Blog

02.10.2020

Połączenie obu części pala

W artykule znajdziesz:

Połączenie obu części pala

 

Połączenie obu części pala

Połączenie obu części pala powinno być tak ukształtowane, aby zdołało przenieść naprężenia rozciągające oraz siły poprzeczne. Jeżeli zastosuje się gilzę o średnicy mniejszej niż średnica głowy pala drewnianego, to po wykonaniu pala powstaje w otoczeniu części górnej pewna przestrzeń „próżna”, którą należy wypełnić (np. zastrzykiem piasku) przed przystąpieniem do wbijania dalszych pali w sąsiedztwie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przeciwnym razie górne części wykonanych uprzednio pali mogą ulec odkształceniom.
Pale wiercone z końcówką wbijaną (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosuje się je w przypadkach podanych przy omawianiu pali drewniano-betonowych, jednakże tylko wtedy, gdy poziom zwierciadła wody gruntowej jest zbyt niski, aby było możliwe stosowanie w dolnej części pali drewnianych.
Omawiane pale mogą być stosowane również wtedy, gdy wymagany udźwig przekracza 70 T, a warstwy, do których ma dojść dolny koniec, mają dużą twardość.
Pale te wykonuje się w podobny sposób jak pale drewniano-betonowe, z tą różnicą, że zamiast pala
drewnianego stosuje się końcówkę w postaci rury stalowej, zakończonej u dołu ostrzem (uprawnienia budowlane).

Po uprzednim zagłębieniu rury obsadowej wewnątrz tejże rury wbija się w grunt końcówkę. Górną część końcówki owija się sznurem uszczelniającym, który przesuwając się wraz z końcówką nie dopuszcza do wnikania wypieranej przez nią wody gruntowej do wnętrza rury. Górną część pala wykonuje się w gilzie (ewentualnie z blachy marszczonej). Całość betonuje się na sucho (wobec wyparcia wody przez końcówkę) od samego ostrza do wierzchu. W razie potrzeby można zastosować zbrojenie.
Większość pali opisanych w rozdziale 4.3. może pracować jako pale rozciągane, w szczególnych jednak przypadkach, gdy siły rozciągające wypadają duże, można stosować specjalne pale kotwiące o konstrukcji dostosowanej do odmiennego niż przy palach ściskanych kierunku działania siły.

Pale kotwiące

Jak wiadomo, pale rozciągane występują zwykle jako pale nachylone, przy
czym im większe jest nachylenie pala, tym większy udział może on brać w przenoszeniu siły poziomej (program egzamin ustny).
Najskuteczniejsze będą zwykle pale zagłębiane poziomo, a takie mogą być tylko pale betonowane powietrznie, w szczególności pale Wolfsholza.

Wymagają one tylko wyrobienia poszerzenia podstawy przez odpowiednie wycięcie gruntu przy dolnym końcu pala. Pale poziome wykonuje się w taki sam sposób jak pale Wolfsholza pionowe, natomiast różnią się one pod względem konstrukcji zbrojenia. Zbrojenie pala kotwiącego, składające się z dwóch ściągów ze stali okrągłej o średnicy dostosowanej do wielkości siły, którą mają przenieść. W końcowej części do ściągów tych należy przyspawać stalowe wąsy, które następnie rozchyla się po wstawieniu do przestrzeni wyciętej w gruncie (opinie o programie).
Gdy chodzi tylko o pale nachylone lub pionowe (np. służące jako zakotwienia lekkich doków suchych), to jako kotwiące mogą posłużyć także inne rodzaje pali, a szczególnie pale Franki, Kellera, Brechtla, Lorenza lub Paprotha, wykonywane w zasadzie tak samo jak odpowiednie pale ściskane, poprzednio opisane i różniące się zbrojeniem.

Również pale o nieposzerzonej podstawie lub o dolnym końcu zaostrzonym mogą przenosić siły rozciągające dzięki tarciu pomiędzy pobocznicą pala a gruntem (segregator aktów prawnych).
Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać każdy pal rozciągany, a szczególnie pal kotwiący, jest dobre jego zakotwienie w fundamencie lub w tej części konstrukcji, z którą się łączy.
Uzyskuje się to przy palach żelbetowych przez wypuszczenie z ich górnego końca wkładek na taką długość, jaka jest potrzebna, aby mogły przenieść siłę rozciągającą dzięki swej przyczepności do betonu.

Niekiedy wkładki te dodatkowo przedłuża się, dospawając do nich pałąki stalowe lub stosując płyty albo inne elementy kotwiące wpuszczone w beton, z którymi wkładki łączą się na gwint i nakrętkę, przez dospawanie lub w inny podobny sposób. Niekiedy końce wkładek zaopatruje się w haki, w sposób zwykle stosowany w żelbecie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami