Blog

28.10.2022

Realne opracowanie zadań

W artykule znajdziesz:

Realne opracowanie zadań

Dane te stanowią dla kierownika wytwórni podstawowe wytyczne, w oparciu o które przygotowuje on i organizuje produkcję na dany miesiąc. Na dużych budowach, których terminowe wykonanie jest bardzo ważne dla gospodarki narodowej celowe jest zorganizowanie planowania tygodniowo-dobowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wprowadzając planowanie tygodniowo-dobowe określamy dokładnie zadania rzeczowe dla każdego obiektu na każdy dzień, kontrolujemy codziennie wykonanie tych zadań i tym samym usprawniamy kierowanie robotami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Racjonalnie prowadzone planowanie tygodniowo-dobowe umożliwia realne opracowanie zadań z uwzględnieniem zmieniających się warunków produkcyjnych, reguluje bieżące zaopatrzenie budowy w potrzebne materiały i inne środki produkcyjne i zapewnia równomierny postęp robót zgodny z harmonogramem.

Planowanie tygodniowo-dobowe obejmuje: zadania tygodniowo-dobowe wykonawstwa robót, zaopatrzenia w materiały, półfabrykaty, prefabrykaty, konstrukcje itp., dostarczanie na budowę sprzętu i maszyn, zadania transportu, zadania w zakresie zatrudnienia i produkcji pomocniczej (uprawnienia budowlane).

Planowaniem tygodniowo-dobowym objęte są zarówno jednostki generalnego wykonawcy, jak i wszystkie jednostki podwykonawców, działające na danym placu budowy.

Podstawą do opracowania planu tygodniowo-dobowego są:

  1. projekt organizacji robót i warunki techniczne (ewent. karty technologiczne) wykonania robót;
  2. plan miesięczny, opracowany w jednostkach rzeczowych i wartościowych v/ oparciu o harmonogramy ogólne oddzielnych obiektów i harmonogramy szczegółowe wiodących asortymentów robót;
  3. dokładne kosztorysy lub przedmiary robót w poszczególnych masowych asortymentach i ustalane średnie ceny dla każdego rodzaju planowanych robót;
  4. mobilizująca, ale realna ocena środków produkcji, będących w dyspozycji kierownictwa budowy (kadry, materiały, sprzęt itp.). Do planu tygodniowo-dobowego nie można włączać robót, które nie mają zapewnionych środków produkcji;
  5. ustalona zdolność produkcyjna i środki produkcji podwykonawców;
  6. wytyczne, zawarte we wskaźnikach dyrektywnych, uwzględniających planowe podnoszenie wydajności pracy drogą polepszenia organizacji i metod pracy oraz zwiększenia stopnia mechanizacji robót (program egzamin ustny).

Plan robót

Opracowanie tygodniowo-dobowego planu operatywnego budowy odbywa się w następujący sposób. W każdym tygodniu, zazwyczaj w czwartek między godziną 7 a 10, majstrowie obiektu wspólnie z brygadami ustalają w oparciu o operatywny plan miesięczny i wskaźniki dyrektywne ilości robót, które mają być wykonane w następnym tygodniu (opinie o programie). Na tej podstawie kierownik budowy w porozumieniu z majstrami uzgadnia tegoż dnia w godzinach od 10 do 15 plan robót na następny tydzień i opracowuje zadania tygodniowo-dobowe wykonawstwa robót, podając rodzaj i ilość robót, które mają być wykonane przy budowie każdego obiektu, ich wartość kosztorysową i potrzebną liczbę robotnikodni robotników według zawodów. Zadania tygodniowo-dobowe podaje się w jednostkach rzeczowych z podziałem na dni tygodnia.

W oparciu o ilości zaplanowanych robót opracowuje się zadanie zaopatrzenia w materiały, prefabrykaty i konstrukcje, harmonogram dostaw betonu i zapraw z centralnej wytwórni oraz zadanie tygodniowo-dobowe pracy sprzętu i transportu (segregator aktów prawnych).

Opracowane zadania tygodniowo-dobowe analizuje i koryguje dział produkcji przedsiębiorstwa w piątek, po czym w tym samym jeszcze dniu ustala dla danej jednostki zadania tygodniowo-dobowe dostaw materiałów, sprzętu, przewozów oraz zadania dla produkcji pomocniczej. Opracowanie zadań odbywa się przy współpracy działów zatrudnienia, zaopatrzenia, transportu, głównego mechanika, produkcji pomocniczej oraz przy udziale głównego dyspozytora budowy lub przedsiębiorstwa (promocja 3 w 1).

W analogiczny sposób przebiega opracowanie zadań tygodniowo-dobowych u wszystkich podwykonawców. W sobotę, między godziną 7 a 9, odbywa się narada u dyrektora lub naczelnego inżyniera budowy (przedsiębiorstwa), na której omawiane są zadania tygodniowo-dobowe jednostek produkcyjnych zarówno generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami