Blog
Pochylnie
W artykule znajdziesz:
Pochylnie
Zewnętrzne klatki schodowe dają możność projektowania prostych układów funkcjonalnych i swobodę rozplanowania powierzchni pomieszczeń produkcyjnych. Wewnętrzne klatki schodowe stosuje się przy wydzielonych operacjach produkcyjnych.
Oprócz komunikacji poprzez schody w budynkach przemysłowych stosowane są pochylnie, które spełniają zarówno rolę klatek schodowych, jak i dróg transportowych dla przewozu towarów, co jest zresztą główną ich zaletą (program uprawnienia budowlane na komputer). Powierzchnie pochylni powinny być szorstkie w celu utrudnienia ześlizgu. Nachylenie nie powinno być większe niż 1:6. Dlatego też pochylnia wymaga więcej miejsca w planie niż schody, co widzimy z porównania na rysunku miejsca zajętego przez pochylnię i klatkę schodową przy tej samej różnicy poziomów.
Kilka rozwiązań pochylni w różnych budynkach garażowych, które w poszczególnych przypadkach można by zastosować do budynków produkcyjnych.
Poddasza i mansardy w budynkach przemysłowych mogą być wykorzystywane jako pomieszczenia pomocnicze lub usługowe, np. jako magazyny materiałów lekkich i niepalnych, jako pomieszczenia socjalne przeznaczone na krótkotrwały pobyt ludzi, pomieszczenia rozdzielcze dla instalacji itp.
Z powodu malej wysokości ścian bocznych, zwłaszcza w mansardach, zachodzi konieczność doświetlania pomieszczeń światłem górnym lub górnobocznym lub też oddzielnymi latarniami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Aby umożliwić wykorzystanie pomieszczeń na górnych kondygnacjach dla celów produkcyjnych dozwolone jest zamiast wykonania mansard cofnięcie ścian od lica budynku i wytworzenie przestrzeni wprawdzie zwężonej, lecz za to o pełnej wysokości i o bocznym oświetleniu.
Powstałe przy tym tarasy zewnętrzne służyć mogą, jak to już wyżej podano, jako przejścia komunikacyjno-ewakuacyjne pod warunkiem, że będą posiadać bezpośrednie dojście do klatki schodowej.
Stosowanie stropodachów daje możność pełnego wykorzystania poddasza jako piętra przemysłowego (uprawnienia budowlane).
Oświetlenie naturalne
Podziemiami są pomieszczenia zagłębione poniżej 1 m w stosunku do otaczającego terenu. Mają one w budynkach wielokondygnacjowych różne przeznaczenie, np. na magazyny materiałów ciężkich, pomieszczenia rozdzielcze i maszynownie klimatyzacyjne, pomieszczenia socjalne dla krótkotrwałego przebywania ludzi (szatnie, ustępy, natryski, kuchnie, stołówki itp.) oraz na schrony. Ponadto przez podziemia można prowadzić połączenia znakomicie ułatwiające komunikację towarową między poszczególnymi oddziałami zakładu (program egzamin ustny).
Przez nie również najczęściej są prowadzone rozdzielcze przewody instalacyjne i kable elektryczne, dzięki czemu nie trzeba ich zakopywać w ziemi.
Komunikacja z podziemiem może odbywać się za pośrednictwem:
a) pochylni zewnętrznej - transport materiałów ciężkich,
b) klatki schodowej - ruch pieszy,
c) dźwigu towarowego zewnętrznego lub wewnętrznego (opinie o programie).
Dla ułatwienia pracy przy wyładunku towarów i załadunku wyrobów gotowych stosowane są rampy kolejowe lub wozowe. Rampa jako urządzenie obsługujące składy jest omówiona dokładniej w rozdziale „Budynki składowe". Należy natomiast podkreślić, że rampa występuje również jako charakterystyczny element w budynkach wielokondygnacjowych w odróżnieniu od hal parterowych (segregator aktów prawnych).
Osłona rampy od góry rozwiązywana jest rozmaicie. Niekiedy daszek nad rampą uzyskuje się przez nadwieszenie na wsporniku pierwszego piętra budynku.
Oświetlenie bezpośrednie okienne powinno być dostatecznie intensywne na całej przestrzeni pomieszczeń produkcyjnych, równocześnie jednak dostosowane do potrzeb technologicznych. Głębokość traktu z uwagi na prawidłowy dostęp światła dziennego powinna wynosić najwyżej dwukrotną wysokość pomieszczenia mierzoną przy oknie od podłogi do dolnej krawędzi nadproża okiennego.
Środkowego pasa komunikacyjnego przy dwustronnym oświetleniu kondygnacji, a tylnego pasa przy jednostronnym nie wlicza się do głębokości traktu, np. h = 4 m, oświetlenie dwustronne, pas środkowy o szerokości p = 3 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32