Blog

Wiszące ogrody zdjęcie nr 2
30.05.2018

Podłoże gruntowe i nadziemną część budynku

W artykule znajdziesz:

Podłoże gruntowe i nadziemną część budynku

Wiszące ogrody zdjęcie nr 3
Podłoże gruntowe i nadziemną część budynku

Fundamentem nazywana jest konstrukcja, która łączy podłoże gruntowe i nadziemną część budynku. W zależności od rodzaju oraz stanu podłoża gruntowego wykonywane są fundamenty bezpośrednie lub pośrednie (uprawnienia budowlane). Fundament pośrednie to elementy konstrukcji, najczęściej pale i studnie, które wykorzystując tarcie boczne przekazują obciążenia budynku na podłoże. Rozwiązania te mogą być stosowane w budownictwie jednorodzinnym, ale są dość drogie. Najczęściej korzysta się z nich w przy budowie większych budynków oraz obiektów infrastruktury drogowej. W fundamentach bezpośrednich obciążenia są przekazywane poprzez powierzchnię podstawy. Dzieli się je na stopy, płyty oraz ławy fundamentowe. Stopy to podstawy takich elementów konstrukcyjnych jak kominy oraz słupy wznoszone z cegły. Zadaniem ław jest przenoszenie obciążeń od ścian konstrukcyjnych. Szerokość ław uzależniona jest od ilości kondygnacji budynku oraz szerokości przegrody (promocja 3 w 1).

 

Zarówno wymiary, jak zbrojenie ław musi być dobrane do działających obciążeń i warunków gruntowych. Ponadto klasa wodoszczelności betonu oraz grubość otuliny prętów zbrojeniowych muszą odpowiadać normom dotyczącym klas ekspozycji dla ustroju fundamentowego. Płytami nazywane są elementy tworzące jednorodną podstawę i zachowujące stateczność pod działaniem bardzo dużych obciążeń. Najczęściej stosowane są pod całymi budynkami. Mogą stanowić posadzkę dla najniższej kondygnacji, np. garażu lub piwnicy. Trwałość fundamentów zależy w dużej mierze od staranności wykonania wykopu fundamentowego. Należy pamiętać, że nie wolno naruszać spodniej warstwy gruntu. Z tego względu zalecane jest wybranie ostatnich 10cm gruntu ręcznie (segregator aktów prawnych). Co ważne, wykop musi być odebrany przez kierownika budowy, a odbiór powinien być potwierdzony wpisem w dzienniku budowy. Ściany fundamentowe mogą być wznoszone po 3-4 dniach od betonowania. Należy je zabezpieczyć środkami nieprzepuszczającymi wody, np. folią czy styropianem. Odpowiednio zabezpieczone fundamenty można zasypać piaskiem lub żwirem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiszące ogrody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiszące ogrody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiszące ogrody zdjęcie nr 8 Wiszące ogrody zdjęcie nr 9 Wiszące ogrody zdjęcie nr 10
Wiszące ogrody zdjęcie nr 11
Wiszące ogrody zdjęcie nr 12 Wiszące ogrody zdjęcie nr 13 Wiszące ogrody zdjęcie nr 14
Wiszące ogrody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiszące ogrody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiszące ogrody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami