Blog

24.03.2022

Pociąg osobowy

W artykule znajdziesz:

Pociąg osobowy

Pociąg osobowy - pociąg o malej szybkości handlowej zatrzymujący się prawie na wszystkich stacjach i przystankach pociąg pomostowy - pociąg drogowy, na którym leżący na pomoście ładunkowym ciężar spoczywa zarówno na pojeździe ciągnącym, jak i ciągnionym pociąg pospieszny - pociąg o dużej szybkości technicznej i handlowej nie zatrzymujący się na wielu stacjach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pociąg powietrzny - zespół kilku szybowców ciągnionych przez samolot pociąg ratunkowy - pociąg z odpowiednią obsługą i wyposażeniem przystosowany do udzielania w razie wypadku kolejowego pomocy poszkodowanym ludziom, naprawiania uszkodzeń toru i taboru oraz usuwania z toru uszkodzonych pojazdów hamujących ruch pociąg roboczy - pociąg do przewozu materiałów, sprzętu i robotników w celu wykonywania robót na szlaku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pociąg służbowy - pociąg ratunkowy, próbny, doświadczalny, inspekcyjny, przewożący pracowników kolejowych, próżny skład wagonów osobowych lub skład wagonów’ przesyłanych do naprawy lub z naprawy pociąg stały - pociąg przewidziany w rozkładzie jazdy kursujący codziennie lub w określone dni pociąg towarowy - pociąg składający się z jednego lub kilku pojazdów trakcyjnych i wagonów towarowych (uprawnienia budowlane).

Pociąg wielojednostkowy - pociąg składający się z kilku jednostek pociągowych, które mogą być sterowane jednocześnie z jednego przedziału maszynisty pociąg zbiorowy - pociąg towarowy pozostawiający lub zbierający wagony na poszczególnych stacjach pociąg zdawczy - pociąg towarowy do przewozu wagonów pociągacz - drąg stalowy rozwidlony w górnej części dla zawieszenia na wahaczu, a w dolnej części ułożyskowany, przeznaczony do połączenia z czopem korby na wale głównym wiertnicy pociągokilometr - jednostka przewozu odpowiadająca przebiegowi pociągu na odległość jednego kilometra (program egzamin ustny).

Pocisk

Pocisk - ciało o określonym kształcie i właściwościach, wyrzucane z broni palnej lub wyrzutni, służące do rażenia celów na odległość, za pomocą umieszczonego w nim ładunku bojowego bądź posiadanej energii kinetycznej, lub do wykonywania innych zadań, np. oświetlania, zadymiania, zapalania obiektów; w zależności od rodzaju broni, z której p. są wyrzucane oraz ich własności konstrukcyjnych rozróżnia się p. strzeleckie, p. odrzutowe i p. artyleryjskie pocisk balistyczny - (I) każdy pocisk, który leci po torze balistycznym; (2) pocisk rakietowy dalekiego zasięgu lecący po torze balistycznym tylko na odcinku pasywnym; na odcinku aktywnym, a także na stosunkowo niewielkim odcinku końcowym toru może być kierowany lub niekierowany (opinie o programie).

Pocisk bezwirowy - pocisk kumulacyjny, którego ładunek wybuchowy nie obraca się podczas lotu pocisku, albo dzięki stabilizacji całego pocisku brzechwami, albo dzięki stabilizacji wewnętrznej, polegającej na oddzieleniu ładunku łożyskami od wirującej skorupy pocisku pocisk chemiczny - pocisk, który prócz słabego ładunku wybuchowego zawiera chemiczny środek trujący pocisk dymny - pocisk artyleryjski zawierający ładunek dymotwórczy oraz ładunek materiału kruszącego, przeznaczony do rozerwania skorupy pocisku przy zetknięciu się z przeszkodą pocisk globalny - pocisk (rakietowy) o największym zasięgu, który startując z każdej wyrzutni może osiągnąć dowolny cel na powierzchni kuli ziemskiej (segregator aktów prawnych).

Pocisk kierowany - pocisk odrzutowy wyposażony w specjalne urządzenie umożliwiające samoczynne lub zdalne kierowanie jego lotem w celu naprowadzenia go na cel; p.k. dzieli się w zależności od miejsca startu i celu na 25 klas (9 klas związanych z przestrzenią kosmiczną i 16 z Ziemią i jej atmosferą), np. p.k. ziemia-ziemia, ziemia-powietrze itd.

Pocisk kumulacyjny - pocisk przeznaczony do niszczenia czołgów, dział pancernych oraz opancerzonych umocnień, którego działanie polega na ześrodkowaniu energii wybuchu, zwiększającym jego zdolność przebijania pocisk nadkalibrowy - pocisk, którego część bojowa ma średnicę większą od kalibru lufy, ładowany do niej od strony wylotu tylko tylną jego częścią (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami