Blog

Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 2
05.01.2020

Połączenie na zwoje i luźne nakładki poziome

W artykule znajdziesz:

Połączenie na zwoje i luźne nakładki poziome

Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 3
Połączenie na zwoje i luźne nakładki poziome

Połączenie na zwoje i luźne nakładki poziome Zwoje stosowane bywają do szwów prostopadłych do oTcapu, natomiast szwy równoległe do okapu wykonywa się na nakładki z przybiciem gwoździami (program na komputer).
Zwoje wykonywa się na warsztacie za pomocą pręta okrągłego ze szczeliną podłużną w środku. W szczelinę tę zakłada się koniec arkusza i blachę owija się dookoła pręta. Kręcąc za pomocą korby pręt z założoną blachą otrzymamy zwój tzw. gładki lub odbity w zależności od kierunku obrotu. Wyokrąglone zewnętrzne krawędzie łożyska służą do wykonywania zwoju odbitego (program na telefon).

Dolny brzeg każdego arkusza wygina się lekko ku górze, aby w szwie poziomym górny arkusz dotykał do dolnego tylko samą krawędzią, a wyżej, w granicy nakładki, nieco odstawał od góry  (program egzamin ustny). Jest to konieczne w celu uniknięcia włoskowatego podciągania wody, jakie miałoby miejsce, gdyby obydwa arkusze w nakładce ściśle do siebie przylegały. Od spodu przy dolnym brzegu arkusza przylutowane są 2 języki, które podsunięte pod niższy arkusz zabezpieczają blachę od podrywania przez wiatr (opinie o programie).

Języki umieszcza się mniej więcej w odległości i szerokości arkusza od bocznych krawędzi blachy.
Na dach wnosi się arkusze gotowe ze zwojami i językami. Krycie rozpoczyna się albo od szczytu , albo od środka. Zwykły arkusz, ma z jednej strony zwój gładki, z drugiej odbity. Przy kryciu od środka arkusze środkowe mają z obu stron zwoje gładkie (segregator aktów prawnych).

Zwoje gładkie

Zwoje gładkie w każdym arkuszu przytrzymuje się żabkami przybitymi do deskowania. Każdy następny sąsiedni arkusz wciąga się z góry nasuwając zwój odbity na zwój gładki poprzedniego arkusza.

Arkusz wyżej leżący nasuwa się na arkusz niżej leżący tak, żeby języki znalazły się od spodu, a długość nakładki wynosiła 10 cm (promocja 3 w 1).
Po ułożeniu arkusza przybija się go do deskowania 6 gwoździami, nasuwa się na zwój gładki żabki i przybija się je do podkładu.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 8 Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 9 Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 10
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 11
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 12 Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 13 Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 14
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dachowy system płyt ściennych i dachowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami