Blog

Kredowanie zdjęcie nr 2
20.10.2020

Pokrycia ochronne organiczne

W artykule znajdziesz:

Pokrycia ochronne organiczne

Kredowanie zdjęcie nr 3
Pokrycia ochronne organiczne

Najczęściej stosowane do ochrony ścian zbiorników wykładziny z tworzyw sztucznych to: wykładziny tiokolowe, winidurowe, igelitowe i oppanolowe.
Tiokol jest materiałem elastycznym, stosowanym w temperaturach od -20* do + 80°C i odpornym na działanie stężonego kwasu solnego, siarkowego, octowego, mlekowego i tłuszczów. Nie jest wytrzymały na kwas azotowy i chromowy, na chlor i alkalia. Tiokol nie przepuszcza gazów i płynów* oraz nie starzeje się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Lateks tiokolowy jest wodną zawiesiną tiokolu, koloru żółtawego, dającą się łatwo rozcieńczać z wodą i mieszać z różnymi wypełniaczami i przyspieszaczami. Lateksu tiokolowego można używać do impregnowania i pokrywania betonu. Nakładanie powłok przeprowadza się za pomocą natryskiwania, powlekania ręcznie pędzlem lub maszynowo. Otrzymane powłoki są elastyczne i podobne do gumowych. Lateks tłokolowy nadaje się ponadto bardzo dobrze jako elastyczne uszczelnienie przerw dylatacyjnych. Przed uszkodzeniami mechanicznymi należy chronić pokrycia z lateksu dodatkową wykładziną ceramiczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Polimery chlorku winylu (winidur, igelit) są tworzywami termoplastycznymi odpornymi (do 40 °C) na działanie rozcieńczonych kwasów: solnego, siarkowego (do 80%) i azotowego (do 50%), ługów, olejów mineralnych, oleju parafinowego, rycynowego, alkoholi, benzyny itp. Są natomiast niewytrzymałe na działanie eterów, estrów, wolnego chloru i chloropochodnych węglowodorów.
Tworzywa winylowe stosuje się do wyrobu profili, drutów, folii, płyt itp.

Folie winidurowe o grubości 0,2+1,0 mm i wymiarach 60 do 80 cm na 4 do 25 m osadza się w kilku warstwach za pomocą specjalnych kitów i klejów sporządzonych również na tworzywach sztucznych (uprawnienia budowlane).
Przy wykładaniu dużych zbiorników betonowych, płaszcz należy najpierw pokryć zaprawą cementową grubości 20 mm, o powierzchni chropowatej.

Wysuszona powierzchnia

Wysuszoną powierzchnię powleka się trzykrotnie specjalnym klejem i po jego wyschnięciu nakłada się folię również powleczoną poprzednio klejem. Następnie ogrzewa się nałożoną folię palnikiem i po jej zmięknięciu przyciska się ją do ściany zbiornika. Folię łączy się z sobą nakładką lub w postaci spoiny stykowej - winidurową pałeczką. Prace te wymagają dużej umiejętności i doświadczenia (program egzamin ustny).

Igelit wytwarzany w kilku odmianach (Igelit PCU, PC, MP i „Igelit miękki”) w postaci past daje się łatwo przetwarzać i formować przez odlewanie, natryskiwanie, powlekanie itp.
Jednym z najlepszych środków zabezpieczenia zbiorników przed działaniem gorących cieczy jest oppanol. Oppanol jest tworzywem poliizobutylenowym własnościach zbliżonych do gumy i polistyrenu. Odznacza się wysoką elastycznością i odpornością na działanie rozcieńczonych i stężonych kwasów (solnego, siarkowego, fosforowego, octowego, mrówkowego, chromowego), ługów (sodowego i potasowego) i innych związków chemicznych (opinie o programie). Oppanol nie starzeje się, zachowuje elastyczność do - 50 °C. Ujemną jego stroną jest występowanie pełzania, tj. trwałego odkształcenia pod wpływem stałego obciążenia. Z tego względu oppanol nie może być stosowany jako samodzielne tworzywo konstrukcyjne.

Oppanol nie przepuszcza wody, wskutek czego znajduje zastosowanie przy wykonaniu wodoszczelnych ochron. Folie z oppanolu o grubości 1-3 mm stosuje się w zakresie temperatur od - 50° do +100 °C. Przed nałożeniem wykładziny pokrywane powierzchnie należy starannie oczyścić i odkurzyć. Następnie osuszoną powierzchnię powleka się emulsją bitumiczną dla uzyskania warstwy pośredniej. Na tę warstwę nakłada się specjalnie ogrzane do temperatury +160 °C kleje (segregator aktów prawnych).

Po ostygnięciu nałożonych klejów szpachluje się je, a następnie ponownie nadtapia za pomocą lampy do lutowania lub palnika gazowego w miejscach, w których nakłada się oppanol. Folia, ogrzana od roztopionego kleju, przylega dobrze do ścian zbiornika tworząc szczelną powłokę. Wykładziny układa się począwszy od dołu zbiornika (dna) w górę. Poszczególne arkusze folii łączy się z poprzednimi nakładką 30-50 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kredowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kredowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kredowanie zdjęcie nr 8 Kredowanie zdjęcie nr 9 Kredowanie zdjęcie nr 10
Kredowanie zdjęcie nr 11
Kredowanie zdjęcie nr 12 Kredowanie zdjęcie nr 13 Kredowanie zdjęcie nr 14
Kredowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kredowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kredowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami