Blog

28.11.2018

Podział systemów wentylacji mechanicznej

W artykule znajdziesz:

Wentylacja mechaniczna - to warto wiedzieć

Wymiana powietrza jest konieczna w każdym domu, jest to zadanie dla wentylacji. Dzięki niej usunięte zostaje zużyte powietrze, zawierające dużo dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń, a na jego miejsce pobrane świeże z zewnątrz. Dlatego też odpowiednia wentylacja mieszkania jest nie tylko warunkiem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców, ale także ochrony budynku przed wilgocią.

Oferta: Na naszej stronie znajdą Państwa jedyny realny program do nauki na uprawnienia budowlane o nazwie TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE. Program można pobrać na komputer oraz używać go jednocześnie na telefonie. Dzięki temu możesz uczyć się o każdej porze dnia i nocy, a także na każdym urządzeniu. W naszej bogatej ofercie posiadamy również tryb Egzamin Ustny na uprawnienia budowlane, z którym przygotujesz się do egzaminu ustnego. Sprawdź naszą stroną i zacznijmy współpracę. Pomogliśmy już wielu osobą. Nowością w naszej ofercie jest segregator, który zabierzesz ze sobą na egzamin.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. Jest wiele odmian wentylacji mechanicznej w zależności od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza w stosunku do pomieszczenia czy różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

  •  Instalacja wywiewna jest najprostszym sposobem wentylacji pomieszczeń. Wiąże się ona z zainstalowaniem wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W tym przypadku powietrze dostaje się do domu przez nieszczelne drzwi i okna lub przez nawiewniki. 
  • Instalacja nawiewno-wywiewna to lepsze rozwiązanie, możliwe jest bowiem zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza.

W tego rodzaju instalacjach możliwe są różne rozwiązania dodatkowe, np. po zamontowaniu rekuperatora można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, zaś po zastosowaniu filtrów, oczyścić powietrze napływające z zewnątrz.

Podział systemów wentylacji mechanicznej

Ze względu na sposoby wymiany powietrza wentylację mechaniczną można podzielić na ogólną (wymiana powietrza w całym pomieszczeniu) i miejscową. Urządzenia wentylacji mechanicznej miejscowej to odciągi i nawiewy miejscowe oraz kurtyny powietrzne. Natomiast biorąc pod uwagę możliwość uzyskania w pomieszczeniu określonych warunków rozróżnia się wentylacje:

  1. zwykłą, 
  2. z chłodzeniem,
  3. z dowilżaniem,
  4. z osuszaniem,
  5. klimatyzatory.

W tym miejscu warto wspomnieć o urządzeniach, które bardzo usprawniają wentylację pomieszczeń, zapewniając też odpowiednią temperaturę zimą i latem. Chodzi o klimakonwektory, a w szczególności o klimakonwektory wentylatorowe. Jak sama nazwa mówi, posiadają wentylator i świetnie nadają się do grzania lub chłodzenia powietrza.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami