Blog

Charakter ilościowy zdjęcie nr 2
30.08.2022

Półwysep Iberyjski

W artykule znajdziesz:

Charakter ilościowy zdjęcie nr 3
Półwysep Iberyjski

Znaczne obszary płytowe położone w obrębie platform prekambryjskiej i paleozoicznej posiadają cechy równin strukturalnych (dna Kotlin Nowej i Starej Kastylii, Nizina Francuska, wyżyny: Siedmiogrodzka, Mołdawska, Nad- wołżańska), rozciętych dolinami rzecznymi. U ujść dolin jarowych do Morza Czarnego powstały delty (Dniepr) i limany. Jeziorem reliktowym powstałym z limanów jest Morze Azowskie. W ujściowych odcinkach rzek nad Morzem Kaspijskim (Nizina Nadkaspijska) rozciągają się rozległe równiny nadrzeczne oraz równiny powstałe wskutek wynurzenia dna morskiego, w znacznym stopniu zajęte przez pustynie piaszczyste (program uprawnienia budowlane na komputer).

Charakterystyczny, zbliżony kształtem do kwadratu Półwysep Iberyjski cechuje się złożony genezą. Większość obszaru była fałdowana w orogenezie hercyńskiej. Stare, zdegradowane masywy hercyńskie zostały w okresie ruchów alpejskich wypiętrzone blokowo, tworząc pasma Gór Kastylijskich, Kanlabryjskich, Iberyjskich, Katalońskich i Sierra Morena. Pasma te oddzielają od siebie tektoniczne kotliny - Aragońska, Starej Kastylii, Nowej Kastylii i in. W trakcie ruchów alpejskich powstały najwyższe poza Alpami pasma górskie Europy - Góry Betyckie oraz Pireneje (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Góry Betyckie stanowią tektoniczne przedłużenie gór Ar-Rif (część Atlasu) na pn. Afryki Wschodniej, ich dalszym przedłużeniem jest archipelag Balearów. U pn. podnóża Gór Betyckie leży podgórskie zapadlisko Niziny Andaluzyjskiej, wypełnione osadami rzecznymi Gwadalkiwiru. Zamykające Półwysep Iberyjski od pn. Pireneje tworzą barierę, stanowiącą o względnej izolacji i odmienności przyrodniczej i kulturowej półwyspu (uprawnienia budowlane).

Fragment ciągu orogenicznego

Karpaty i Bałkany. Europejskie struktury alpejskie cechują się wyjątkowo zawiłym układem, co być może wiąże się z włączeniem niektórych starszych masywów w obręb ruchów alpejskich. Kręty przebieg górotworów alpejskich widać dobrze na przykładzie orogenu karpacko-bałkańskiego, umownie dzielonego przełomem Dunaju na dwa łańcuchy górskie Karpat i Bałkanów. Orogen ten, wygięty na pn. w kierunku wsch., a na pd. w kierunku /ach., ma kształt odwróconej litery “S". Części wewnętrzne łuków zajmują rozległe obniżenia podgórskie - Kotlina Panońska na pn. zach. i Nizina Wołoska na pd. zach.; na obszarze tej ostatniej zaznacza się wyraźnie starszy, hercyński element Wyżyny Dobrudży (program egzamin ustny).

Fragment innego ciągu orogenicznego, biegnącego równolegle do wybrzeży Morza Adriatyckiego i lońskiego, widoczny jest na pd. zach. Ten jednolity górotwór nie posiada wspólnej nazwy, na pn. nazywa się Górami Dynarskimi, dalej na pd. Górami Albańskimi i Pindos. Zewnętrzny pas tego orogenu wyznaczony jest miejscami ciągiem górzystych Wysp Dalmatyńskic hi ońskich. Na pd. przecina go poprzeczne zapadlisko Zatoki Korynckiej, nawiązujące do pn., silnie sejsmicznej granicy płyty anatolijskiej (opinie o programie). Pomiędzy oboma strukturami alpejskimi widoczny jest szereg zrębowych pasm i masywów górskich, kulminujących najwyższymi na Półwyspie Bałkańskim: Musałą (2925 m n.p.m.) i Olimpem (2917 m n.p.m.). Są to fragmenty starszej struktury tzw. masywu rodopskiego, kształtowanego już od starszego paleozoiku i włączonego następnie w obręb alpidów. Geologicznym przedłużeniem masywu rodopskiego są wyspy na Morzu Egejskim. Alpy i Apeniny (segregator aktów prawnych).

Alpy - najwyższe góry Europy - ciągną się potężnym, wygiętym ku pn. zach. tukiem od Morza Liguryjskiego na pd. zach. po przełom Dunaju koło Wiednia na pn. wsch. Część zach. Alp jest wyższa i bardziej zwarta, część wsch. niższa i szersza. Charakterystyczne są tu, nawiązujące do skał o mniejszej odporności, równoleżnikowe obniżenia, zajmowane przez górne odcinki dolin alpejskie h rzek: Renu, Rodanu, Innu, Adygi. Drawy, Sawy i in. Doliny te oraz obniżenia grzbietu gł. od dawna wykorzystywano jako szlaki komunikacyjne (promocja 3 w 1). Pn. przedpole Alp zajmują Wyżyny Przedalpejskie: Szwajcarska. Bawarska i Austriacka. Wyżynę Szwajcarska zamykają od pn. zach., zaliczane do alpidów góry |ura, które dały nazwę środkowemu okresowi ery mezozoicznej. Luk Alp na pd. przechodzi w łańcuch górski Apeninów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Charakter ilościowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Charakter ilościowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Charakter ilościowy zdjęcie nr 8 Charakter ilościowy zdjęcie nr 9 Charakter ilościowy zdjęcie nr 10
Charakter ilościowy zdjęcie nr 11
Charakter ilościowy zdjęcie nr 12 Charakter ilościowy zdjęcie nr 13 Charakter ilościowy zdjęcie nr 14
Charakter ilościowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakter ilościowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakter ilościowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami