Blog
Pojedyncze pręty
W artykule znajdziesz:
Pojedyncze pręty
W przestrzennych układach prętowych elementami wysyłkowymi są pojedyncze pręty. Prefabrykacja w wytwórni takich prętów, najczęściej składających się z kształtowników i blach, powinna odbywać się we wzornikach, które zapewniają dokładność wymiarów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zmniejszenia ilości prac scaleniowych na budowie dąży się do rozwiązania zespołów konstrukcji o możliwie dużych wymiarach elementów wysyłkowych i z możliwie dużą ilością prac spawalniczych wykonywanych w wytwórni. Również i w takich zespołach występują styki montażowe, które są zazwyczaj dopasowane w wytwórni w próbnym montażu.
W konstrukcjach kratowych przestrzennych wydziela się elementy wysyłkowe złożone z większej liczby części (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przykładowo, dla dużej suwnicy bramowej połączono w jeden element wysyłkowy belkę jezdni wózka z pasem dolnym głównej belki kratowej i z poziomymi stężeniami. Spawane styki montażowe w przestrzennych węzłach i przy dużej ilości spoin są technologicznie niewłaściwe, gdyż istnieje niebezpieczeństwo deformacji węzła wskutek jego obrotu. Korzystniejsze są rozwiązania z wydzieleniem złożonego węzła spawanego w wytwórni w odrębny element wysyłkowy i zastosowaniem styków montażowych nitowanych lub skręcanych na śruby (uprawnienia budowlane).
W konstrukcjach pełnościennych belkowych ilość spoin montażowych jest zwykle większa niż w konstrukcjach kratowych, gdy wymiary belki przekraczają możliwości transportu. Zagadnienie montażowe sprowadza się do prawidłowego złożenia styków montażowych i opanowania odkształceń konstrukcji po spawaniu. Przy dużych wymiarach poprzecznych belki stosuje się styki poprzeczne i podłużne. Oprócz głównych części muszą być stykowane również elementy żeber i przepon usztywniających.
W przedstawionym przykładzie belki rozpiętości 36 m, której masa łączna wynosi 140 t, zastosowano styk podłużny na poprzecznej przekładce i styk poprzeczny (program egzamin ustny). W celu ułatwienia składania elementów wysyłkowych na miejscu montażu przewidziano dla przepon poprzecznych elementy złączne. Konstrukcja jezdni podwieszonej została zmontowana na śruby.
Technologiczność montażowa elementów konstrukcji
Technologiczność montażowa elementów konstrukcji obejmuje również zagadnienia stateczności. Rozwiązania konstrukcyjne podnoszonego w czasie montażu zespołu i ustawionego na podporach powinny zapewniać jego stateczność bez potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Przykładowo w wysokiej belce kratowej środek ciężkości konstrukcji może być usytuowany powyżej lub poniżej poziomu podparcia. W pierwszym przypadku równowaga belki jest chwiejna i musi być ona dodatkowo zabezpieczona przed zwolnieniem z lin żurawia, w drugim zaś jest pewna (opinie o programie).
Zapewnienie stateczności konstrukcji w poszczególnych fazach montażu może być uzyskane przez przyjęcie odpowiedniego ustroju statycznego konstrukcji lub przez zastosowanie dodatkowych, pomocniczych elementów na okres montażu. Potrzeba dodatkowych środków zabezpieczających stateczność może również wynikać z metody montażu.
Ze względów ekonomicznych celowe jest analizowanie możliwości prowadzenia montażu już w fazie opracowania koncepcji ustroju statycznego. Potrzeby i sposoby zapewnienia stateczności konstrukcji w czasie montażu powinny być ustalone przy opracowywaniu technologii montażu.
Dwa schematy hali dwunawowej, której konstrukcja dachowa w jednym rozwiązaniu jest oparta na podciągach, w drugim na słupkach wahadłowych. Punktami stałymi w płaszczyźnie poziomej są słupy jednego szeregu skrajnego (segregator aktów prawnych).
Dla pierwszego rozwiązania kolejność montażu dachu musi przebiegać następująco: montaż podciągów dachowych i zabezpieczenie ich stateczności przed wyboczeniem z płaszczyzny pionowej, a następnie wprowadzenie belek dachowych między podciągi. W drugim przypadku montaż konstrukcji upraszcza się, gdyż belki dachowe zostaną zmontowane łącznie z podwieszonymi słupkami i od razu będą połączone ze skrajnymi słupami, które zapewniają stateczność (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32