Blog

07.10.2021

Podwalina

W artykule znajdziesz:

Podwalina

Podwalina

Podwalina spoczywa na podsypce kamiennej, całość nabrzeża obłożona jest zasypem odciążającym z filtrem odwrotnym na powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nabrzeże opisanego typu przedstawia szereg zalet, a mianowicie:
- pozwala na zastosowanie przemysłowych metod wykonawstwa, a tym samym na znaczne zmniejszenie kosztów i czasu budowy w porównaniu z rozwiązaniami klasycznymi;
- w stosunku do nabrzeży oczepowych wymaga krótszej ścianki, przy czym odpada koszt i trud wbijania jej w grunt;
- dzięki zakotwieniu ścianki u góry rozkład naprężeń u podstawy jest zbliżony do prostokąta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ujemną stronę stanowi duży ciężar bloków (do 50 000 kG), które wymagają ustawiania za pomocą ciężkich dźwignic, z tym że ciężar ten nie jest w pełni wyzyskany.
Jest to nabrzeże wykonane na zbiorniku retencyjnym, przed spiętrzeniem wody, a więc na sucho. Stąd wynika szereg szczegółów, które w robotach morskich musiałyby być inaczej rozwiązane, mimo to sam pomysł zasługuje na uwagę (projekt W. B. Guriewicza) (uprawnienia budowlane).
Nabrzeże to zaprojektowano dla głębokości 6-9 m, przy obciążeniu naziomu 4000 kG/m2. Podwalinę stanowi płyta, która może być monolityczna, albo też składać się z szeregu ułożonych obok siebie elementów. Elementy te, o długości 9,30 m i szerokości 1,58 m, mają przekrój teowy skierowany żebrem ku górze. Ciężar elementu wynosi 12 500 kG.

Od strony basenu w podwalinie wykształcono próg (występ lub wnękę), stanowiący podporę (lub gniazdo) dla tarcz pionowych, stanowiących ścianę nabrzeża. W tylnej części podwaliny osadzono wystające z niej pod kątem 45° krótkie okrągłe pręty stalowe, służące jako łączniki do ściągów (program egzamin ustny).

Ściany pionowe

Ściany pionowe skonstruowano również z elementów teowych, z żebrami skierowanymi ku gruntowi. Na dwu poziomach mają one żebra poziome. Szerokość płyty elementu wynosi (podobnie jak w podwalinie) 1,58 m. Z górnego żebra poziomego wypuszczone są w każdym elemencie również ukośne wkładki dla połączenia ze ściągiem (opinie o programie).
Wszelkie elementy wykonano z betonu marki 300, zbrojąc stalą o profilu periodycznym (np. żebrowaną) i o granicy płynności 3500 kG/cm2. Ściągi zaprojektowano z płaskowników 200X28 mm, spawając jego końce z wypuszczonymi z elementów wkładkami ukośnymi. Miejsce spawek uważa się za przeguby. Siła w ściągu wynosi tu ok. 55 000 kG.
Istotnym szczegółem były szczeliny pomiędzy elementami i ich pokrycie. Szczeliny pionowe wypełniano żelbetowymi beleczkami oklejonymi papą bitumiczną.

Przymocowywano je (w czasie montażu) za pomocą prętów 6 mm przyspawa- nych do wkładek. Szczeliny poziome wypełniano łatami drewnianymi również owijanymi papą bitumiczną (segregator aktów prawnych).
W innym rozwiązaniu nabrzeża tego typu szczeliny przykrywano blachami wypuszczonymi z elementu zespawanymi z blachami elementu sąsiedniego. Całość nabrzeża przykrywano monolitycznym żelbetowym oczepem, poszerzonym w miejscu zakładania pachołów cumowniczych. Szczeliny dylatacyjne występują tu co ok. 26 m. Tu także zastosowano zasyp odciążający z kamienia.
Zalety tego rodzaju nabrzeża są podobne do zalet nabrzeża opisanego poprzednio. Dalszą zaletę stanowi mniejszy ciężar prefabrykatów, do których ustawiania wystarczy dźwignica 15-tonowa. Pewną wadą jest zwiększona liczba elementów oraz ich styków, które stanowią słabe miejsca nabrzeża (promocja 3 w 1).

Na uwagę zasługuje projekt nabrzeża tarczowo-łupinowego wykonany przez Z. Tymrakiewicza. Zaprojektowano je dla głębokości 9 m, przy obciążeniu naziomu 2000 kG/m2.
Składa się ono, jak wszystkie tego rodzaju nabrzeża, z podwaliny żelbetowej płytowej 5,00X5,30 m o średniej grubości 25 cm, ułożonej na podsypce kamiennej grubości co najmniej 50 cm. Podwaliny łączone są na zamki uniemożliwiające wzajemne przesunięcia. Ciężar podwaliny 16 600 kG.

Ścianę stanowią wzdłużne tarcze łupinowe, cylindryczne o przekroju kołowym. Wymiary zewnętrzne elementu 8,50X5,30 m, promień r = 4,5 m, kąt rozwarcia ok. 68°, grubość łupiny 8 cm. Ciężar nie przekracza 25 000 kG. Łupinę zaprojektowano z betonu wibrowanego marki 250, przy zastosowaniu #okrągłej stali zbrojeniowej o Qr = 2500 kG/cm2.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami