Wentylacja mechaniczna - to warto wiedzieć

Wymiana powietrza jest konieczna w każdym domu, jest to zadanie dla wentylacji. Dzięki niej usunięte zostaje zużyte powietrze, zawierające dużo dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń, a na jego miejsce pobrane świeże z zewnątrz. Dlatego też odpowiednia wentylacja mieszkania jest nie tylko warunkiem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców, ale także ochrony budynku przed wilgocią.

Oferta: Na naszej stronie znajdą Państwa jedyny realny program do nauki na uprawnienia budowlane o nazwie TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE. Program można pobrać na komputer oraz używać go jednocześnie na telefonie. Dzięki temu możesz uczyć się o każdej porze dnia i nocy, a także na każdym urządzeniu. W naszej bogatej ofercie posiadamy również tryb Egzamin Ustny na uprawnienia budowlane, z którym przygotujesz się do egzaminu ustnego. Sprawdź naszą stroną i zacznijmy współpracę. Pomogliśmy już wielu osobą. Nowością w naszej ofercie jest segregator, który zabierzesz ze sobą na egzamin.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. Jest wiele odmian wentylacji mechanicznej w zależności od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza w stosunku do pomieszczenia czy różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

  •  Instalacja wywiewna jest najprostszym sposobem wentylacji pomieszczeń. Wiąże się ona z zainstalowaniem wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W tym przypadku powietrze dostaje się do domu przez nieszczelne drzwi i okna lub przez nawiewniki. 
  • Instalacja nawiewno-wywiewna to lepsze rozwiązanie, możliwe jest bowiem zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza.

W tego rodzaju instalacjach możliwe są różne rozwiązania dodatkowe, np. po zamontowaniu rekuperatora można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, zaś po zastosowaniu filtrów, oczyścić powietrze napływające z zewnątrz.

Podział systemów wentylacji mechanicznej

Ze względu na sposoby wymiany powietrza wentylację mechaniczną można podzielić na ogólną (wymiana powietrza w całym pomieszczeniu) i miejscową. Urządzenia wentylacji mechanicznej miejscowej to odciągi i nawiewy miejscowe oraz kurtyny powietrzne. Natomiast biorąc pod uwagę możliwość uzyskania w pomieszczeniu określonych warunków rozróżnia się wentylacje:

  1. zwykłą, 
  2. z chłodzeniem,
  3. z dowilżaniem,
  4. z osuszaniem,
  5. klimatyzatory.

W tym miejscu warto wspomnieć o urządzeniach, które bardzo usprawniają wentylację pomieszczeń, zapewniając też odpowiednią temperaturę zimą i latem. Chodzi o klimakonwektory, a w szczególności o klimakonwektory wentylatorowe. Jak sama nazwa mówi, posiadają wentylator i świetnie nadają się do grzania lub chłodzenia powietrza.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorca gazu

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

Specyfikacje techniczne

Specyfikacje techniczne, często nazywane po prostu “specyfikacjami", są dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i opisy dotyczące materiałów, produktów, systemów lub usług,…

Plany konstrukcji

Plany konstrukcji, zwane również projektami budowlanymi lub dokumentacją techniczną, są kompleksowymi dokumentami zawierającymi szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące budowy, remontu…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami