Blog
Wysokość korka
W artykule znajdziesz:
Wysokość korka
W gruntach nawodnionych, jeżeli odpompowanie wody nie jest wskazane, wykonujemy zamknięcie studni od dołu za pomocą betonowego korka, wytworzonego metodą betonowania podwodnego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wysokość korka musi być tak dobrana, aby ciężar betonu równoważył z pewnym zapasem bezpieczeństwa ciśnienie wody od spodu studni. W praktyce wysokość tę przyjmujemy równą 0,45 wysokości słupa wody wywierającej parcie od spodu na korek, po wypompowaniu wody ze studni.
Korek wykonuje się z betonu przy użyciu cementu szybkowiążącego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po stwardnieniu betonu woda ze studni zostaje odpompowana, a wnętrze studni zabudowane stosownie do swego przeznaczenia.
Po zapełnieniu wnętrza studni piaskiem lub narzutem kamiennym z piaskiem pozostawiamy w płycie przekrywającej studnię kilka otworów o średnicy paru centymetrów, przez które wypełnia się pustki wytworzone wskutek osiadania materiału wypełniającego.
Studnie, jako podstawowe elementy fundamentów, są wykonywane na budowie w pierwszej kolejności (uprawnienia budowlane).
Roboty te są jednak tylko częścią robót prowadzonych przy budowie poszczególnych obiektów i dlatego ich organizacja powinna być powiązana z organizacją całości robót budowlanych. Jeżeli opuszczanie studzien odbywa się z lądu na sucho, wówczas wykonanie robót mało różni się od wykonania zwykłych robót fundamentowych i budowlanych.
Jeśli jednak zagłębiamy studnię na wodzie, zwłaszcza na rzekach, wówczas należy uwzględnić warunki miejscowe, mające decydujący wpływ na organizację robót.
Omówimy dokładniej organizację robót przy wykonywaniu studzien na rzekach, gdyż w tych warunkach opuszczanie studzien jest najtrudniejsze.
Zasadniczymi czynnikami, które należy ustalić przed przystąpieniem do robót, są dane dotyczące charakteru rzeki. A więc należy poznać poziom wody niskiej, normalnej i wielkiej oraz datę spływu wielkiej wody i okres trwania niskich stanów wód.
Określenie prędkości
Ważne jest wyjaśnienie, jakie wahania stanu wody mogą mieć miejsce w okresie wykonywania robót.
Jeśli budowę prowadzi się w miesiącach zimowych, wówczas należy ustalić przypuszczalny okres istnienia pokrywy lodowej i grubość lodu oraz poziom spływu lodów (program egzamin ustny). Potrzebne jest również określenie prędkości przepływu wody normalnej i wielkiej, a dla rzek o charakterze górskim - szybkości, z jaką nadchodzi wielka woda.
Powinien być również znany przekrój podłużny i poprzeczny koryta rzeki oraz przewidywane głębokości rozmycia dna.
Przed przystąpieniem do robót należy również zbadać warunki klimatyczne w strefie wykonywania budowy. A więc powinny być określone średnie i minimalne temperatury powietrza oraz przypuszczalne okresy w miesiącach zimowych z temperaturą powietrza powyżej 0° (opinie o programie). Nie bez znaczenia jest również siła wiatrów i wielkość opadów w rejonie budowy.
Wymienione czynniki wywierają duży wpływ na wybranie okresu i sposobu wykonania studzien opuszczanych na rzekach. Tak np. w okresie przejścia lodów studnia powinna być w takim stanie, aby mogła wytrzymać bez szkody uderzenia kry. Opóźnienie wykonania robót może pociągnąć za sobą zniesienie przez lód budowli pomocniczych, takich jak rusztowania, pomosty, sztuczne wyspy itp., a nawet doprowadzić do zniszczenia wykonanych elementów studni (segregator aktów prawnych).
Również woda powodziowa może zniszczyć budowle pomocnicze, a nawet, jeżeli studnia nie jest opuszczona na dostateczną głębokość, może tak rozmyć dno i przechylić studnię, że dalsze zagłębianie staje się niemożliwe.
Najkorzystniejszą porą wykonania studzien opuszczanych na rzekach jest okres niskiego stanu wody po przejściu lodów, przy temperaturze powyżej 0°.
Roboty te mogą być również wykonane w porze zimowej. Jeżeli rzeka jest zamarznięta, wówczas transport materiałów po lodzie jest ułatwiony. Jednak warunki zimowe wpływają na sposób wykonania robót, a mianowicie płaszcze z betonu muszą być wykonywane w cieplakach, co podnosi koszty budowy. W tych warunkach należy rozważyć, czy nie będzie tańsze wykonanie płaszcza ze stali, drewna lub żelbetowych elementów prefabrykowanych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32