Blog

Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 2
14.11.2022

Pomiar miernikiem

W artykule znajdziesz:

Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 3
Pomiar miernikiem

Do pomiarów wstępnych używa się mierników poziomu dźwięku. Przyrządy tego typu mają mikrofon, wzmacniacz, filtry ważące A, B, C o charakterystykach dostosowanych do zmian czułości ucha ludzkiego w funkcji częstotliwości (patrz rozdział 2) oraz miernik wskazówkowy o odpowiednio wycechowanej podziałce. Na podziałce tej odczytuje się poziom mierzonego hałasu w decybelach A, B, lub C. Większość stosowanych mierników jest zasilana z baterii (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pomiar miernikiem pozwala na określenie poziomu dźwięku (hałasu) występującego na poszczególnych stanowiskach roboczych, jak również przeciętnego poziomu dźwięku (hałasu), panującego w danym pomieszczeniu. Wykonanie kilku pomiarów pozwala zorientować się w charakterze rozprzestrzeniania się tego hałasu i na tej podstawie określić poziom dźwięku we wszystkich miejscach tego pomieszczenia, w których pracują ludzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiary poziomu dźwięku (hałasu) występującego na stanowiskach roboczych stojących wykonuje się przy ustawieniu mikrofonu miernika na wysokości 1,5 m od podłogi, a na stanowiskach siedzących na wysokości 0,6 m nad powierzchnią siedzenia w miejscu, w którym w normalnych warunkach znajduje się głowa robotnika zajmującego to stanowisko (uprawnienia budowlane). W czasie pomiarów oś maksymalnej czułości mikrofonu powinna być ustawiona w kierunku głównego źródła dźwięku. Zarówno osoba wykonująca pomiary, jak i inne osoby, powinny się znajdować w odległości co najmniej 0,5 m od mikrofonu. Uzyskane wyniki należy porównać z wartością dopuszczalnego dla danych warunków poziomu dźwięku (program egzamin ustny).

Wyniki pomiarów poziomu dźwięku

Ważne jest, aby wyniki pomiarów poziomu dźwięku były zapisane w sposób przejrzysty, z uwzględnieniem szczegółów dotyczących rodzaju użytej aparatury, usytuowania danego stanowiska (lub stanowisk) względem głównych źródeł dźwięku, rodzaju i ilości tych źródeł itp. Przykład karty pomiarowej, którą wypełniono wynikami pomiarów przeprowadzonych w pomieszczeniach odlewni (opinie o programie).

Niekiedy stosuje się karty pomiarowe, w których oprócz sposobu wykonania oraz wyników z przeprowadzonych pomiarów zapisuje się szczegóły istotne dla opracowania wytycznych dotyczących zmniejszenia szkodliwego działania hałasu w danym pomieszczeniu (segregator aktów prawnych). W takim przypadku na karcie powinny znaleźć się rubryki, w których można by zapisać: cechy występującego hałasu, a więc subiektywną jego ocenę, czas trwania w ciągu dnia roboczego, rodzaj oraz liczbę źródeł hałasu itp., jak również cechy pomieszczenia, w którym hałas ten występuje, a więc wymiary i kształt pomieszczenia, rodzaj powierzchni ścian, sufitu i podłogi, liczbę pracujących maszyn i urządzeń, liczbę zatrudnionych w nim osób itp.

W przypadku gdy poszczególne stanowiska robocze nie mają określonego miejsca, w pomieszczeniach o przeciętnie wyrównanym poziomie dźwięku, pomiary wykonuje się tylko w dwóch punktach na podłużnej osi pomieszczenia, w Vs odległości od krótszych ścian, w pomieszczeniach nie mających wyraźnych źródeł hałasu tylko w środku pomieszczenia, natomiast w pomieszczeniach, w których występują wyraźne skupione źródła dźwięku, należy podać minimalną i maksymalną wartość występującego poziomu dźwięku.

Ze względu na bezwładność wskazówki, miernikiem poziomu dźwięku można mierzyć dźwięki o przebiegu ustalonym. Dla dokonania pomiarów hałasu, który wykazuje przyspieszone zmiany jego intensywności, większość mierników jest zaopatrzona w układ elektroniczny zmieniający bezwładność wskazówki miernika, co pozwala na pomiar przebiegów wolnozmiennych i szybkozmiennych (fast). Do pomiarów hałasu udarowego stosuje się specjalne mierniki impulsowe (promocja 3 w 1).

Ponieważ bardziej dokładną ocenę szkodliwości oraz uciążliwości danego hałasu można uzyskać przez analizę poziomu ciśnienia poszczególnych jego składowych, niektóre mierniki są zaopatrzone w zestawy filtrów, przeważnie oktawowych. Przykład takiego miernika z filtrami. Pokazany miernik jest dostosowany do pomiarów widmowych w pasmach oktawowych o częstotliwości środkowej 31,5, 63, 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 8000, 16 000 i 31 500 Hz.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 8 Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 9 Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 10
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 11
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 12 Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 13 Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 14
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciągniki zależnie od budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami