Blog

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 2
24.01.2020

Odwadniacze używane przy centralnym ogrzewaniu parowym

W artykule znajdziesz:

Odwadniacze używane przy centralnym ogrzewaniu parowym

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 3
Odwadniacze używane przy centralnym ogrzewaniu parowym

Służą do odprowadzenia z przewodów parowych skroplonej pary (kondensatu).
Odwadniacz płynowy żeliwny typu Samson o średn. 15 do 50 mm stosuje się w centralnym ogrzewaniu niskiego ciśnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Działanie odwadniaczy Samson polega na kurczeniu się i rozszerzaniu płynu znajdującego się w zbiorniczku 4. Woda (skroplona para), o niższej temperaturze niż para powoduje kurczenie się płynu w zbiorniczku 4 i cofnięcie stożka 3. Przez otwarty w ten sposób otwór odpływowy 5 woda (skropliny) odpływa. Gdy woda odpłynie, a na grzybek zacznie działać para, wówczas rozszerzenie się płynu w zbiorniczku spowoduje automatyczne zamknięcie otworu wskutek przesunięcia się stożka.

Przy większych ilościach skroplin i większych ciśnieniach pary stosuje się tzw. garnki kondensacyjne. Działanie garnków kondensacyjnych polega na tym, że zalany wodą pływak 3 obniża iglicę 4, a wówczas przez otwór przy iglicy przechodzi para; ciśnienie pary wypycha skropliny przez tuleję, w której znajduje się iglica, do odpływu skroplin 5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy woda z pływaka zostanie w ten sposób usunięta, pływak podnosi się do góry, a iglica zamyka otwór i nie pozwala na ucieczkę pary do odpływu skroplin 5, garnek znów powoli zaczyna napełniać się skroplinami.
Zawory redukcyjne mają korpus wykonany z żeliwa, staliwa lub brązu, grzybek zaś przeważnie z brązu.

Zawór redukcyjny służy do zmniejszenia (zredukowania) wysokiego ciśnienia pary lub wody do ciśnienia, jakie powinno być za zaworem. Korpusy zaworów redukcyjnych są wykonywane przeważnie ze staliwa, wewnętrzne ich uzbrojenie, jak sprężyny, wrzeciono ze stali, a grzybek z brązu (uprawnienia budowlane).

Naczynia wzbiorcze

Naczynie wzbiorcze, zwane również naczyniem rozszerzalnym, opisano już przy ogrzewaniu grawitacyjnym i pompowym systemu otwartego. Zgodnie z obowiązującą normą PN/B-02414 naczynie wzbiorcze powinno mieć przekrój cylindryczny i być wykonane z blachy o grubości 2,5 do 4 mm - płaszcza, 3-4 mm - dno i 2 do 3 mm - pokrywa. Wielkość naczynia zależna jest od temperatury wody i zawartości wody w całym zładzie ogrzewczym.

Zbiorniki odpowietrzające najczęściej wykonywane są z odcinków rur kotłowych, do których są przyspawane dna (program egzamin ustny). W górne dno przyspawany jest przewód odprowadzony nad najbliższy zlew i zakończony zaworem zamykającym.

Ciepło do pomieszczeń oddawane jest za pomocą grzejników. Rozróżniamy następujące typy grzejników:
a) grzejniki radiatorowe,
b) z rur gładkich,
c) żebrowych (opinie o programie).

Grzejniki radiatorowe wykonywane są z żeliwa (grzejniki żeliwne) lub z blachy stalowej (grzejniki blaszane) (segregator aktów prawnych).
Zarówno grzejniki żeliwne, jak i grzejniki blaszane składają się z szeregu elementów skręcanych ze sobą za pomocą złączek o średn. 32 lub 40 mm (tzw. nipli). Liczba tych elementów składających się na grzejnik może być dowolna, zależy ona oczywiście od ilości zapotrzebowanego ciepła.

Grzejniki radiatorowe są skręcane z elementów jedno-, dwu-, trzy- i wielosłupowych (promocja 3 w 1).
Oprócz grzejników skręcanych na złączki produkuje się również grzejniki blaszane, których elementy są ze sobą spawane.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 8 Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 9 Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 10
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 11
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 12 Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 13 Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 14
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kierownik budowy a inspektor nadzoru inwestorskiego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami