Blog
Pomiar przemieszczeń liniowych
W artykule znajdziesz:
Pomiar przemieszczeń liniowych
Pamiętać przy tym należy, że pomiary powinny być prowadzone przy stałej temperaturze, a to dla uniknięcia błędów spowodowanych zmianą długości drutu od zmian temperatury oraz wpływu temperatury na wielkość przemieszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadkach gdy pomiar dokonywany jest przy bezpośrednim kontakcie trzpienia czujnika zegarowego z punktem pomiarowym, należy dokładnie oczyścić powierzchnię badanego elementu lub też przykleić do niej płytki szklane i dopiero do nich doprowadzić koniec trzpienia mierniczego czujnika.
Oprócz czujników zegarowych znane i stosowane są inne typy czujników do pomiaru przemieszczeń liniowych. I tak np. czujnik dźwigniowy, którego schemat, może dać przedkładnię wskazań nawet 1 : 1000, przy czym uzyskuje się ją głównie przez zmniejszenie krótkiego ramienia dźwigni. W czujniku tego typu trzpień mierniczy naciska na dolny nóż osadzony w ramieniu dźwigni, przy czym drugie ramię dźwigni stanowi wskazówka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do pomiarów przemieszczeń stosowane są też urządzenia wykorzystujące czujniki elektrooporowe, indukcyjne, pojemnościowe; pozwalają one dokonywać pomiaru przemieszczeń poprzez pomiar zmian wielkości elektrycznych (zmiany oporu, indukcyjności magnetycznej itd.). Czujniki wymienionych typów, dając dużą przekładnię wskazań, pozwalają przeprowadzać pomiary szybko, również na odległość, i to zarówno przy obciążeniach statycznych i dynamicznych. Często w warunkach polowych zachodzi potrzeba dokonania pomiarów przemieszczeń przy stosunkowo niewielkiej dokładności. Należy wówczas posługiwać się wykonanymi na miejscu prostymi polowymi urządzeniami (uprawnienia budowlane).
W przypadku pierwszy pomiaru liniowego przemieszczenia punktu badanej konstrukcji dokonuje się przez wykorzystanie dwu listew, z których jedna związana jest odpowiednio z punktem pomiarowym, a druga z podłożem. Z kolei przedstawione jest urządzenie pracujące na tej samej zasadzie, lecz dające większą dokładność (program egzamin ustny).
Różnica odczytów
Schemat prostego dźwigniowego urządzenia, przy wykorzystaniu którego można uzyskać odczyty przemieszczeń z dokładnością rzędu 0,l-r-0,2 cm. Przedstawione wyżej proste urządzenia, aczkolwiek mało dokładne, mogą się w wielu przypadkach okazać bardzo użyteczne i dostatecznie czułe. Znaczna liczba przyrządów do pomiaru kątów wykorzystuje poziomnice. Do grupy tej zaliczyć należy przede wszystkim tzw. klinometry. Wymieniony przyrząd, przedstawiony schematycznie, składa się z 3 zasadniczych elementów: podstawy, poziomnicy i śruby mikrometrycznej. Do podstawy 1 klinometru za pośrednictwem przegubu 2 i ramienia 3 przymocowana jest poziomnica 4 (opinie o programie).
Dzięki sprężynie 5 istnieje stały kontakt prawego końca ramienia poziomnicy ze śrubą mikrometryczną 6. Przy badaniu klinometr mocuje się za pośrednictwem np. specjalnego uchwytu do konstrukcji, a następnie wykorzystując kulisty przegub i śrubę mikrometryczną doprowadza się poziomnicę do położenia poziomego i dokonuje odczytu na skali przyrządu (segregator aktów prawnych). Odkształcenie konstrukcji spowoduje wychylenie poziomnicy, którą ponownie przy wykorzystaniu śruby mikrometrycznej doprowadza się do poziomu, robiąc ponowny odczyt.
Różnica odczytów daje wielkość pionowego przesunięcia A prawej podpory poziomnicy. Mając daną odległość pomiędzy punktami podparcia poziomnicy, kąt obrotu wyznacza się jako równy A Inny typ urządzenia do pomiaru małych kątów. Urządzenie to składa się z lusterka 1, lunety 2 i łaty z po- działką 3. Chcąc za jego pomocą wyznaczyć np. kąt obrotu przekroju poprzecznego pręta zginanego, postępuje się następująco (promocja 3 w 1).
W rozpatrywanym przekroju zamocowuje się lusterko tak, aby doznawało ono obrotu identycznego z obrotem przekroju. W odległości L od lusterka ustawia się łatę z milimetrową podziałką. Obraz skali odbity w lusterku obserwować można przez lunetę ustawioną przy łacie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32