Blog

Personel techniczny budowy zdjęcie nr 2
30.05.2018

Podstawowe rodzaje fundamentów bezpośrednich

W artykule znajdziesz:

Podstawowe rodzaje fundamentów bezpośrednich


Podstawowe rodzaje fundamentów bezpośrednich

 

Do podstawowych rodzajów fundamentów bezpośrednich zalicza się stopy fundamentowe, ławy fundamentowe oraz fundamenty płytowe i skrzyniowe. Stopy fundamentowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie obciążenia z budynku przekazywane są na grunt punktowo, czyli pod kominami lub słupami. W zależności od rodzaju materiału przeznaczonego do ich wykonania można je podzielić na żelbetowe, murowane i betonowe. Stopy murowane (kamienne lub ceglane) stosowane są bardzo rzadko, ponieważ są bardzo pracochłonne i cechują się ograniczonymi obciążeniami osiowymi. Wymiary stóp fundamentowych dla konkretnego obiektu mogą być określone wyłącznie przez uprawnionego projektanta w projekcie budowlanym. Projektant określa także, czy stopa betonowa ma być żelbetowa czy betonowa.


Ławy fundamentowe stosowane są, gdy obciążenia budynku przenoszone są na grunt w sposób liniowy, np. z rzędu słupów lub ze ściany nośnej. Podobnie jak stopy, ławy mogą być betonowe, murowane lub żelbetowe. Najrzadziej stosuje się ławy murowane. Najbardziej popularnej są ławy monolityczne wykonane z betonu towarowego i zbrojone czterema stalowymi pęrami powiązanymi strzemionami. Zwykle ławy te mają postać prostokąta, którego wysokość wynosi 30-50cm, a szerokość 40-100cm. W sprzedaży są także ławy o przekroju trapezowym i schodkowym. W budownictwie jednorodzinnym łatwy najczęściej są usytuowane pod ścianami nośnymi.


W przypadku, gdy budynek będzie posadowiony na słabych gruntach lub pojawia się ryzyko nierównomiernego osiadania podłoża, a obliczone wymiary ław i stóp fundamentowych są duże, ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie obu tych rozwiązań w jeden element posadowienia. Najczęściej jego rolę pełni wówczas płyta fundamentowe, jednak jeśli w budynku mają znajdować się kondygnacje podziemne, konieczne jest wykonanie fundamentu skrzyniowego, którego ściany zabezpieczają wykop podczas realizacji. Zarówno płyty, jak i skrzynie fundamentowe, to konstrukcje monolityczne, które wymagają odpowiednich obliczeń projektowych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Personel techniczny budowy zdjęcie nr 7 Personel techniczny budowy zdjęcie nr 8 Personel techniczny budowy zdjęcie nr 9
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 10
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 11 Personel techniczny budowy zdjęcie nr 12 Personel techniczny budowy zdjęcie nr 13
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Personel techniczny budowy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami