Blog

02.02.2022

Podstawa fundamentowa

W artykule znajdziesz:

Podstawa fundamentowa
Podstawa fundamentowa

Gdy uwzględni się przytoczone uwagi, łatwo spostrzec, że w warunkach inżynieryjno-budowlanych trudno byłoby spodziewać się pewnych i ścisłych wyników przy zastosowaniu istniejących mniej lub bardziej skomplikowanych metod obliczania fundamentów na sprężystym podłożu (w piśmiennictwie różnych krajów można spotkać wiele prac na ten temat) (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast w tych wypadkach gdy powierzchnia obciążenia ma wymiary nieduże, powtarzające się często, jak 1o spotykamy w drogownictwie lub lotnictwie przy obciążeniu kołami samochodów lub samolotów, zastosowanie teorii współpracy giętkiej nawierzchni z podatnym podłożem może doprowadzać do wniosków korzystnych przy określaniu potrzebnej grubości nawierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak samo teoria oparcia na podłożu sprężystym może dawać dobre wyniki przy rozpatrywaniu nawierzchni kolejowej. Pierwsze prace na ten temat właśnie pojawiły się w związku z badaniami nad konstrukcją tych nawierzchni (Winkler, Zimmermann) (uprawnienia budowlane).

Najprostszym typem fundamentów płytkich jest podstawa fundamentowa, nieraz zwana stopą fundamentową. Jeżeli mamy do oparcia na gruncie słup konstrukcyjny, obciążony osiowo, to najprostszym i jednocześnie najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie podstawy o obrycie kwadratowym (program egzamin ustny). Projektując podstawę należy uwzględnić zarówno obciążenie stałe, czyli obciążenie od własnego ciężaru konstrukcji, jak i siły zmienne, występujące jako chwilowe lub okresowe siły zewnętrzne działające na budynek, i jako oba ciążenie użytkowe. Ciężar własny podstawy musi tu być również włączony.

Obciążenie użytkowe

W tym wypadku gdy na podstawę oprócz pionowego nacisku przekazywany jest moment, wówczas staje się rzeczą korzystną zwiększyć wymiar podstawy w kierunku działania momentu i nadać jej w planie kształt wydłużonego prostokąta. Taki sam kształt fundamentu stosujemy również w tych razach, gdy słupy przylegają do skraju placu i zależy nam, ze względu na zbliżenie budowli do chodnika (opinie o programie).

Przy projektowaniu podstaw obliczamy działające naciski i siły poziome (wiatr, parcie ziemi) korzystając z normy PKN/B-2009 (Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenia stałe i użytkowe), a w braku potrzebnych danych opierając się na innych źródłach (segregator aktów prawnych). Przy ustalaniu dopuszczalnych nacisków zwracamy uwagę na rodzaj konstrukcji i wobec tego w budynkach bardziej odkształcalnych można w tych samych warunkach gruntowych stosować większe obciążenia dopuszczalne jednostkowe w granicach. Jeżeli dążymy szczególnie, aby osiadania podstaw były możliwie jednakowe, to trzeba uwzględnić dodatkowo dwie okoliczności, które poddamy szczegółowemu rozpatrzeniu.

W budynkach o konstrukcji szkieletowej, stosowanej najczęściej w budownictwie przemysłowym, podstawy środkowe podtrzymują przede wszystkim stropy i dach oraz obciążenie użytkowe (które w stosunku do obciążenia stałego może być bardzo znaczne); natomiast podstawy zewnętrzne na obwodzie budynku dźwigają oprócz stropów i dachu jeszcze ściany zewnętrzne i również obciążenie użytkowe, (które w stosunku do obciążenia stałego jest znacznie mniejsze niż w środkowej części budynku). Jeżeli by obliczyć powierzchnię podstaw słupów wewnętrznych i zewnętrznych na zasadach jednakowych, to okazałoby się, że przy niepełnym obciążeniu użytkowym naprężenia w gruncie pod środkowymi podstawami byłyby znacznie mniejsze niż pod zewnętrznymi (promocja 3 w 1).

Wobec tego można zalecić w tych wypadkach takie postępowanie, żeby powierzchnię podstaw środkowych obliczać na pełne obciążenie, a następnie przeliczyć każdorazowo, jakie naprężenia na grunt wypadną pod tymi podstawami przy obciążeniu stałym, lecz z dodaniem tylko 30-j-50% obciążenia użytkowego. Te ostatnie naprężenia należy przyjąć następnie do obliczenia powierzchni podstaw zewnętrznych, przy czym ich obciążenie użytkowe uwzględnia się również tylko w 30-50%. Dla przykładu przyjmiemy, że podstawy środkowe dźwigają nacisk stały po 240 000 kG i obciążenie użytkowe po 150 000 kG, a podstawy zewnętrzne nacisk stały po 180 000 kG i obciążenie użytkowe 75 000 kG.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami