Blog

13.02.2020

Pomiar powiększania rysy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Pomiar powiększania rysy uprawnienia budowlane

Pomiar powiększania rysy uprawnienia budowlane

Pomiar powiększania się rysy w czasie możemy wykonać z dokładnością do 0,1 mm, oznaczając najpierw na obu końcach paska kontrolnego punkty, a następnie mierząc ich odstęp jako podstawę pomiarów.

W celu uzupełnienia obrazu odkształcenia budynku przeprowadzamy pionowanie ścian oraz niwelację reperów na nich założonych, z nawiązaniem do niezależnych punktów stałych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konieczność niwelacji wynika przede wszystkim z faktu, że obserwacja rys pozwala na wyciągnięcie wniosków co do prze sunięcia jednej części budynku względem drugiej, nie wiemy jednak nadal, czy mamy do czynienia z osiadaniem, czy też podnoszeniem się pewnej części budynku w następstwie zamarzania gruntu.

zakresu badań wstępnych należy zaliczyć sprawdzenie naprężeń w gruncie pod wpływem działających obciążeń (np. po przebudowie). Badanie gruntu powinno iść w dwu kierunkach: po pierwsze należy ustalić wszelkie dane potrzebne do obliczenia wielkości osiadania na poszczególnych głębokościach, po drugie musimy otrzymać odpowiedź, czy możliwa jest stabilizacja gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W większości wypadków będziemy zmuszeni do zbadania próbek gruntu spod fundamentu w laboratorium, wykonania próbnego obciążenia gruntu pod istniejącym fundamentem dla ustalenia modułu ściśliwości podłoża i określenia warunków wodnych. Jeżeli chodzi o nowe rysy w starych budynkach, to przyczyny ich powstawania należy szukać najczęściej w zmianie warunków wodnych terenu. Ponadto trzeba zbadać stan przewodów kanalizacyjnych i rur spustowych. Często uszkodzenie sieci odprowadzającej wodę lub ścieki może wymyć grunt pod fundamentem.

W jednym z budynków w Krakowie (ul. św. Tomasza) stwierdzono wymycie gruntu spod fundamentów w takim stopniu, że pod ławą wytworzyła się jama długości ok. 10 mi szerokości 50 cm, w którą opadły fundamenty i dolna część murów (uprawnienia budowlane).

W przypadku korozji fundamentów betonowych należy przeprowadzić badania chemiczne wody. W jednym z budynków przemysłowych fabryki gwoździ w Białymstoku z hali wytrawialni odpływały ścieki o silnym stężeniu kwasu siarkowego. Po roku eksploatacji budowli w znacznym stopniu zostały zniszczone ławy i powstały pęknięcia murów. Miało to nawet wpływ na pobliski ogród owocowy, który przestał owocować.

Odpompowywanie wody

Niekiedy długie odpompowywanie wody przy zakładaniu ław pod nowo wznoszony budynek powoduje rysy i spękania budynków sąsiednich, a nawet i dalej położonych (program egzamin ustny).

Dodatkowe obciążenia spowodowane nadbudową lub zwiększeniem obciążenia użytkowego wymagają sprawdzenia naprężeń, jakie powstają w wielu elementach konstrukcyjnych, a przede wszystkim w stropach, podciągach, słupach i filarkach, a ponadto ustalenia wzrostu naprężeń pod ławami i stopami. W wielu wypadkach chcąc ustalić dopuszczalne naprężenia jesteśmy zmuszeni przeprowadzać odpowiednie badania gruntu, cegły, zaprawy, betonu i stali oraz sprawdzić uzbrojenie w żelbecie itp.

Przy projektowaniu przebudowy lub adaptacji obiektów przemysłowych nie można pominąć fizycznej i chemicznej agresji, jeśli będą one występowały w czasie eksploatowania obiektu (opinie o programie).
Agresja fizyczna ma miejsce, gdy na konstrukcję działa para, wilgoć, temperatura lub prąd elektryczny. Agresja chemiczna objawia się przy występowaniu gazów, agresywnego pyłu, cieczy lub mgieł. Przeważnie obie te agresje występują jednocześnie.

Po dokładnej analizie wyników przeprowadzonych badań możemy przystąpić do wyboru najwłaściwszego sposobu przebudowy fundamentów. Jednocześnie musimy uwzględnić nasze możliwości wykonawcze oraz koszt robót.
W praktyce w większości wypadków przebudowę fundamentów przeprowadza się przez ich podmurowanie (podbicie). Na wybór tego sposobu decydujemy się wówczas, gdy np. ze względów użytkowych musimy pogłębić mury piwniczne, przy czym na głębokości zamierzonych robót nie występuje woda, wysokość podbicia nie przekracza 3 m oraz gdy wzmacniamy mały odcinek fundamentu (segregator aktów prawnych). W innych wypadkach podbicie jest raczej nieekonomiczne.

Gdy na głębokości prowadzonych robót występuje woda, należy liczyć się z zastosowaniem dodatkowych konstrukcji odciążających mury. Podbicie możemy również wykonać do znacznej głębokości, jeśli np. zastosowanie pali może okazać się niebezpieczne (wstrząsy przy wbijaniu).

Poszerzenie fundamentów przy zachowaniu tej samej głębokości ich posadowienia wykonujemy, gdy grunt jest na tyle dobry, że przez zwiększenie szerokości stopy fundamentu uzyskamy dopuszczalne naprężenia na grunt (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami