Blog

15.07.2022

Podzielenie tekstu

W artykule znajdziesz:

Podzielenie tekstu

Pożądane jest podzielenie tekstu na rozdziały zaopatrzone w tytuły, a niekiedy również na podrozdziały. Każda z wymienionych części tekstu powinna zawierać jednolitą treściowo część materiału. Podział ten jest pomocny zarówno autorowi, któremu umożliwia ujęcie materiału w logicznym układzie, jak i czytelnikowi, któremu ułatwia uchwycenie tego układu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Artykuły powinny łączyć w sobie zwięzłość z jasnością, oszczędność miejsca z wyczerpującym opisem. Jest to zadanie bardzo trudne, wymagające starannego doboru każdego słowa. Artykuły w czasopismach mają zwykle objętość od 2 do 20 stronic druku, przy czym prace bliskie górnej granicy są zazwyczaj niechętnie przyjmowane przez redakcje. Odpowiada to zawartości od około 2000 do 20000 słów (lub pięciokrotnie większej liczbie liter). Trudność polega na zmieszczeniu w tej objętości wszystkich informacji, które należy przekazać czytelnikowi. Dylemat ten można rozwiązać dzieląc całość materiału na kilka referatów, ale na ogół materiał stanowi całość, wymagającą jednoczesnego opublikowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niekiedy celowe jest opublikowanie najpierw referatu zawierającego szczegółowy opis aparatury i metody doświadczalnej, najlepiej w czasopiśmie specjalizującym się w publikowaniu tego rodzaju materiałów. Wyniki uzyskane za pomocą tej aparatury można, w tym przypadku opublikować oddzielnie, w razie potrzeby również w kilku artykułach. Celowość rozpatrzenia wyników kilku badań z jednego punktu widzenia lub wyzyskania ich do poparcia jednej hipotezy może być jednak niekiedy podstawą do omówienia ich w jednym referacie (uprawnienia budowlane). Zbyt obszerne prace matematyczne mogą być również podzielone na kilka części: pierwsza z nich powinna wówczas zawierać podstawową metodę i wyprowadzenia, następne zaś poszczególne zastosowania i wnioski.

Referat

W czasie pisania referatu trzeba pamiętać nieustannie o czytelniku. Kto nim będzie? Referat powinien być przede wszystkim przeznaczony dla specjalisty, pracującego w tej samej wąskiej dziedzinie (program egzamin ustny). Specjalista ten chce zapoznać sic szczegółowo z uzyskanymi wynikami, gdyż są one dla niego nowością, nie udostępnioną w inny sposób. Chce on również uzyskać wystarczające informacje na temat zastosowanej metody, aby mógł ją zidentyfikować, jeżeli jest konwencjonalna, i dostatecznie szczegółowe, aby mógł odtworzyć nowe jej szczegóły (opinie o programie). Czytelnik ten pragnie również zapoznać się z argumentacją zastosowaną przy przejściu od wyników badania do wniosków, i to tym dokładniej, im bardziej oryginalna jest zastosowana metoda. Materiał matematyczny powinien być wystarczająco zrozumiały dla specjalisty; zwykłe przeróbki algebraiczne wymagają tylko wzmiankowania.

Referat powinien być opracowany jeżeli miejsce na to pozwala również z myślą o większym gronie naukowców nie będących specjalistami w danej dziedzinie. Powinien być on zrozumiały zwłaszcza dla tych specjalistów z innych dziedzin, którzy mogą wyzyskać podane w nim wyniki badań. Powinien on zatem zawierać dokładne dane, dotyczące granic stosowalności wyciągniętych wniosków i prawdopodobnej ich dokładności oraz wszelkie inne informacje pomocne przy ich wykorzystaniu (segregator aktów prawnych).

Najlepsi autorzy naukowi potrafią pisać prace spełniające wszystkie wymienione wymagania, a zarazem dostępne dla znacznie szerszego kręgu czytelników. Artykuł w czasopiśmie, dotyczący bardziej specjalnej dziedziny wiedzy, rzadko nadaje się do czytania przez nienaukowca. Nie jest zresztą celowe pisanie z myślą o tego rodzaju czytelnikach, gdyż nie studiują oni czasopism fachowych; wiele względów przemawia jednak za tym, żeby dążyć do zaspokojenia wymagań wszystkich zwykłych czytelników danego czasopisma. Postęp w nauce dokonuje się często dzięki przenikaniu idei między różnymi specjalnościami pozornie nie mającymi ze sobą związku (promocja 3 w 1). Tak na przykład, metoda rozwiązania pewnych zagadnień z dziedziny spektroskopii może okazać się użyteczna przy projektowaniu budowli odpornych na trzęsienie ziemi (obydwa zagadnienia wymagają rozwiązania równań tego samego rodzaju). Wszelkie wysiłki zmierzające do obalenia przegród między specjalistami są warte zachodu.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami