Blog
Podział regionalny
W artykule znajdziesz:
Położone poniżej piętra peryglacjalnego piętro leśne cechuje się największą różnorodnością zbiorowisk roślinnych. W Kordylierach Północnych tworzy je las borealny, na wybrzeżach Oceanu Spokojnego zaś iglasty las pacyficzny ze świerkiem sitkajskim. Dalej na pd. występują tu iglaste lasy górskie z sosną, jodłą i świerkiem; poniżej pojawiają się lasy mieszane. W Sierra Nevada podstawową formacją piętra leśnego są bogate w gatunki lasy z sosną, jodłą, cedrem i słynną sekwoją (program uprawnienia budowlane na komputer).
U podnóży i w dolnych partiach stoków występuje - piętro gorące, które porastają lasy tropikalne - zawsze wilgotne równikowe lub okresowo wilgotne podrównikowe. W masywach górskich położonych w klimacie zwrotnikowym, a także podzwrotnikowym i umiarkowanym kontynentalnym poniżej piętra leśnego pojawia się jeszcze piętro stepowo-pustynne. Sięga ono najwyżej do ok. 1800 m n.p.m. Zajmują je przede wszystkim suche formacje trawiaste o charakterze stepów. Miejscami, w wyższych położeniach, występują zbiorowiska przejściowe między lasem a stepem - lasostepy, a także twardolistne zarośla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podział regionalny Ameryki Północnej nawiązuje do wielostopniowej regionalizacji fizycznogeograficznej kuli ziemskiej. W podziale tym Ameryka Północna jako część świata dzieli się na 11 obszarów fizycznogeograficznych, 57 prowincji fizycznogeograficznych i 104 podprowincje fizycznogeograficzne. Celem utworzenia jednolitego systemu jednostek regionalnyc h przypisano im odpowiednie numery sygnalizujące rangę taksonomiczną i równocześnie położenie danej jednostki w obrębie regionów większych, np. czterocyfrowy numer (>2.12 oznaczający jednostkę o nazwie wyżyna Peace wskazuje, że jest ona podprowincją oraz że stanowi część prowincji 62.1, czyli basenu Mackenzie, i obszaru fizycznogeograficznego 62, czyli Niżu Kanadyjskiego. Pierwsza cyfra: 6, informuje o położeniu regionu w obrębie Ameryki Północnej. Ponieważ kontynent ten dzieli się na I 1 obszarów fizycznogeograficznych, obok 6 przyporządkowano mu też drugą cyfrę początkową: 7 (uprawnienia budowlane).
Klasyczny obszar
Podstawowymi kryteriami regionalizacji są nawiązująca do struktur tektonicznych rzeźba terenu i strefowość kiiinatyczno-roślinna. Ameryka Północna reprezentuje najbardziej klasyczny obszar prostopadłego przecinania się przebiegających południkowo jednostek morfologicznych i układających się równoleżnikowo stref klimatycznych. Efektem jest powstanie charakterystycznego, zbliżonego cło kratowego, układu jednostek regionalnych (program egzamin ustny).
Arktyka Amerykańska ((> I) położona jest w strefie klimatu polarnego. Obejmuje największą wyspę świata - Grenlandię, pokrytą w większości lądolodem, Archipelag Arktyczny oraz część stałego lądu położoną pomiędzy Zatoką Hudsona a Morzem Beauforta. Pod względem geologicznym Arktyka Amerykańska leży w obrębie pn. tarczy kanadyjskiej, tarczy grenlandzkiej i okalających je od pn. i wsch. paleozoicznych orogenów (opinie o programie). Część pn.-wsch. obszaru ma charakter górski, w części pd.-zach. przeważają rozległe niziny z licznymi jeziorami i obszarami podmokłymi. Region cechuje się występowaniem wieloletniej marzłoci i intensywnymi procesami glacjalnymi i peryglacjalnymi. Arktyka dzieli się na 4 prowincje i 10 podprowincji fizycznogeograficznych.
Niż Kanadyjski (62) to region o przewadze obszarów nizinnych, położony w strefie klimatu umiarkowanie chłodnego pomiędzy Kordylierami Północnymi na zach. a pn. częścią Appalachów na wsch. Nizinny charakter regionu uwarunkowany jest geologicznie; leży on w całości w obrębie platformy amerykańsko- grenlandzkiej, przy czym na pd. wybrzeżu Zatoki Hudsona i w basenie Mackenzie prekambryjskie skały tarczy kanadyjskiej przykryte są młodszymi seriami osadowymi (segregator aktów prawnych).
Na Labradorze, podobnie jak na obszarze Niżu Kanadyjskiego, zaznaczyło się silnie oddziaływanie zlodowacenia plejstoceńskiego. Region dzieli się na 2 prowincje - polarny Labrador Północny i borealne Pojezierze Labradorskie; każda dzieli się na dwie podprowincje fizycznogeograticzne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32