Pomiar czerwieni bielu

Pomiar czerwieni bielu

Ponieważ czerwień bielu rozwija się tylko przy dość dużej wilgotności drewna można sądzić, iż sztuczne suszenie tarcicy wyklucza dalszy rozwój tej wady i przejście w zgniliznę. Nikitin i Komarow stwierdzili, że papier wyprodukowany z drewna świerkowego, porażonego w silnym stopniu przez czerwień i siniznę jest czysty i nie wykazuje obniżenia własności mechanicznych.
Pomiar czerwieni bielu przeprowadza się w taki sam sposób jak pomiar sinizny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Czerwień twardzieli stanowi początkowe stadium zgnilizny wewnętrznej. Występuje ona w drewnie drzew iglastych, najczęściej w drewnie sosny, poza tym w drewnie świerka i jodły. Czerwień twardzieli powstaje zwykle w drewnie drzew rosnących; jedynie w drewnie dębowym pojawia się ona w czasie składowania. Barwa porażonego drewna jest początkowo różowa, następnie czerwonobrunatna, niekiedy przechodzi w fioletową lub ciemnobrunatną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ściętym drewnie iglastym rozwój czerwieni ulega zahamowaniu na skutek wysychania drewna. Przy składowaniu w warunkach wilgotnych czerwień może się dalej rozwijać i stopniowo przejść w zgniliznę. Z tego względu w drewnie konstrukcyjnym ogranicza się dopuszczalność czerwieni twardzieli.

Czerwień twardzieli obniża nieznacznie udarność porażonego drewna. Inne własności mechaniczne nie wykazują poważniejszych różnic w porównaniu z własnościami drewna zdrowego dopóki w wyniku dalszego rozwoju czerwień twardzieli nie przejdzie w zgniliznę wewnętrzną (uprawnienia budowlane).
Niedopuszczalność czerwieni w drewnie kopalnianym przeznaczonym do wykonania obudowy górniczej podyktowana jest tym, że drewno porażone czerwienią nie ma własności ostrzegawczych; łamie się bowiem ono bez uprzedniego trzeszczenia, które ostrzega przed grożącym wypadkiem.

Pomiar czerwieni twardzieli

Pomiar czerwieni twardzieli przeprowadza się tak samo jak pomiar zgnilizny wewnętrznej; mierzy się ją na czołach drewna okrągłego i wyraża jej wymiar w ułamku średnicy sortymentu. W tarcicy podaje się wymiary czerwieni w ułamkach szerokości i długości sortymentu. W fornirach określa się największą szerokość pasma czerwieni w cm lub w ułamku szerokości arkusza (program egzamin ustny).
Zaparzenie. Mianem zaparzenia określa się patologiczne zmiany w świeżym drewnie beztwardzielowych gatunków liściastych, powstające wskutek długotrwałej aktywności zamierających komórek miękiszowych i wskutek rozwoju grzybów saprofitycznych. Zewnętrznym objawem zaparzenia jest stopniowa zmiana naturalnej barwy drewna na jednolicie brunatną (opinie o programie).

Początkowo tworzą się na czołach kłód małe, brunatne plamki, które w miarę dalszego powiększania zlewają się w jednolitą, brunatną plamę na tle jaśniejszego, zdrowego drewna. W dalszym stadium rozwoju zaparzenie przechodzi w zgniliznę; na ciemnym tle powstają wówczas jaśniejsze plamy i ciemne, prawie czarne linie. Czoła zaparzonych kłód wykazują jedynie słabe zmiany zabarwienia; po okresie początkowym plamy na czołach zupełnie znikają, tak że o zaparzeniu można się przekonać dopiero po wykonaniu zaciosów lub przy przecinaniu drewna.

Na świeżych przekrojach plamistość lub zbrunatnienie są widoczne zupełnie wyraźnie. Wada ta powstaje podczas składowania drewna okrągłego w ciepłych i wilgotnych warunkach. Zaparzeniu może ulec również tarcica, zwłaszcza większej grubości; zaparzenie występuje wówczas zwykle w miejscach zetknięcia się tarcicy z przekładkami lub w przypadku składowania tarcicy wilgotnej bez przekładek (na głucho) (segregator aktów prawnych).

W drewnie okrągłym zaparzenie rozwija się od czoła, przybierając kształt klinowatych smug, zwężających się w głąb kłody; długość smug sięga niekiedy do 1 m wzdłuż sortymentu. Zaparzenie rozwija się też od bocznej powierzchni kłody, zwłaszcza w miejscach, gdzie kora jest uszkodzona. Wówczas przy silnym rozwoju wady powstaje zabarwienie o zarysie sierpowatym lub pierścieniowym. W kierunku promieniowym zmiana zabarwienia rzadko przekracza głębokość 5 cm. Według Palla zaparzeniu może ulec nie tylko drewno świeżo ścięte, lecz i drewno, które po uprzednim wyschnięciu zostało ponownie nawilgocone wskutek niewłaściwego składowania (promocja 3 w 1).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna to rodzaj stopu stali, który charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i plamienie. Jest to popularny materiał konstrukcyjny,…

Rurociągi

Słowo “rurociągi" jest połączeniem dwóch terminów: “ruro" i “ciąg". Oznacza to system lub sieć rur używanych do przesyłania różnych substancji,…

Sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza to system dystrybucji ciepła, który dostarcza ciepło do budynków, instytucji lub innych odbiorców na obszarze danego miasta, osiedla…

Odbiorca gazu

Odbiorcą gazu jest osoba, firma, instytucja lub organizacja, która korzysta z gazu jako źródła energii lub surowca do celów przemysłowych,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami