Blog

Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
01.07.2020

Podział na frakcje

W artykule znajdziesz:

Podział na frakcje

 

Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Podział na frakcje

Podjęte w ramach działalności „Międzynarodowej Komisji Wielkich Zapór” (International Commission on Large Dams) próby międzynarodowego unormowania kruszywa do betonów hydrotechnicznych nie wiadomo, czy zostaną uwieńczone sukcesem, gdyż w dziedzinie betonów istnieje wiele zwyczajów niejako „narodowych”, z których technicy niechętnie rezygnują (program uprawnienia budowlane na komputer). Tak np. gdy w USA nie przekracza się na ogół średnicy 150 mm, w większości krajów europejskich 180-200 mm, to we Francji podnoszono tę granicę do 250 mm (zapory FAigle, Chastang i Bort), podczas gdy w Niemczech zdecydowanie obniża się ją poniżej 100 mm, natomiast zaleca dodawanie do betonu inkrustacji z dużych bloków kamiennych, zwłaszcza na granicy faz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogólna zgodność panuje natomiast w kilku innych kwestiach, gdy zaleca się odrzucanie z kruszywa ziarn blaszkowatych oraz wykazujących uszkodzenia typu zwietrzelinowego, co uzewnętrznia się w obniżce ciężaru właściwego ziarn.
Jedna z interesujących tendencji, lansowana głównie we Francji, zaleca eliminację z betonu ziarn średniej wielkości, co prowadzi do nieciągłej krzywej przesiewu i jest wyrazem poglądu określającego beton jako strukturę o grubym szkielecie kamiennym wypełnionym zaprawą (uprawnienia budowlane). Zważywszy, że eliminacja pewnej frakcji nastręczałaby poważne kłopoty, jako że naturalne złoża kruszywa reprezentują najczęściej mieszaninę ziarn wszelkich średnic - szuka się wyjścia przez stosowanie 2 odmiennych recept na granulometryczny skład kruszywa, jak to uczyniono na zaporze Bort, stosując dwa rodzaje betonu I i II.

Uziarnienie kruszywa

Przy powyższym uziarnieniu kruszywa stosowano dozowanie cementu 225 kg/m3 dla betonu rdzeniowego i 275 kg/m3 dla okładzinowego (program egzamin ustny). Podobnie na zaporze Chastang eliminowano frakcję 54-15 mm, na zaporze Girotte 3-7-25 mm oraz na zaporze Vaud 2-4-5 i 254-50 mm, otrzymując wszędzie betony o dobrych parametrach urabialności, szczelności i wytrzymałości.
Jeśli chodzi o wykonywanie betonów hydrotechnicznych w St. Zjednoczonych, to charakterystyczną cechą jest na budowie dużych zapór bardzo precyzyjne rozbijanie piasku na szereg frakcji (co najmniej 3, czasem nawet do 64-8) skrupulatne przestrzeganie założonej dla betonu krzywej przesiewu, tak aby odchylenia we wszystkich jej punktach nie przekraczały 2-4% (opinie o programie).

Ponieważ procedura taka jest dość kosztowna, stosuje się ją niekiedy (np. na zaporze Chief Joseph) do połowy piasku, podczas gdy druga, w formie niejako pospólki, jest dostarczana po przemyciu przenośnikami, na których w sposób ciągły przeprowadza się jej próby granulometryczne i uzupełnia na bieżąco w odpowiednich proporcjach frakcjami rozsortowanymi. Technicy amerykańscy twierdzą, że tą drogą uzyskuje się doskonałą precyzję w produkcji masy betonowej, która pozwala na znaczne obniżenie zawartości cementu (segregator aktów prawnych).

W Europie, o ile nam wiadomo, stosowany jest podział piasku jedynie na 2 frakcje, na przykład na zaporach zespołu Kaprun w Alpach Austriackich przyjęto średnice podziałowe 0,1-7-0,5-7-3 mm. Zastosowany tam system mokrego oddzielania składowych (system Kamig) dawał jednak pewne odchyłki w uziarnieniu, gdyż w grupie 0,1-7-0,5 mm znajdowało się wagowo ok. 4% ziarn o średnicy < 0,1 mm (tzw. „podziarna”, odpowiednik niemieckiego terminu Unterkorn) i 10% ziarna grubszego od 0,5 mm („nadziarno”, Oberkom). W grupie 0,5-1-3 mm ziarna drobniejszego było 7%, natomiast w odrzucanej grupie do 0,1 mm trafiało się do 50% ziarna większego.
Konsystencja betonów hydrotechnicznych i tempo betonowania (promocja 3 w 1).

Obok składu granulometrycznego kruszywa dużą rolę w produkcji betonów hydrotechnicznych gra konsystencja masy betonowej i związany z tym sposób jej układania. Jeśli chodzi o konsystencję, przeważa pogląd, że masa betonowa powinna być plastyczna, z odchyleniem raczej w stronę suchej niż mokrej. Najczęściej spotykane dozowania wody wahają się w granicach 140-M60 1/m3 i nie powinny przekraczać 180 l/m3.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przykład fabryki fabryk uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami