Blog

Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 2
20.03.2021

Korpus zapory

W artykule znajdziesz:

Korpus zapory

Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 3
Korpus zapory

Korpus zapory jest jednorodny, o stałym ciężarze objętościowym równym 2,3 T/m3 oraz współczynnik sprężystości E betonu zapory i skały podłoża jest taki sam (program uprawnienia budowlane na komputer). Opracowanie wyników badań dla obu schematów obciążenia objęło wyznaczenie następujących krzywych charakteryzujących stan naprężenia:

a) izochrom i izoklin (bezpośrednio z badań);

b) naprężeń brzegowych, trajektorii naprężeń głównych i trajektorii maksymalnych naprężeń stycznych (na podstawie poprzednich krzywych). Wysokość zapory drugiej, filarowej wynosi ok. 30 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Badania tej zapory objęły:

a) analizę stanu naprężenia w zaproponowanych przez projektantów poprzecznych przekrojach sekcji zapory: przelewowej i nieprzelewowej,

b) kształtowanie przekroju prostopadłego do brzegów zapory odwodnego i dylatacyjnego. Badania te umożliwiły:
- określenie wartości naprężeń na brzegach rozpatrywanych przekrojów sekcji zapory, jak również wartości spiętrzeń naprężeń w punktach załamania jej ścian,
- sprawdzenie, czy w korpusie zapory nie występują naprężenia rozciągające pod jednoczesnym działaniem ciężaru własnego i parcia hydrostatycznego i zaproponowanie sposobu wyeliminowania tych naprężeń,
- wyznaczenie w rozpatrywanych przekrojach zapory trajektorii naprężeń głównych oraz trajektorii maksymalnych naprężeń stycznych,
- określenie punktów słabych, niebezpiecznych dla wytrzymałości zapory,
- stwierdzenie zbędnych zapasów wytrzymałości i zaproponowanie zmian kształtów sekcji zapory,
- uwzględnienie wpływu własności sprężystych podłoża na rozkład naprężeń w zaporze (uprawnienia budowlane).

Model elastooptyczny

Schematy obciążeń przyjęto analogicznie jak w badaniach wymienionej zapory grawitacyjnej. Zapora trzecia o wysokości ok. 60 m była drugą z badanych zapór grawitacyjnych. W pierwszym etapie zbadano płaski model elastooptyczny jej przekroju poprzecznego. Masyw zapory był przy tym częściowo zagłębiony w podłożu o module Younga pięciokrotnie niższym od modułu zapory. Badania modelu przeprowadzono dla tych samych dwu schematów obciążenia co badania modeli poprzednich (program egzamin ustny).

Poza wyznaczeniem krzywych charakteryzujących stan naprężenia, wymienionych w dwu pierwszych badaniach, dla kilku bardziej interesujących przekrojów badanego przekroju zapory opracowano dodatkowo wykresy naprężeń stycznych i normalnych (poziomych i pionowych). Uzyskane wyniki badań umożliwiły zaproponowanie zmian paru szczegółów w kształcie projektowanej zapory. Z przeglądu podstawowych prac zagranicznych dotyczących modelowych badań zapór widoczne jest, że główną trudność przy wyznaczaniu stanu naprężenia w zaporach stanowi modelowanie ciężaru własnego (opinie o programie).

Dlatego też jako przykłady w niniejszej pracy podano przede wszystkim badania modeli zapór przeprowadzone z zastosowaniem różnych metod uzyskiwania optycznych obrazów naprężeń wywołanych ciężarem własnym, a w szczególności:
1) zastosowanie modeli z żelu żelatynowego,
2) metoda wirowania z zastosowaniem zamrażania naprężeń,
3) „pierwsza błyskowa metoda wirowania” (dookoła osi obrotu prostopadłej do płaszczyzny środkowej modelu),
4) „druga błyskowa metoda wirowania” (dookoła osi obrotu leżącej w płaszczyźnie środkowej modelu) (segregator aktów prawnych).

Pierwsze z omawianych badań stanu naprężenia w zaporach, wywołanego działaniem ciężaru własnego zostały przeprowadzone w 1960 roku przy zastosowaniu modeli z żelu żelatynowego [12]. Jest to metoda najtańsza i nie wymagająca żadnej specjalnej aparatury. Żel żelatynowy oraz agaragar są materiałami modelowymi o tak znacznej czułości optycznej, że pod działaniem samego tylko ciężaru własnego powstaje w nich dość znaczny efekt optyczny (promocja 3 w 1).

Wykonując modele z takich materiałów uzyskujemy bezpośrednio optyczne obrazy naprężeń wywołane ich ciężarem własnym. Modele z żelu żelatynowego zostały zastosowane do badań typowego przekroju poprzecznego pierwszej zapory grawitacyjnej.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 8 Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 9 Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 10
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 11
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 12 Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 13 Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 14
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Urządzenie do badania drutów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami