Blog
Forma drewniana uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Forma drewniana uprawnienia budowlane
Najprostsza forma
drewniana na jedną cegłę jest tego samego typu, co forma bez dna dla cegły z gliny. Formy drewniane ustawiane są na drewnianych podstawkach z desek, na których świeżo wykonane cegły po zdjęciu form zostają odstawione na plac pod szopę, gdzie się odbywa wiązanie i twardnienie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Formy stalowe ręczne są typu podobnego jak formy drewniane. Ceglarki urządzone są do jednoczesnego formowania 5 lub 10 cegieł. Wydajność ceglarki 5-cegłowej wynosi ok. 150 szt. na godzinę.
Przed rozpoczęciem formowania cegieł boki form, zwłaszcza drewnianych, smaruje się lekko ropą naftową, mydłem lub oliwą, żeby masa do nich nie przylegała i można było łatwo wyjmować cegłę z formy.
Do form nasypu je się masę betonową w nadmiarze, ubija się starannie ubijakiem, ze specjalnym uwzględnieniem naroży, tak aby masa wypełniała formy jak najściślej, po czym nadmiar masy usuwa się strychulcem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cegły świeżo wyrobione pozostają na podkładkach w przeciągu 24-36 godzin, po czym zdejmuje się je z podkładek i ustawia na rąb. Po 2-3 dniach można ustawić cegły w stosy (kozły) o 8-P12 warstwach, w których muszą pozostawać przez 4-6 tygodni, aby dostatecznie stwardniały.
Po związaniu cementu w czasie pierwszych 7 dni twardnienia cegły należy często polewać wodą (polewaczką z sitkiem itp), woda wpływa bowiem dodatnio na wytrzymałość i zapobiega powstawaniu rys.
Dojrzewanie cegieł powinno się odbywać w miarę możności pod dachem, w każdym razie w miejscu zabezpieczonym od bezpośredniego działania promieni słonecznych, które powodując parowanie wody, w znacznym stopniu utrudniają twardnienie w pierwszym okresie, a mogą nawet uniemożliwić związanie cementu.
Cegły cementowe
Przy fabrykacji cegieł cementowych na skalę przemysłową formowanie odbywa się na prasach pod znacznym ciśnieniem (uprawnienia budowlane).
Surówki przewozi się na wózkach do komór z gorącą parą lub do autoklawów. W komorach cegły dojrzewają w ciągu 24-M8 godzin, po czym powinny jeszcze przeleżeć przez kilka dni przed użyciem. Znacznie lepsze wyniki daje dojrzewanie cegieł w autoklawach, gdzie je się naparza pod ciśnieniem.
Ciśnienie powinno wzrastać stopniowo w ciągu 3-5 godzin do 8 at n; utrzymywać się w tej wysokości przez 8 godzin, a później przez kilka godzin opadać.
Przy naparzaniu zachodzi reakcja między wapnem cementu i piaskiem (powstają hydrokrzemiany wapnia), na skutek czego znacznie wzrasta wytrzymałość. Dzięki temu można zastosować znacznie chudszą zaprawę niż przy mieszaniu ręcznym, np. 1:11, i uzyskać większą wytrzymałość.
Cegły po naparzeniu można przewozić na budowę (program egzamin ustny).
Cegła cementowa powinna mieć kształt prostopadłościanu o prostych wyraźnych krawędziach i płaskich powierzchniach. Przełom powinien być jednolity, bez kamieni, dziur i gniazd piasku lub cementu, wykazujących niestaranne wymieszanie. Powierzchnia cegieł nie powinna wykazywać niejednolitego wymieszania ani też rys lub pęknięć ujawniających się po zwilżeniu cegły wodą, w postaci cienkich linii.
Wymiary jak cegły zwykłej z gliny. Prócz cegieł o zasadniczych wymiarach wskazane jest przygotowanie pewnej ilości dziewiątek i połówek w celu uniknięcia przyciosywania na budowie (opinie o programie).
Oprócz cegieł w kształcie pełnego prostopadłościanu wyrabiane są cegły z wgłębieniami od jednej strony podstaw, które przyczyniają się do zmniejszenia ciężaru; wgłębienia te nie dochodzą do drugiej podstawy; cegłę układa się w murze wgłębieniami (otworami) na dół. Ciężar objętościowy cegły cementowej w stanie powietrzno suchym wynosi 1,94-2,1 T/m3 średnio 2,0 T/m3 (segregator aktów prawnych).
Według PN-55/B-14000 istnieją trzy klasy (100, 75 i 50), dwa typy (typ P - cegła cementowa pełna i typ W - cegła cementowa z wgłębieniami) i trzy gatunki cegły (D - doborowy, 1 i 2). Cegły klasy 100 i 75 powinny być cechowane na główce: klasy 100 - dwoma rowkami, klasy 75 - trzema; klasa 50 nie jest cechowana.
Współczynnik przewodności cieplnej cegły cementowej w ścianie zewnętrznej przyjmuje się X = 1,0 kcal/m2h°C, z czego wynika, że cegła ta jest znacznie gorsza pod względem cieplnym niż cegła zwykła z gliny (/ = 0,65).
Cegła cementowa jest znacznie bardziej wrażliwa na wydłużenia termiczne od cegły zwykłej z gliny, gdyż jej współczynnik wydłużalności liniowej wynosi e = 8,10~64-10,10-6, współczynnik zaś cegły zwykłej z gliny e = 5,10-°4-6,10-6. Jest to między innymi przyczyną dających się zaobserwować pęknięć murów z cegły cementowej w takich budynkach, w których wewnątrz występują znaczne temperatury, np. w kotłowniach (promocja 3 w 1).
Mrozoodporność cegieł odpowiadających wymaganiom PN-55/B-14000 jest wystarczająca.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32