Blog

Podparcie ścian wykopu
W artykule znajdziesz:
Podparcie ścian wykopu

Podparcie ścian wykopu jest konieczne w następujących przypadkach:
1) grunt jest mało spoisty i skarpy przy znacznym odchyleniu od pionu musiałyby zajmować wiele miejsca (program uprawnienia budowlane na komputer);
2) wykonanie jakiejkolwiek skarpy jest niemożliwe ze względu na brak miejsca, jak się to często zdarza przy zabudowaniu zwartym dzielnic wielkomiejskich;
3) poziom wody gruntowej jest wyższy od poziomu posadowienia budynku: szczelne ogrodzenie wykopu z jednoczesnym pompowaniem wody umożliwia wtedy prowadzenie robót normalnymi sposobami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wykonując podparcia wykopów kierować się należy następującymi zasadami:
a) konstrukcja musi być należycie wytrzymała i’stateczna,
b) złącza powinny być możliwie proste, by materiał można łatwo rozebrać i użyć do nowych robót.
Podparcie w gruncie nie zawierającym wody gruntowej. Jeżeli wykop da się zrobić pionowo lub z pewną skarpą. a należy w następstwie uchronić go od osunięcia, wówczas można zastosować następujące sposoby: a. Na skarpie układa się deski o grubości ok. 5 cm na rąb jedna nad drugą (uprawnienia budowlane). Deski te podpiera się w odległościach co 1,2-2,0 m trójkątnym szkieletem, złożonym ze słupa, zastrzału i rozpory. Rozpora z kolei za pośrednictwem klinów opiera się o prostopadle do niej ułożoną wzdłuż wykopu belkę, a ta ostatnia o małą skarpę ziemną wzmocnioną wtłoczonymi w ziemię kamieniami lub gruzem. Jeżeli nie uda się ułożyć desek w jednej płaszczyźnie z powodu nierówności skarpy wykopu, wówczas można je przed ułożeniem przybić w odcinkach o długości 3-H5 m do słupów, tworząc pewnego rodzaju ścianki-tarcze, które przechyla się na skaprę. Jeżeli górna część skarpy jest częściowo obsunięta, a na górnym poziomie będzie się odbywał ruch, to oczywiście puste miejsca za ścianką trzeba zasypać (program egzamin ustny).
Rozpory i zastrzały
Ten sposób podparcia wykopów jest łatwy w wykonaniu, ale ma tę ujemną stronę, że rozpory i zastrzały przeszkadzają w murowaniu: miejsca, gdzie te elementy przenikają przez mur, mogą być zapełnione dopiero po ich wyjęciu. Obok wykopanej skarpy wbija się na niewielką głębokość (około 70 cm) słupy co 1,2-2,0 m. Słupy podpiera się zastrzałami, a te ostatnie ukośnie wbitymi palami (opinie o programie). Za słupy zakłada się deski o grubości ok. 5 cm i albo się je lekko przybija do słupów, albo zasypuje luźną przestrzeń za nimi ziemią. Obok skarpy wkopuje się co 1,2-2,0 m słupy, następnie zakłada za nie deski, a górne końce słupów przywiązuje grubym drutem do wbitych w odległości 2-4 m słupków. Jeżeli grunt jest tak sypki, że skarpa musiałaby zajmować zbyt dużo miejsca lub gdy na skarpę w ogóle nie ma miejsca, wtedy wbija się z poziomu terenu lub nieco obniżonego pale co 1,2-2,0 m do głębokości około 1,5 m poniżej przyszłego dna wykopu. Następnie wykopuje się stopniowo ziemię zakładając kolejno deski poza pale (segregator aktów prawnych). Podparcie w gruncie z wodą gruntową. Jeżeli woda gruntowa znajduje się na wysokim poziomie i może wskutek tego zalewać wykop w czasie prowadzenia w nim robót, wówczas wykonywa się wykop dopiero po wbiciu ścianki szczelnej, tzw. palisady, a roboty w wykopie prowadzi się przy stałym pompowaniu wody. Ścianka szczelna składa się z pali kierujących, bali wbijanych i kleszczy.
Pale kierujące o znacznym przekroju, np. 18 X 18-24 X 24 cm, wbija się na linii ścianki w odległościach 2-4 m i we wszystkich narożnikach. Na górnych końcach pali kierujących zwykle tuż nad poziomem wody gruntowej przyśrubowuje się kleszcze. Pomiędzy tymi kleszczami wbija się poszczególne bale (promocja 3 w 1).
Pale kierujące oraz wszystkie bale mają podłużne wycięcia w tym celu, aby osiągnąć jedną płaszczyznę ścianki. Wycięcia te bywają trójkątne lub przy grubości bali powyżej 10-12 cm - prostokątne (wpusty).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32