Blog
Połączenie płyt
W artykule znajdziesz:
Do płatwi metalowych przytwierdza się płyty za pomocą haków ze śrubami, przytrzymywanymi specjalnymi uchwytami z piaskownika lub z drutu po przesunięciu haka przez otwór w płycie lub mocuje się śrubami do metalu. Połączenie płyt z tworzyw sztucznych z pokryciem z płyt azbestowo-cementowych, a sposób mocowania płyt falistych do płatwi drewnianych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponieważ płyty faliste z tworzyw sztucznych mają małą grubość i łatwo uginają się pod naciskiem, więc w wielu przypadkach w miejscach mocowania, tj. przy śrubach, umieszcza się odpowiednio zaokrąglone klocki drewniane lub inne podkładki sprężyste, które zapobiegają lokalnym wgniotom.
Przy okapie bez rynien płyty faliste wystają zwykle poza ostatnią płatew na szerokość 8-10 cm, o ile zaś są rynny - występ ten jest mniejszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kalenica jest kryta na ogół blachą cynkową wygiętą na kształt gąsiorów. Krycie połaci, na którym pokazano sposób mocowania płyt falistych zarówno przy stosowaniu podkładek drewnianych lub innych, jak i bez nich. W pewnych przypadkach, zależnych od wymagań użytkowych, można płyty sklejać między sobą za pomocą preparatów przygotowanych np. z żywic fenolowych lub innych.
Przy stosowaniu do krycia dachów dużych arkuszy falistych lub fałdowych z PWS lub PCW można znacznie zmniejszyć ilość zakładów w jednym lub drugim kierunku (uprawnienia budowlane). Ważne jest, aby każdy arkusz był układany jedną krawędzią prostopadle do okapu, a drugą równolegle do niego, co uzyskuje się za pomocą kątnika i naciągniętego sznura.
Arkusze mocuje się do płatwi za pomocą śrub lub wkrętek, rozmieszczonych na ogół co 4 fale (choć bywają i większe odstępy - do 13 fal). Stosunkowo gęste rozmieszczenie śrub ma na celu zmniejszenie ruchów arkuszy pod wpływem wiatru. Śruby nie powinny być dokręcone zbyt mocno i nie powinny powodować deformacji fal (program egzamin ustny).
Pokrycia dachowe
Zarówno pod wkrętki do drewna, jak i pod śruby do metalu stosuje się podkładki elastyczne, np. z miękkiej gumy, polietylenu lub chloroprenu, otwory w płytach zaś wykonuje się o średnicy większej niż średnica śruby 3-P4 mm. Na śruby od góry nakłada się kapturki z miękkiej folii PCW w celu ochrony śrub przed korozją. Ma to poważne znaczenie, gdyż ułatwia wymianę uszkodzonych płyt podczas późniejszych napraw pokrycia. Możliwe jest wykonywanie z tworzyw sztucznych nakrętki, podkładki kapturka w komplecie, co ogromnie ułatwia montaż pokrycia (opinie o programie).
Zastosowanie płyt z tworzyw sztucznych do krycia całych dachów jest uzasadnione przede wszystkim w środowiskach agresywnych (np. w zakładach przemysłowych, uzdrowiskach itp.) oraz do wszelkich wiat i obiektów letniskowych. Częściowo są stosowane jako fragmenty przeświecających przegród hal przemysłowych, zarówno w dachach jak:
- przy kryciu trybun, pasaży, pawilonów i budowli na wolnym powietrzu,
- przy wykonywaniu balustrad i ogrodzeń,
- przy wykonywaniu lekkich przegród i przepierzeń (segregator aktów prawnych).
Ponieważ płyty i inne wyroby zwłaszcza z polichlorku winylu są w okresie chłodów mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, należy unikać chodzenia po dachu lub opierania drabin względnie rusztowań o okapy, rynny albo rury spustowe. Chodzenie bezpośrednio po pokryciach z płyt z tworzyw sztucznych nie jest dozwolone. Konieczne jest poruszanie się po deskach lub drabinkach, ułożonych na pokryciu. Pokrycia dachowe wykonane z folii produkowanych w kraju nie są w zasadzie stosowane na budynkach stałych, natomiast mogą być wykorzystywane jako warstwy wodochronne w pokryciach tarasów oraz w korytach odwadniających (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32