Blog
Polskie uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Polskie uprawnienia budowlane
Uprawnieniami budowlanymi nazywa się certyfikat, który jest wydawany w formie decyzji przez odpowiednią dla miejsca zamieszkania kandydata okręgową komisję kwalifikacyjną (program na komputer). Dokument ten zezwala na prowadzenie działalności w zakresie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które mogą polegać na projektowaniu oraz kierowaniu robotami budowlanymi. W Polsce do wydawania uprawnień budowlanych upoważnione są komisje kwalifikacyjne wyodrębniane z Samorządów Zawodowych Inżynierów Budownictwa (program na telefon). Certyfikat jest w postaci decyzji administracyjnej. Samorząd został przewidziany w Prawie budowlanym, a powołano go w ustawie dotyczącej samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa (program na egzamin ustny).
Złożenie państwowego egzaminu
W Polsce historia uprawnień budowlanych rozpoczęła się w roku 1928. To właśnie wtedy wydano rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące prawa budowlanego i zabudowań osiedli (promocja 3 w 1). Obecnie podstawowe regulacje prawne związane z uprawnieniami budowlanymi określone są w ustawie Prawo budowlane. Reguluje on wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące uprawnień, a także zapewnia podstawę do wydawania rozporządzeń wykonawczych, np. związanych z trybem nadawania uprawnień, specjalności czy wymagań. Kwestie związane z uprawnienia reguluje rozdział 2 Prawa budowlanego, w którym jest mowa o pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (segregator).
Zgodnie z powyższymi przepisami uprawnienia budowlane może wydać odpowiedni organ samorządu budowlanego, opierając się na określonym trybie kodeksu postępowania administracyjnego. Uprawnienia te mogą być nadane wyłącznie osobom, które spełniają odpowiednie warunki, określone w wymienionej ustawie oraz w przepisach szczególnych, np. w rozporządzeniu ministra właściwego ds. architektury i budownictwa. Wymogi te zależą od wybranej przez kandydata specjalności oraz zakresu uprawnień, ale generalnie konieczne jest:
• posiadanie wykształcenia wyższego lub średniego w specjalności odpowiedniej lub pokrewnej,
• odbycie praktyki przy sporządzaniu projektów lub na budowie przez wymagany czas,
• złożenie państwowego egzaminu (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32