Blog

Drogi na placu budowy zdjęcie nr 2
21.01.2020

Elementy konstrukcyjne i wyposażenie budowli

W artykule znajdziesz:

Elementy konstrukcyjne i wyposażenie budowli

Drogi na placu budowy zdjęcie nr 3
Elementy konstrukcyjne i wyposażenie budowli

Fundamentem nazywamy część konstrukcyjną budynku poniżej terenu, która przejmuje siły obciążające budynek (ciężar własny i ciężar użytkowy) i przenosi je na grunt. Ciśnienie jednostkowe, które przenosi się na grunt, nie może przekraczać wytrzymałości gruntu (nośności gruntu) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod względem konstrukcji i materiału, z jakiego są wykonane, rozróżnia się:
Fundamenty ławowe z cegły, kamienia, betonu lub żelbetu w formie wydłużonych ław pod poszczególnymi ścianami lub szeregiem słupów. Budynki mieszkalne są najczęściej wsparte na fundamentach ławowych.

Fundamenty stopowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Są to stopy, tzw. poduszki, w formie kwadratu lub prostokąta, na którym opierają się słupy. Stopy wykonywane są przeważnie z żelbetu. Fundamenty stopowe stosuje się wówczas, gdy odległość słupów przekracza 5-6 m i nacisk na grunt w kierunku podłużnym jest nierównomierny. Fundamenty te mają zastosowanie przy konstrukcjach szkieletowych żelbetowych i stalowych (uprawnienia budowlane).

Fundamenty skrzyniowe stanowią monolit żelbetowy złożony z płyt dolnej i górnej oraz ścian zewnętrznych powiązanych ścianami poprzecznymi. Fundament skrzyniowy ma zastosowanie tylko przy budowlach o specjalnym przeznaczeniu. Stosuje się go rzadko, gdy zachodzi konieczność zagłębienia fundamentu poniżej zwierciadła wody gruntowej lub gdy zachodzi obawa, że budynek może być zagrożony wodą gruntową (program egzamin ustny).

Fundamenty płytowe

Fundamenty płytowe wykonane z żelbetu, betonu lub nawet cegły stanowią jednolitą płytę pod całym budynkiem. Fundament płytowy ma zastosowanie do budowli wysokich o niewielkich wymiarach w planie, jak kominy, wieże itp.
Fundamenty słupowe wykonywane są z betonu, cegły lub kamienia, przy czym odległość między slupami wynosi około 3 m (opinie o programie). Fundamenty słupowe mogą być stosowane do budynków niepodpiwniczonych nie więcej niż o 2 kondygnacjach i do budynków drewnianych.
Fundamenty w postaci słupów drewnianych opartych na podkładce w formie płaskiego kamienia lub bała (płaszczaka drewnianego. Tego rodzaju fundament stosuje się pod podrzędnymi budynkami drewnianymi.
Poza wyżej wymienionymi rodzajami fundamentów w przypadkach gruntów słabych budowle posadawia się na palach, rusztach itp.

Ze względu na trwałość konserwacji najlepsze są fundamenty wykonane z materiałów, które dobrze się konserwują w ziemi przy zmiennych warunkach zawilgocenia i temperatury (segregator aktów prawnych). Dlatego też w budynkach mieszkalnych jako materiał na fundamenty stosuje się zwykle cegłę dobrze wypaloną, bardzo często cegłę przepaloną, tzw. zendrówkę, przy czym cegłę wiąże się zaprawą cementową. Dobrym materiałem na fundament jest żelbet (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drogi na placu budowy zdjęcie nr 8 Drogi na placu budowy zdjęcie nr 9 Drogi na placu budowy zdjęcie nr 10
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 11
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 12 Drogi na placu budowy zdjęcie nr 13 Drogi na placu budowy zdjęcie nr 14
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drogi na placu budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami