Blog
Połączenie słupów
W artykule znajdziesz:
Połączenie słupów
Połączenie słupów wykonuje się również często spawając nakładkami obwodowe kształtowniki obejmujące obit łączone części słupa (kształtowniki te zakotwione są wąsami w betonie słup; prefabrykowanego lub dospawane do jego zbrojenia); nieco inne rozwiązanie połączenia słupa, gdzie górny słup - usytuowany właściwie w węźle głowicowym poprzez centrujący trzpień wystający z dolnego słupa - przymocowany jest bezpośrednio do głowicy słupa poprzez boczne kątowniki przyspawane do stalowych „marek” słupa i głowicy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zbrojenia słupów można nie łączyć ze sobą, gdy ich styk jest wykonany na głębokości nie mniejszej od 30-40 cm od wierzchu płyty stropowej, a cały węzeł głowicy umonolitycznia się betonem. Słupy wykonuje się wyłącznie jako elementy o przekroju pełnym.
Głowice stropów prefabrykowanych. Prefabrykowane głowice wykonuje się w rzucie kwadratowe, prostokątne, rzadziej kołowe. Pierwsze rozwiązanie stosuje się przy niezbyt dużych wymiarach głowic (są ciężkie), a łączenie słupów dolnej i górnej kondygnacji jest tu dość kłopotliwe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drugie rozwiązanie głowic pozwala na zwiększenie ich wymiarów (nawet do 260X260 cm); przy stosowaniu środkowych krzyżujących się żeber można osiągnąć zmniejszenie grubości ścianek bocznych głowicy, ale trudniejsze jest łączenie słupów, które w typie I rozwiązuje się przez umonolitycznienie betonem, co pozwala traktować górne słupy jako zamocowane w węźle głowicowym.
Płytowy kształt głowicy stosuje się do mniejszych wymiarów siatki słupów, a zatem i do głowic o mniejszych wymiarach. Typ żebrowy, przyjmuje się do stropów silnie obciążonych, a daleko wysunięte żebra przekątniowe pozwalają na duże zmniejszenie rozpiętości płyt stropowych (uprawnienia budowlane).
Wszystkie omówione wyżej typy głowic mają w środku otwór dla prowadzenia do głowicy górnej części dolnego słupa i ustawienia słupa wyższej kondygnacji.
Płyty stropów prefabrykowanych
Płyty tych stropów są tu omówione w oparciu o podział w zależności od rodzaju konstrukcji i wykonania tych płyt (program egzamin ustny). Do tego rodzaju przekryć należą płyty, w których „procesy mokre” ograniczone są jedynie do zalania połączeń
między składowymi elementami konstrukcji. Można tu rozróżnić układy płytowe gładkie lub żebrowane oraz układy płytowo-żebrowe. W obu przypadkach występują dwa rodzaje elementów: płyty międzysłupowe (międzygłowicowe) i płyty przęsłowe (opinie o programie).
Zwykle stosowane układy prefabrykowanych płyt. W pierwszym rozwiązaniu tak płyty międzysłupowe jak i przęsłowe opierają się bezpośrednio na głowicach. W drugim rozwiązaniu płyty przęsłowe opierają się na płytach międzysłupowych, które z kolei przekazują obciążenia przez głowice na słupy podpierające strop. Płyta przęsłowa może stanowić jeden element (wariant I) lub składać się z kilku elementów składowych (wariant II).
Płyty gładkie lub żebroioane. Zazwyczaj występują one jako płyty typu panwiowego, kasetonowego, rusztowego bądź ze środkowymi otworami (zwykle są to płyty wielootworowe), w rozwiązaniu układu płyt, wariant I. W układzie kasetonowym lub rusztowym można uzyskać gładką dolną powierzchnię płyty przez stosowanie wypełnienia, np. z lekkiego betonu (segregator aktów prawnych).
Analogicznie do tych płyt międzysłupowych wykonuje się również płyt przęsłowe, z tym że są one w rzucie kwadratowe lub bardzo zbliżone d<~ kwadratu. Wśród płyt przęsłowych rzadko spotyka się jedynie płyty otworowe o dużych wymiarach, częściej natomiast są to płyty drobnootworowe.
Oparcie płyt przęsłowych na płytach międzysłupowych wykonuje się, traktując je pod względem statycznym jako przegubowe.
Sposób łączenia płyt międzysłupowych ze sobą w obrębie głowicy zależy w zasadzie od położenia tych płyt względem górnej powierzchni głowicy. Gdy podporowa górna płaszczyzna głowicy jest usytuowana niżej od górnej powierzchni płyt stropowych, stosuje się łączenie ich ze sobą (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32