stanie oziębionym nie może przekraczać tygodnia dla wód czystych i 2 dni dla wód wyraźnie zanieczyszczonych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pobrane próbki wody w butelkach pakuje się do skrzynek, w miarę możności specjalnie przeznaczonych do tego celu (każda próbka w oddzielnym gnieździe) i przekłada się wełną drzewną lub sianem dla ochrony przed stłuczeniem. W czasie transportu należy próbki chronić zarówno przed zamarznięciem, jak również przed nadmiernym ogrzaniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obserwacje dotyczące rodzajów gruntów, grubości i głębokości warstw gruntu, poziomu i temperatury wody notowane są na specjalnym formularzu, zwanym metryką otworu (patrz załączony wzór formularza oraz rys. 65). Wykonywanie obserwacji lub kontrola ich oraz wypełnianie metryki otworu należy do obowiązków służby geotechnicznej (nadzoru geotechnicznego), którą na placu wierceń reprezentuje geotechnik.

Geotechnik powinien przygotować sobie sztywną podkładkę z tektury, sklejki drewnianej lub blachy aluminiowej, formatu nieco większego cd formularza metryki otworu (uprawnienia budowlane). Przy jednej
z krótkich krawędzi podkładki należy nakleić pasek szklistego papieru (10 x 2 cm) do ostrzenia ołówka oraz przymocować uchwyt do ołówka. Do tak przygotowanej podkładki przymocowuje się spinaczami biurowymi lub gumowymi opaskami 1 egzemplarz formularza.

Wszystkie notatki w metryce otworu wykonuje się ołówkiem chemicznym, czytelnie, używając przy wypełnianiu rubryk umówionych (np. podanych tu) skrótów lub symboli. W razie potrzeby omówienia jakiegoś zapisu należy robić to w rubryce 26 „Uwagi” lub na odwrotnej stronie formularza (program egzamin ustny).

Opis gruntów

Wypełnianie poszczególnych rubryk należy prowadzić bieżąco, tzn. wszelkie zjawiska w otworze czy cechy gruntów notować natychmiast po ich stwierdzeniu (opinie o programie). Wypełnianie metryki po pracy na podstawie luźnych notatek lub z pamięci jest trzeba powtórzyć ten sam numer kolejny we wszystkich rubrykach dotyczących danej warstwy.

  1. Data i godzina rozpoczęcia wiercenia warstwy; datę podaje się tylko przy pierwszym zapisie w danym dniu. Czas rozpoczęcia wiercenia jednej warstwy powinien być jednocześnie czasem zakończenia wiercenia warstwy poprzedniej. Jeśli więc w trakcie wiercenia miała miejsce przerwa (np. na obiad), należy opuścić w metryce jeden wiersz, podając w nim godzinę rozpoczęcia przerwy.
  2. Przelot warstwy. Na poziomej kresce rozgraniczającej zapisy dotyczące sąsiednich warstw podać głębokość, odpowiadającą granicy zalegania tych warstw gruntu.
  3. Grunt główny. Podać nazwę gruntu, oznaczoną za pomocą badania doraźnego.
  4. Przewarstwienia (grubość cm) Podać grubość oraz częstość występowania przewarstwień w gruncie głównym np.: pył 2 cm na głębokości 5,70. Za przewarstwienia uważa się warstewki o grubości mniejszej niż 10 cm.
  5. Domieszki Podać występowanie w gruncie gruzu, szkła, kamieni, nierozłożonych części organicznych (drewno) oraz innych gruntów, występujących w gruncie głównym nie w postaci przewarstwień, lecz jako ograniczone pojedyncze gniazda (segregator aktów prawnych).
  6. Barwa Podać barwę, jaką ma grunt bezpośrednio po wydobyciu z otworu. Jeśli na tle barwy dominującej widać smugi innego koloru należy to zaznaczyć.
  7. Wilgotność Oznacza się wg części I rozdział 3 „Określenie wilgotności”, notując skrótami:
  8. Ilość wałeczkowań Podać cyfrą ilość wałeczkowań, określoną za pomocą badania wg części I rozdział 3.
  9. Stan gruntu - Podać stan gruntu, określony zależnie cd rodzaju gruntu i ilości wałeczkowań (promocja 3 w 1).

Głębokość pobrania próbek Podać głębokość pobrania próbek z danej warstwy, umieszczając każdą próbkę w odpowiedniej rubryce. Przy próbkach NNS (rubryka 13) należy podać głębokość do wierzchu i spodu próbki.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami