Blog

21.01.2019

Podstawowe zasady działania instalacji wentylacyjnej

W artykule znajdziesz:

Podstawowe zasady działania instalacji wentylacyjnej


Instalacja wentylacyjna jest jedną z najbardziej niedocenianych – niewiele osób o niej pamięta podczas remontu, a przy budowie traktowana jest po macoszemu (program na komputer). Tymczasem to właśnie od niej w dużej mierze zależy stan techniczny budynków oraz zdrowie mieszkańców. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie sprawnej wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu w domu – powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a na jego miejsce doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz (program na telefon). Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w znajdującym się wewnątrz budynku powietrzu z czasem gromadzi się wiele zanieczyszczeń, takich jak roztocza, kurz czy zarodniki pleśni. Jest w nim również dwutlenek węgla i szkodliwe związki chemiczne pochodzące z wykładzin czy mebli (program na egzamin ustny).

Gotowanie czy kąpiele

Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że wzrasta wilgotność powietrza – wpływa na to m.in. oddychanie, pocenie się, pranie, gotowanie czy kąpiele (promocja 3 w 1). Warto pamiętać, że temperatura powietrza wynosząca 20-30 stC oraz wilgotność sięgająca powyżej 65% to znakomite warunki do rozwoju szkodliwych grzybów pleśniowych, których zarodniki mogą być przyczyną bóli głowy, senności, problemów z oddychaniem, astmy, nudności, dolegliwości płucnych, a w skrajnych przypadkach nowotworów (segregator). Ryzyko to wzrasta, jeśli grzyb znajduje się w pomieszczeniach, wykorzystywanych jako sypialnie.
Oczywiście rozwój grzybów jest szkodliwy nie tylko dla mieszkańców danego budynków, ale również dla samego budynku. Pleśnie i grzyby mogą rozwijać się zarówno na tynkach, jak na tapetach czy drewnie (opinie). Drewno, które zostało zaatakowane przez grzyby, staje się gąbczaste i miękkie. Co więcej, kiedy wyschnie, ulega rozpadowi, a to bardzo niebezpieczna sytuacja, mogąca prowadzić do katastrofy budowlanej. Wystarczy, że grzyb zaatakuje drewnianą więźbę, aby konieczne było dokonanie gruntownego remontu. Taki remont jest bardzo kosztowny, ale niezbędny, ponieważ spróchniała konstrukcja drewniana nie jest w stanie utrzymać ciężaru dachu. Jak więc widać od sprawności instalacji wentylacyjnej zależy naprawdę wiele, dlatego jej wykonanie trzeba powierzyć fachowcom.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami