Blog

24.05.2021

Połączenia gwintowe rur

W artykule znajdziesz:

Połączenia gwintowe rur

Połączenia gwintowe rur

Niedopuszczalne jest ich spawanie, cięcie palnikiem, zgniatanie kluczami rurowymi, gwintowanie, jak również gięcie zarówno na zimno, jak i na gorąco (program uprawnienia budowlane na komputer). W budynkach o wysokości powyżej 5 kondygnacji w połowie wysokości piona powinien znajdować się punkt stały. Minimalne długości ramion kompensarnych wydłużek powinny być zgodne z wartościami. Przewody łączące instalację z pompami ładującymi i cyrkulacyjnymi należy tak mocować, aby siły powstające na skutek wydłużeń termicznych przewodów nie były przenoszone na pompy.

Połączenia gwintowe rur należy wykonywać zgodnie z PN/M-02030, zaś uszczelniania tych połączeń należy stosować konopie zwilżone pastą grafitowi. W instalacjach ciepłej wody użytkowej nie wolno uszczelniać połączeń przy użyciu minii ołowiowej.
Przy wykonywaniu kołnierzowych połączeń przewodów powinno zapewnić się prostopadłość kołnierzy do osi rury. Przed skręceniem złącza powierzchnie 1 uszczelniające kołnierzy należy oczyścić aż do metalowego połysku i pografitować. Śruby złącza kołnierzowego należy dokręcać stopniowo na całym obwodzie w ten sposób, aby nakrętki dokręcane były na przemian. Długość gwintowanego rdzenia śruby wystającego przed nakrętką nie powinna być mniejsza od średnicy rdzenia, nie większa jednak od 25 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Uszczelki połączeń kołnierzowych powinny mieć wewnętrzną średnicę większą od 3 do 5 mm od wewnętrznej średnicy przewodu. Nie wolno stosować powtórnie uszczelek już używanych. Zaleca się, aby w czasie wykonywania połączeń kołnierzowych nie ściągać kołnierzy śrubami, gdy luz pomiędzy uszczelką a jednym kołnierzem jest większy od 2 do 3 mm.
W czasie montażu węzła cieplnego wymienniki ciepła ustawia się ze spadkiem 1-1,5% w kierunku ich czoła. Wymienniki i zasobniki ciepła opiera się na podporach wyposażonych w podkładki azbesto-kauczukowre o grubości ok. 5 mm (uprawnienia budowlane).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Przy montażu aparatury należy przestrzegać następujących zaleceń:
- zawory zwrotne przy pompach umieszcza się na króćcu tłocznym pomiędzy zaworem odcinającym a pompą,
- trzpień grzybka w zaworach zwrotnych powinien znajdować się w położeniu pionowym,
- zawory bezpieczeństwa należy umieszczać w miejscu widocznym, a ich obciążniki powinny być zabezpieczone przed przypadkowym przesuwaniem,
- manometry i termometry powinny być montowane w miejscach widocznych (program egzamin ustny),
- przed manometrami należy instalować zawory dwudrogowe, przy czym jeżeli w urządzeniu znajduje się zawór bezpieczeństwa, to zawór dwudrogowy powinien mieć kołnierz umożliwiający montaż manometru kontrolnego,
- wskazane jest umieszczanie zaworów automatycznej regulacji pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi.

Przy montażu pomp ładujących i cyrkulacyjnych mocowanych na fundamentach celowe jest przestrzeganie następujących zasad:
Zespoły pompowe o niewielkich wydajnościach można montować ustawiając je na wypoziomowanym oszalowaniu fundamentu (opinie o programie). Po umieszczeniu śrub fundamentowych w otworach płyty należy wylać szalunek betonem; po związaniu betonu i zdjęciu oszalowania przykręca się śruby mocujące zespół pompowy.

Większe zespoły pompowe, w których pompa i silnik elektryczny znajdują się na wspólnej płycie, montuje się w następujący sposób:
- płytę fundamentową z silnikiem i pompą oraz z wstawionymi śrubami kotwiącymi ustawia się poziomo na fundamencie, przy czym pod płytą umieszcza się cztery stalowa kliny o szerokości 40-60 mm i grubości 15-25 mm (segregator aktów prawnych);
- poziomuje się płytę fundamentową w dwóch kierunkach (posługując się poziomnicą) przez odpowiednie podbijanie stalowych klinów; następnie wypełnia się otwory śrub fundamentowych oraz podlewa się całą płytę zaprawą cementową;
- po stwardnieniu zaprawy dociąga się śruby fundamentowe.

Po wykonaniu powyższych czynności należy sprawdzić, czy wał silnika i pompy znajduje się poziomo. Przy sprawdzaniu należy również zwrócić uwagę na to, aby szczelina pomiędzy tarczami sprzęgła była jednakowa na całym obwodzie i wynosiła 5-6 mm (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami