Blog

07.05.2021

Wymienniki ciepła

W artykule znajdziesz:

Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła

Racjonalny zestaw wewnętrznych wymienników ciepła w piecu pracującym metodą mokrą, obejmujący kolejno podgrzewacz szlamu (1), strefę łańcuchową (2) i wymiennik wielokanałowy (3) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozwinięcie powierzchni szlamu za pomocą pierścieni Raschiga stosuje się także w aparacie noszącym handlową nazwę „koncentrator”.

Wymiennik ten instaluje się na drodze gazów odlotowych, między piecem a ekshaustorem, który przesysa gazy przez koncentrator i skierowuje je przez urządzenia odpylające do komina. Koncentrator stanowi obracający się na poziomej osi bęben o ażurowej, rusztowej konstrukcji, wypełniony w 60-^70% pierścieniami Raschiga, które stale zwilżane są szlamem dozowanym wzdłuż tworzącej bębna. Obracający się bęben okapturzony jest blaszaną obudową, która od strony pieca ukształtowana jest w postaci zsypu skierowującego wysuszony szlam do pieca, z ekshaustorem komunikuje się za pomocą przewodu blaszanego o odpowiednio dużej średnicy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W pewnym okresie rozwoju przemysłu cementowego koncentratory z dużym powodzeniem stosowane były do zwiększenia wydajności i polepszenia ekonomii ciepła dawnych, niedoskonałych pieców pracujących metodą mokrą. W polskim przemyśle cementowym pracują do dziś instalacje piecowe, których wydajność wzrosła o ok. 50% z chwilą uzupełnienia pieców koncentratorami (Cementownia Odra) (uprawnienia budowlane).
Dla całości obrazu należy wspomnieć, że omawiane urządzenie stosowane było czasem także do pieców pracujących metodą suchą i nosiło wówczas nazwę „kalcynator”.

W warunkach metody suchej aparat ten, pracując w odpowiednio wyższych temperaturach, zapewniał częściowy termiczny rozkład węglanów; oznaczało to odciążenie strefy kalcynacji pieca obrotowego i umożliwiało zwiększenie jego wydajności. Trzeba jednak zanotować, że rozpowszechnienie kalcynatorów było znacznie mniejsze niż koncentratorów bliźniaczych, przeznaczonych dla metody mokrej.
Należy wspomnieć o jeszcze jednej metodzie intensyfikacji podgrzewania i suszenia szlamu w piecu obrotowym, tj. o metodzie wymuszonego wtrysku szlamu pod ciśnieniem ok. 0,6 MPa, przy jego jednoczesnym rozpyleniu na krople o średnicy rzędu kilku dziesiątych milimetra (program egzamin ustny).

Wymiana ciepła

Metoda ta, znana pod patentową nazwą „Rigby”, stosowana była we współdziałaniu ze strefą łańcuchową. Mgłh z kropelek szlamu, utworzona przez 3H-4 odpowiednio ukształtowane dysze, zapewniała bardzo duże rozwinięcie powierzchni zetknięcia szlamu z gazami i równomiernie zwilżała pierwsze girlandy łańcuchów. Obok niewątpliwej zalety, polegającej na intensyfikacji wymiany ciepła, metoda ta miała poważną wadę, ponieważ część wysuszonych kropel szlamu porywana była przez gazy odlotowe, co prowadziło do niepożądanego zwiększenia strat pyłowych (opinie o programie).

Wtrysk i rozpylanie szlamu nie jest obecnie w przemyśle cementowym stosowane, ale metoda ta warta jest wspomnienia z uwagi na leżącą u jej podstaw ideę technologiczną.
Podstawową wadą mokrej metody produkcji klinkieru jest niewątpliwie duże jednostkowe zużycie ciepła, uwarunkowane koniecznością odparowania znacznej ilości wody ze szlamu surowcowego.

Dążenie do zmniejszenia skutków tej wady, przy zachowaniu głównej zalety metody mokrej, tj. łatwego zestawienia i homogenizowania mieszanki surowcowej w postaci szlamu, doprowadziło logicznie do koncepcji mechanicznego odwadniania szlamu przed jego wprowadzeniem do pieca (segregator aktów prawnych). Początkowo sięgnięto w tym celu do wysoko wydajnych i pracujących w sposób ciągły filtrów tarczowych i bębnowych, szeroko stosowanych w wielkim przemyśle nieorganicznym do masowego i ciągłego oddzielania fazy stałej od ciekłej.

Problematyka wstępnego mechanicznego odwadniania szlamu nie dotyczy wymiany ciepła, ale łączy się z zagadnieniem obniżenia jednostkowego zużycia ciepła i dlatego omawiana jest w tym rozdziale. Opis działania tych aparatów można znaleźć w dowolnym podręczniku nieorganicznej technologii chemicznej; tu warto jedynie przypomnieć, że do ruchu filtrów obrotowych potrzebne są odpowiednio wydajne instalacje próżniowe i ciśnieniowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami