Blog
Pokrycia dachów karczem
W artykule znajdziesz:
Pokrycia dachów karczem
Gontów używano na pokrycia dachów domów mieszkalnych w okolicach górskich i podgórskich oraz na pokrycia dachów karczem, dworków i obiektów sakralnych w różnych okolicach (program uprawnienia budowlane na komputer). Gonty, najczęściej jodłowe, sosnowe lub świerkowe, niekiedy modrzewiowe lub dębowe, wykonywano jako deseczki długości 30-80 cm i szerokości 8-16 cm, o przekroju trójkątnym z wpustem.
Deseczki te mogły być u dołu zakończone prosto, półkoliście lub trójkątnie. Krycie gontem wykonywano jako pojedyncze lub podwójne, na gęstym lub rzadkim łaceniu. Dawało ono piękną fakturę połaci dachowej, na której światłocień układał się w misterne ornamenty. Elementami, które wzbogacają formę architektoniczą obiektów, a jednocześnie pełnią funkcje użytkowe, są podcienie. Są one wyrazem wysokiego poziomu sztuki ciesielskiej, troski o wygląd zewnętrzny budynku, a także celowej organizacji przestrzeni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podcień jest zadaszoną przestrzenią w dolnej części budynku, utworzoną przez cofnięcie zewnętrznej ściany budynku. Podcienie mogą być bezsłupowe lub wsparte na słupach. Można je spotkać zarówno przy chałupach chłopskich. jak i przy domach w małych miasteczkach. Są charakterystycznym elementem karczem i zajazdów, dworków i spichrzy dworskich, bożnic i kościołów’ drewnianych (uprawnienia budowlane).
Podcienie występują w budownictwie ludowym na całym obszarze Polski. W poszczególnych regionach wytworzyły się charakterystyczne typy rozwiązań budynków’ z podcieniem. Różnią się one ukształtowaniem bryły, konstrukcją i formami zdobniczymi (program egzamin ustny).
Bezsłupowe podcienie szczytowebyło charakterystyczne dla budynków kuźni, osłaniało przestrzeń, na której okuwano konie i wykonywano inne prace kowalskie. Występowało też przy domach mieszkalnych. Bezsłupowe podcienie utworzone przez szerokie okapy bogato uformowanych dachów’ zachowały się do dnia dzisiejszego w zabudowie rynków Lanckorony i Starego Sącza (województwo małopolskie).
Podcienia szczytowe
Na Kaszubach najbardziej popularne były jedno- i dwuprzęsłowa podcienia narożne. których przykłady reprezentują chałupy we wsiach Granowo Ostrowite i Skorzewo (województwo pomorskie) (opinie o programie). Budowano też w tych regionach podcienia szczytowa , które jednak najliczniej występowały w Koszalińskiem, na Kujawach oraz w Wielkopolsce. Najstarszy drewniany dom z ok. 1600 r. z wieloprzęsłowym podcieniem szczytowym zachował się do niedawna w dość dobrym stanie w Lipcach (koło Gdańska). Nieliczne obiekty z podcieniami szczytowymi zachowały się na terenie północnych województw. Szczególny typ szczątkowego podcienia szczytowego reprezentują rozwiązania mazurskie, np. chałupy w’ Monetach (województwo warmińsko-mazurskie) (segregator aktów prawnych).
Podcienia szczytowe stanowiły charakterystyczny element zabudowy małomiasteczkowej w różnych regionach Polski. Przykładami są domy w Ciężkowicach, w Zakliczynie i w Lipnicy Murowanej (województwo małopolskie), w Czeladzi (województwo śląskie), w Rakoniewicach (województwo wielkopolskie) czy w Pruchniku (województwo podkarpackie). Większość zabudowy małomiasteczkowej zniszczył upływ czasu, pożary i brak dostatecznej troski o ich zachowanie. W Pyzdrach (województwo wielkopolskie) z zabudowy rynku ocalał tylko jeden dom z trójprzęsłowym podcieniem szczytowym. Domy z podcieniami w Wiśniczu Nowym (województwo małopolskie) znamy jedynie z rysunków Jana Matejki.
Na południu Polski w dolinie Popradu i Dunajca najczęściej były spotykane podcienia podłużne. przebiegające wzdłuż szerszych, frontowych ścian budynków mieszkalnych, a także będące typowym elementem spichrzów, karczem i zajazdów w różnych regionach kraju. Do najpiękniejszych przykładów należą m.in. spichlerz w Ossolinie (województwo świętokrzyskie) i karczma w Suchej Beskidzkiej (województwo małopolskie). Oryginalne rozwiązanie stanowią podcienia utworzone przez nadwieszenie piętrowego spichrza zespolonego z chałupą, charakterystyczne dla chałup warmińskich (promocja 3 w 1).
Ten typ ukształtowany w XVIII w. ozpowszechnił się w województwie warmińsko-mazurskim (wsie: Folwark. Jelonki, Kalnik. Słonecznik). Niekiedy spotkać można podcienia zwane obiegowymi, występujące przy spichlerzach i w szczególnej formie przy drewnianych kościółkach wiejskich.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32