Blog
Podstawowe zasady higieny
W artykule znajdziesz:
Podstawowe zasady higieny
Jakość wody dostarczanej do zakładów przemysłowych powinna odpowiadać następującym warunkom: 1. Ze względu na ochronę zdrowia pracowników woda do picia i bezpośredniego zużycia przez pracowników’ powinna odpowiadać pod względem fizycznym.
chemicznym i bakteriologicznym, podstawowym zasadom higieny (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na właściwy przebieg procesów przemysłowych i ze względu na właściwą konserwację urządzeń przemysłowych (kotły, rurociągi, uzbrojenie przewodów itp.) woda powinna odpowiadać pod względem fizycznym i chemicznym takim warunkom, by jej własności w każdym wypadku nie wpływały niekorzystnie na przebieg procesów w danym przemyśle i na konserwację urządzeń stosowanych w danym przemyśle.
Wymagana jakość wody do spożycia i dla higieny osobistej pracowników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Właściwą jakość wody pod względem higienicznym, ze względu na wpływ wody na zdrowie człowieka, określa się wg rozporządzenia podanego w Dz. U. z r. 1928, poz. 310 w następujący sposób pod względem fizycznym woda nadająca się do picia powinna być bezbarwna, bezwonna, przezroczysta, o możliwie mało zmiennej temperaturze (najlepiej w granicach od 7 do 10°C) i o orzeźwiającym smaku, tj. z pewną zawartością C02. Po odparowaniu 1 litr wody powinien zawierać części stałych (mineralnych i organicznych) nie więcej niż 500 mg pod względem chemicznym woda nadająca się do picia nie może zawierać amoniaku (NH3), soli amonowych, jonów kwasu azotowego (IIN02 - N203) i siarkowodoru (IJ2S). Obecność tych związków chemicznych w wodzie świadczy o styczności wody z procesami gnilnymi. W 1 1 wody nadającej się do picia inne składniki chemiczne nie powinny przekraczać następujących norm:
tlenki wapnia (CaO) i magnezu (MgO) - 180- 200 mg (co odpowiada twardości wody w stopniach niemieckich1) 18°n do 20°n). Smaczna woda powinna mieć z drugiej strony twardość nic mniejszą od 7°n; chlor (Cl) - 20-30 mg (bądź 50 mg soli kuchennej NaCl).
Bezwodnik siarkowy (S03) - 80-100 mg; bezwodnik kwasu azotowego (HN03 - N205) - 5-15 mg. Sole ołowiu (Pb) - 0,35 mg; sole żelaza (Fe)- 0,3 mg ciał organicznych najwyżej tyle, by do utlenienia ich wystarczyło 8-12 mg nadmanganianu potasu (KMn04) bądź też równoważnie 2-3 mg tlenu (02) pod względem bakteriologicznym woda nadająca się do picia nie powinna zawierać żadnych drobnoustrojów ani bakterii chorobotwórczych (przede wszystkim bakterii chorób przewodu pokarmowego, jak czerwonka, tyfus brzuszny i cholera, które przenoszą się głównie za pośrednictwem wody, a dostają się do wody tylko z odchodami ludzkimi) (uprawnienia budowlane).
Wskaźnik możliwości
Wskaźnikiem możliwości kontaktu wody z odchodami ludzkimi jest pałeczka okrężnicy (bacterium coli) żyjąca w jelitach człowieka i zwierząt. Woda nadająca się do picia powinna zawierać nie więcej niż 1 bakterię okrężnicy na 50 cm3 wody. Woda nadająca się do picia powinna poza tym zawierać bakterii niechorobo- twórczych nie więcej niż 100 w 1 cm3 wody (program egzamin ustny).
Wody powierzchniowe w Polsce należą w 99,8% do zlewiska Morza Bałtyckiego (311100 km2 przy powierzchni Polski 311700 km2) i w 0,2% do zlewiska Morza Czarnego (300 km2 - Orawa pod Babią Górą - dorzecze Dunaju oraz 300 km2 - Ustrzyki przy źródłach Sanu - dorzecze Dniestru (opinie o programie).
Ogólnie wody powierzchniowe, ze strumieni, rzek, jezior posiadają przede wszystkim zanieczyszczenia organiczne, jako że wody te stykają się z życiem organicznym, odbywającym się na powierzchni ziemi. Wody powierzchniowe mają niewiele zanieczyszczeń mineralnych, są więc przeważnie niezbyt twarde i słabo żelaziste (segregator aktów prawnych).
Na przykład woda w Wiśle koło Warszawy (Siekierki) ma twardość ogólną wahającą się w granicach od 5,7°n do 12,5°n (przeciętna roczna ok. 9°n). Ilość żelaza w Wiśle pod Warszawą waha się w granicach od 0,3 mg/1 do 3,2 mg/1 (przeciętna roczna 1,7 mg/1) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32