Blog
Pokłady gruntu
W artykule znajdziesz:
Pokłady gruntu
Pokłady gruntu o średniej przepuszczalności, jak piaski pylaste i gliniaste, gliny piaszczyste, lessy itp. Najwyższy poziom wody włoskowatej znajduje się poniżej stopy fundamentu obiektu. W tym przypadku należy liczyć się z tym, że woda opadowa szybciej będzie wsiąkała w grunt nasypowy niż w grunt rodzimy. Przy długotrwałych opadach może to doprowadzić do okresowego gromadzenia się wody zaskórnej w gruncie nasypowym, która może sięgać do poziomu terenu. W celu niedopuszczenia do gromadzenia się wody zaskórnej zaleca się zastosować drenaż lub inne środki odprowadzania wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
W tym przypadku należy do najwyższego poziomu wody włoskowatej wykonać izolację ciężką, a wyżej gdzie może w gruncie nasypowym tworzyć się woda zaskórna przynajmniej izolację średnią. Za pomocą środków należy dążyć do niedopuszczenia gromadzenia się wody zaskórnej. Wykonanie robót w takich gruntach jest trudne ze względu na konieczność odwadniania wykopu.
Nieodpowiednia izolacja jest często stosowana w przypadku pokładów gruntu o małej przepuszczalności. Stan bowiem zawilgocenia dna i ścian wykopu w okresie robót izolacyjnych w żadnym razie nie powinien decydować o wyborze rodzaju izolacji obiektu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pokładach gruntu mało przepuszczalnego zdarzają się często przewarstwienia lub soczewki gruntu o większej przepuszczalności (np. w gruncie gliniastym warstwy piasku). Grunty przepuszczalne pracują w tym przypadku jak drenaż, ponieważ woda opadowa wsiąka w głębiej położone warstwy. Wykop wykonany w takich gruntach o nie zbadanych właściwościach może okazać się suchy.
Z chwilą jednak wykonania obiektu, gdy miejsca przepuszczalne gruntu zostaną zamknięte stopą fundamentową, woda opadowa może nie mieć łatwego odpływu do głębszych warstw i wokół obiektu na pewien okres czasu zbierze się woda zaskórna. Zjawisko to może być spotęgowane, ponieważ grunt nasypowy zwykle dzięki spulchnieniu z łatwością przepuszcza wodę opadową. W tych przypadkach w części obiektu poniżej poziomu terenu należy zastosować izolację ciężką (uprawnienia budowlane).
Wykonanie robót
Wykonanie robót w wyżej opisanych rodzajach gruntów jest na ogół łatwe. Jedynie woda opadowa znajdująca się w nadmiernej ilości w wykopie może sprawić kłopoty i dlatego należy ją usuwać (program egzamin ustny).
Grunty o bardzo małej przepuszczalności, jak glina lub ił, uważane są za nieprzepuszczalne, jeśli pokłady wodonośne są na znacznej głębokości i woda w nich znajduje się pod ciśnieniem. Grunty nieprzepuszczalne zawierają jedynie wilgoć włoskowatą, która po wykonaniu wykopu wysycha (paruje) na powierzchni dna i skarp. Wykop robi wrażenie suchego i jedynie w okresie opadów atmosferycznych podlega zawilgoceniu lub częściowemu wypełnieniu wodą (opinie o programie).
Grunt z wykopu użyty do zasypania wykonanego obiektu nigdy nie będzie tak dalece nieprzepuszczalny jak grunt rodzimy. Woda opadowa będzie łatwiej przez niego przesiąkać zatrzymując się na nieprzepuszczalnych warstwach rodzimych i tworząc zbiorniki wody zaskórnej wokół obiektu. Na szybkość powstawania wody zaskórnej i ustalenie się jej najwyższego poziomu będzie miało duży wpływ ukształtowanie terenu wokół obiektu, co decyduje o ilości opadów spływających z powierzchni terenu w kierunku obiektu. Podobnie jak w przypadku należy rozważyć możliwość zastosowania drenażu (segregator aktów prawnych).
W opisanych warunkach, jeśli nie zostanie zastosowany drenaż, część podziemna obiektu powinna otrzymać izolację ciężką. Tylko w przypadkach gdy będzie się miało całkowitą pewność, że utworzą się spadki terenu od obiektu i nasyp zostanie pokryty nawierzchnią nieprzepuszczalną, można zaryzykować zastosowanie lżejszego typu izolacji.
Wykonanie robót w gruntach nieprzepuszczalnych na ogół nie sprawia trudności, jedynie w okresach długotrwałych opadów atmosferycznych należy zapewnić jak najszybsze usuwanie wody opadowej, gromadzącej się w wykopie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32