Blog
Podstawowe właściwości
W artykule znajdziesz:
Dla danego kruszywa wytrzymałość zwiększa się wraz z gęstością pozorną, lecz zależnie od rodzaju kruszywa, beton o wytrzymałości 20 MN/m2 może wymagać dodania cementu w ilości 240-400 kg/m3, a beton o wytrzymałości 30 MN/m2 330-560 kg/m3. Stosując kruszywa lekkie dodaje się zazwyczaj tę samą ilość cementu lub o 2/3 więcej niż przy użyciu kruszywa zwykłego przy tej samej wytrzymałości betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie ma prostej zależności między wytrzymałością samego kruszywa i wytrzymałością betonu z niego wykonanego, lecz istnieje granica wytrzymałości, powyżej której wytrzymałości betonu zwiększają się niewiele, mimo zwiększenia ilości dodawanego cementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betony wykonane z kruszyw lekkich, nawet o podobnym wyglądzie, mają różne właściwości wytrzymałościowe, zmieniające się w szerokim zakresie, dlatego też konieczne jest dokładne sprawdzenie zachowania się każdego nowego kruszywa. Klasyfikacja betonu zależnie od rodzaju zastosowanego kruszywa jest trudna, ponieważ na właściwości betonu wpływa również uziarnienie kruszywa, zawartość cementu, stosunek wodno-cementowy i stopień zagęszczenia. Przeciętne właściwości betonów lekkich kruszywowych. Podstawowe właściwości wymagające kontrolowania obejmują urabialność betonu, jego skurcz przy wysychaniu i odkształcalność wilgotnościową (uprawnienia budowlane).
Powinny być uwzględnione także inne czynniki, Wiele rodzajów kruszyw lekkich ma ziarna o kształcie kanciastym oraz szorstką powierzchnię, wskutek czego mieszanki betonowe są sztywne i przydatne raczej do produkcji przemysłowej ściennych elementów budowlanych niż do robót na placu budowy (program egzamin ustny). Urabialność można jednak polepszyć przez zastosowanie kruszywa drobnego o zwykłej masie, lecz gęstość pozorna i przewodność cieplna takiego betonu są wyższe niż przy stosowaniu lekkiego kruszywa drobnego. Ze względu na wyższą urabialność obniża się wówczas zapotrzebowanie mieszanki z piaskiem naturalnym na wodę, a często również na zawartość cementu (opinie o programie).
Większość kruszyw lekkich
Zastąpienie lekkiego kruszywa drobnego piaskiem dokonuje się zwykle na zasadzie jednakowych objętości; stosuje się zastąpienie częściowe lub całkowite. Dla tego drugiego przypadku podano, że zmniejszenie ilości wody wynosi ok. 12-24% w porównaniu z mieszankami wykonywanymi w całości z lekkiego kruszywa. Beton, w którym kruszywo zastąpiono piaskiem w całości, ma w porównaniu z betonem wykonywanym wyłącznie z kruszywa lekkiego wyższy współczynnik sprężystości o 1(H- 30%, zależnie od rodzaju stosowanego kruszywa i zakresu jego wytrzymałości, przy czym skurcz zmniejsza się o 15-35%. Częściowe zastąpienie piaskiem wpływa na powyższe cechy proporcjonalnie do części zastąpionego lekkiego kruszywa drobnego (segregator aktów prawnych).
Urabialność mieszanek z kruszyw lekkich, które są przeważnie dość sztywne, można również polepszyć przez napowietrzenie; zmniejsza się wtedy zapotrzebowanie na wodę, jak również tendencja do wydzielania mleczka cementowego (bleeding) i segregacji. Całkowita zawartość powietrza wynosi zwykle (objętościowo): przy kruszywie o maksy- walnym wymiarze ziaren 19 mm, natomiast przy kruszywie o maksymalnym wymiarze ziaren 9,5 mm -9%. Zawartość powietrza powyżej tych wartości obniża wytrzymałość na ściskanie o ok. 1 MN/m2 na każdy dodatkowy 1% powietrza.
Większość kruszyw lekkich odznacza się wysoką i szybką nasiąkliwością, lecz możliwe jest ich uodpornienie na działanie wody przez zastosowanie specjalnego procesu powlekania bitumem. Jeżeli nie zrobi się tego, to oznacza ilość wody może być wchłonięta przez kruszywo podczas mieszania; będzie to powodowało zwiększenie gęstości pozornej betonu i obniżenie jego właściwości izolacyjności cieplnej (promocja 3 w 1).
Gdy kruszywo lekkie stosowane jest w żelbecie, należy zwrócić specjalną uwagę na ochronę zbrojenia przed korozją. Pomiary głębokości karbonizacji, tzn. głębokości, do której korozja może sięgnąć w odpowiednich warunkach, wykazały, że dla niektórych kruszyw lekkich głębokość ta może być do dwóch razy większa niż dla kruszywa normalnego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32